Kışın Kilo Vermek Bu Yiyeceklerle Mümkün

Bu yiyecekler kilo vermeye yardımcı olsa da, en iyi sonuçları elde etmek için dengeli bir beslenme ve egzersiz programına uymak önemlidir. 
Kışın Kilo Vermek Bu Yiyeceklerle Mümkün
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Hepimiz hem formda kalmak hem de sağlıklı olmak isteriz. Ancak kış mevsiminde fiziksel kondisyonumuz genellikle düşer ve kışın kilo vermek iyice zorlaşır. Bu, spor yapmayı ihmal etmemizden veya dolaplarımızın yağ oranı yüksek ürünlerle dolu olmasından kaynaklanabilir. Bu yazıda, kış mevsiminde kilo verdiren yiyecekleri öğreneceksiniz.

Gerçek şu ki, formda kalabilirsiniz ve bunu başarmanın anahtarı yediklerinizde saklı. Bu yazıda, kış mevsiminde kilo vermenize yardımcı olacak 4 yiyecekten bahsedeceğiz.

Kilo vermenize yardımcı olan kışlık yiyecekler

1. Kuru yemiş

kuru yemiş tabağı ve kışın kilo vermek

Yüksek kalorili yiyecekler oldukları için, kuru yemişlerin kilo verdirmek yerine size kilo aldıracaklarını düşünüsünüz. Ancak bu düşünce yanlıştır; çünkü bu yiyecekler vücudunuzu sıcak tutmanız için gerekli enerjiyi size sağlar. 

Ayrıca kolesterolle savaşmaya yardımcı olan yağ asitleri bu yiyeceklerin içindedir. Üstelik, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol gibi fazla kilolu olmakla bağlantılı pek çok hastalığın önlenmesinde önemli olan antioksidanları ve fitosteralleri de içerir.

Öte yandan, önemli ölçüde vitamin ve mineral kaynağıdır. Yani oldukça besleyicidir. Yine de kuru yemiş yerken aşırıya kaçmamalısınız: Bir avuç (50 gram) kuru yemiş yemeniz yeterli olacaktır. Özellikle egzersiz yapmadan önce yemenizi tavsiye ediyoruz. Kışın kilo vermek için kuru yemiş yemekten çekinmeyin.

Bu yazıyı da okuyun: Neden Kuru Yemiş Tüketmelisiniz?

2. Yulaf lapası

Eğer soğuklarla başa çıkmanıza yardımcı olacak sıcak bir kahvaltı arıyorsanız ve aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olmasını da istiyorsanız, yulaf lapası (porridge) tam size göre. Yulafın en güzel yanı, sıradan kahvaltılık gevreklerden çok daha doyurucu olması. 

Kahvaltıda yulaf lapası yemenin, günün ilerleyen saatlerinde özellikle de öğle yemeğinde, daha az yememizi sağladığını destekleyen çalışmalar var.

Elbette formumuzu korumamıza yardımcı oluyor. Çünkü her gün daha az kalori alıp, zamanla kilo vermemizi sağlıyor. Yulaf lapası ayrıca çinko, fosfor ve B1 vitamini açısından da zengindir.

Bu besin, bağırsaklarda faydalı bakterilerin gelişimini destekliyor. Böylece yüksek prebiyotik lif içeriği sayesinde, vücudun yağ depolamasını da düzenliyor. 

3. Yeşil çay

yeşil çay ve çay yaprakları

Yeşil çay sayesinde, bir kış gününe, lezzetli, sağlıklı ve sıcak bir içecekle başlamak mümkün. Bu bitkinin pek çok faydası var. Mesela çok güçlü bir idrar söktürücü olan yeşil çay bu yüzden her zaman diyetlerde kendine yer buluyor.

Günde bir bardak yeşil çay içmek iştahınızı azaltır.

  • Yeşil çay antioksidan, özellikle de kafein miktarı açısından zengindir. Kafein içermesi onu güçlü bir uyarıcı haline getiriyor.
  • Bu iki bileşen birlikte hareket ediyor ve metabolizmanızı aktif hale getiriyor. Böylece yağın parçalanmasını (parçalanabilmeleri için yağları hareket ettiriyor) destekliyor.

Ayrıca yeşil çayın vücuda belirgin ölçüde faydalı başka etkileri de bulunuyor. Örneğin egzersizden sonra ortaya çıkabilecek ağrıyı gidermeye yardımcı oluyor.

4. Nar

açılmış nar ve nar taneleri ile kışın kilo vermek

Nar tam bir kış mücevheridir. Kış denince akla rengi yakutu andıran bu kırmızı meyve gelir. Maalesef nar yemek çoğu insanın aklından bile geçmez.

Nar oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Enfeksiyon giderici olduğu, antioksidan ve çok sayıda mineral (fosfor, demir, potasyum, magnezyum) içerdiği unutulmamalıdır. Ayrıca kış mevsiminde yaşanan soğuk algınlıklarını önlemek için de idealdir. Kışın kilo vermek bu meyveyle çok keyifli olacak!

Narın bir başka pozitif özelliği ise yüzde 85’inin sudan oluşmasıdır. Su içeriği yüksek olan yiyeceklerin daha tatmin edici olduğunu ve daha fazla tok tuttuğunu unutmamalısınız. Ayrıca diğer yiyeceklere göre daha fazla kalori sağlamaya meyillidir. 100 gram nar, 68 kalori eder.

Narı salatalara ekleyebilir hatta yulaf lapasına doğal bir dokunuş yapıp onun içine de katabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu dört yiyecek, hem besin değerleri, hem de kilo vermeye yardımcı olmasıyla kış için idealdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.