Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 4 Kışlık Yiyecek

· 6 Temmuz, 2018
Bu yiyecekler kilo vermeye yardımcı olsa da, en iyi sonuçları elde etmek için dengeli bir beslenme ve egzersiz programına uymak önemlidir. 

Hepimiz hem formda kalmak hem de sağlıklı olmak isteriz. Ancak kış mevsiminde fiziksel kondisyonumuz genellikle düşer. Bu spor yapmayı ihmal etmemizden veya dolaplarımızın yağ oranı yüksek ürünlerle dolu olmasından kaynaklanabilir. Bu makalede, kış mevsiminde kilo verdiren yiyecekleri öğreneceksiniz.

Gerçek şu ki formda kalabiliriz ve bunu başarmanın anahtarı yediklerimizde saklıdır. Bu yazıda kış mevsiminde kilo vermenize yardımcı olacak 4 yiyecekten bahsedeceğiz.

Kilo vermenize yardımcı olan kışlık yiyecekler

1. Kuru yemiş

kuru yemiş tabağı

Yüksek kalorili yiyecekler oldukları için kilo verdirmek yerine bize kilo aldıracaklarını düşünürüz.

Ancak bu düşünce yanlıştır çünkü vücudumuzu sıcak tutmamız için gerekli enerjiyi sağlarlar. 

Ayrıca kolesterolle savaşmaya yardımcı olan yağ asitlerini yüksek ölçüde bulundururlar.

Üstelik, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol gibi fazla kilolu olmakla bağlantılı pek çok hastalığın önlenmesinde önemli besinler olan antioksidanları ve fitosteralleri içerirler.

Öte yandan önemli ölçüde vitamin ve mineral kaynağıdırlar. Yani oldukça besleyicidirler.

Yine de aşırı kuru yemiş yerken aşırıya kaçmamalıyız: bir avuç (50 gram) kuru yemiş yeterli olacaktır. Özellikle egzersiz yapmadan önce yenmesi tavsiye edilir.

Bu yazıyı da okuyun: Neden Kuru Yemiş Tüketmelisiniz?

2. Yulaf lapası

Eğer soğuklarla başa çıkmanıza yardımcı olacak sıcak bir kahvaltı arıyorsanız ve aynı zamanda kilo vermenize yardımcı olmasını da istiyorsanız yulaf lapası (porridge) tam size göre. Yulafın en ünlü yanı, onun reklamlarda gördüğümüz sıradan kahvaltılık gevreklerden çok daha doyurucu olması. 

Kahvaltıda yulaf lapası yemenin günün ilerleyen saatlerinde özellikle de öğle yemeğinde, daha az yememizi sağladığını destekleyen çalışmalar da var.

Elbette formumuzu korumamıza yardımcı oluyor. Çünkü her gün daha az kalori alıp zamanla kilo vermemizi sağlıyor. Yulaf lapası ayrıca çinko, fosfor, lif ve B1 vitamini açısından zengin.

Ayrıca bağırsaklarda faydalı bakterilerin gelişimini destekliyor. Böylece, yüksek prebiyotik lif içeriği sayesinde, vücudun yağ depolama şeklini etkiliyor. 

3. Yeşil çay

yeşil çay ve çay yaprakları

Yeşil çay sayesinde, bir kış gününe, lezzetli, sağlıklı ve sıcak bir içecekle başlamak mümkün. Pek çok faydası var. Güçlü bir idrar söktürücü ve bu yüzden de her zaman diyetlerde kendine yer buluyor.

Günde bir bardak yeşil çay içmek iştahınızı azaltıyor.

  • Yeşil çay antioksidan, özellikle de kateşin miktarı açısından zengin. Kafein içermesi onu güçlü bir uyarıcı haline getiriyor.
  • Bu iki bileşen birlikte hareket ediyor ve vücudumuzun metabolizmasını aktif hale getiriyor. Yağın parçalanmasını (parçalanabilmeleri için yağları hareket ettiriyorlar) destekliyorlar.
  • Etkileri, klinik açıdan göz önünde bulundurulacak kadar güçlü olmasa da yeşil çay, kilo vermenize yardımcı oluyor.

Ayrıca yeşil çayın vücuda belirgin ölçüde faydalı başka etkileri de var. Örneğin egzersizden sonra ortaya çıkabilecek ağrıyı gidermeye yardımcı oluyor.

Bu makaleye bir göz atın: Kolaylıkla Kilo Vermek İçin Bu 3 Yeşil Çaylı İçeceği Hazırlayın

4. Nar

açılmış nar ve nar taneleri

Nar tam bir kış mücevheridir. Kış denince akla rengi yakutu andıran bu kırmızı meyve gelir. Maalesef nar yemek çoğu insanın aklından bile geçmez.

Nar oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Enfeksiyon giderici olduğu, antioksidan ve çok sayıda mineral (fosfor, demir, potasyum, magnezyum) içerdiği unutulmamalıdır. Ayrıca kış mevsiminde yaşanan soğuk algınlıklarını önlemek için de idealdir.

Narın bir başka pozitif özelliği yüzde 85’inin sudan oluşmasıdır. Su içeriği yüksek olan yiyeceklerin daha tatmin edici olduğunu ve daha fazla tok tuttuğunu unutmamalıyız.

Ayrıca diğer yiyeceklere göre daha fazla kalori sağlamaya meyillidir. 100 gram nar 68 kaloridir.

Narı salatalara ekleyebilir hatta yulaf lapasına doğal bir dokunuş yapıp onun içine de katabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu dört yiyecek, hem besin değerleri, hem de kilo vermeye yardımcı olması ve sağlıklı bir kiloda kalmamızı desteklemesi dahil barındırdığı sayısız fayda nedeniyle bizim için oldukça iyidir.