Kilo Vermeye Yardım Eden Zencefilli Su Nasıl Yapılır?

Kilo vermeye yardımcı olan zencefilli su sağlığınız için oldukça faydalıdır. Zencefil, şeker seviyesini dengeler ve sindirim sürecini hızlandırır.
Kilo Vermeye Yardım Eden Zencefilli Su Nasıl Yapılır?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kilo vermek, çoğu insan için karmaşık bir süreçtir. İster inanın ister inanmayın, konu zayıflamak olduğunda, zencefilli su, harika bir yardımcıdır.

Sıkı bir diyet uygulayıp üstüne bir de düzenli spor yapsanız bile, arzu ettiğiniz sürede istediğiniz kadar kilo veremeyebilirsiniz.

Bunun pek çok nedeni olabilir. Ancak en yaygın nedenler, genellikle sıvı tutulması ve metabolizma yavaşlığından kaynaklanan sorunlardırOnlardan kurtulmak için başvurabileceğiniz pek çok yöntem olsa da bu sorunlar, sizi hedefinize ulaşmaktan alıkoyan engellere dönüşebilirler.

Su, sorunlarınızı çözmeniz için size destek olabilir. Çünkü su, sindirime yardımcı olur ve sıvı atıkların giderilmesinden sorumlu olan böbrekleri çalıştırır. Böbrekler, özellikle kalça ve karın bölgesinde yağlanmaya sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarlar.

Öte yandan su, mideye girdiği andan itibaren işe yaramaya başlar, çok temiz bir madde olduğu için sindirim sistemini zorlamaz. Böylece organlarınız hiçbir zarar görmeden metabolizmanız hızlanabilir. 

Ayrıca suyun içerisine farklı malzemeler de ekleyebilirsiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz pek çok alternatif mevcuttur. En etkili karışımlardan birinin zencefilli su olduğu söylenebilir.

Bunun nedenini bilmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Zencefilin Faydaları

taze zencefil ve toz zencefil

Kandaki Şeker Seviyesini Düzenler

İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde zencefilli su, vücudunuzun çalışması için gerekli olan şeker miktarını ayarlayacaktır. Ne kadar tükettiğinizin önemi yok: Bu karışım kanınızdaki glikoz oranının dengelenmesine yardımcı olacak. 

Kilo vermede kullanılan stratejilerden biri de budur. Çünkü metabolize edilmeyen şekerin tamamı yağa dönüşür ve bu da kilo artışına neden olur.

Ayrıca zencefil herhangi bir yan etkiye neden olmadan şeker hastalığından korunmanıza da yardımcı olacaktır.

Sindirimi Hızlandırır

Bu bitki kökü mide asidi üretimini destekler. Bu madde, alınan gıdanın parçalanmasını kolaylaştırır ve vücuda daha faydalı olmalarını sağlar. Ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasına da destek olur.

Zencefil, lif bakımından da zengindir ve sindirimi kolaylaştırır. Vücudunuzun çalışma sistemi, aldığınız kalori miktarından daha önemlidir. 

Bu prensibi kavrarsanız ne zaman ne içmeniz gerektiğini bilir hale geleceksiniz. Daha da önemlisi, bunu yaparken zamanla kalori hesabı yapmanıza gerek kalmadığını fark edeceksiniz.

Vücut Sıcaklığınızı Yükseltir

Kalori hesabına geri dönecek olursak; burada ana kural yediğinden daha fazlasını yakmak değil midir?

Bu da vücut sıcaklığınızı yüksek seviyelerde tutmanız gerektiği anlamına gelir. Yüksek sıcaklık sıvı tutulmasını da önleyecektir. 

Zencefilli suyun etkilerini görmek için geceyi beklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü gece olduğunda vücut sıcaklığı doğal olarak yükselir; serotonin seviyesi tırmanır. Böylece daha uzun ve kaliteli bir uyku uyursunuz. 

Zencefilli Su Nasıl Hazırlanır?

zencefilli su şişeleri

Malzemeler

 • 6 su bardağı su (1.5 litre)
 • 5 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil (50 gram)
 • 2 adet limonun suyu

Hazırlanışı

 • Suyu ısıtın. Su kaynadığı zaman zencefilleri içine atın.
 • Bir veya iki dakika boyunca kaynamasına izin verin, sonra ocaktan alın.
 • 10 dakika boyunca dinlendirin.
 • Karışımı süzün ardından limon suyunu ekleyin ve için.
 • Aç karnına içmenizi tavsiye ederiz.

En iyi sonuçları almak için, her gün zencefilli su içmenizi öneririz. Ancak etkilerini görmenin biraz zaman alacağını unutmayın. Biraz sabırlı olmanızda fayda var.

Sabah ilk iş zencefilli suyunuzu içmenizi tavsiye ederiz. Günün farklı bir saatinde içmek isterseniz, bir termosa koyabilirsiniz. Böylece özelliklerini kaybetmez, siz de istediğiniz zaman içebilirsiniz.

İçmeniz gereken zencefilli su miktarıyla ilgili bir sınır yoktur. Bu yüzden kendinize göre ölçülü ve uygun bir miktar belirleyebilirsiniz.

Kesin olan bir şey varsa o da bu karışımın kilo vermeniz için yardım eden bir içecekten çok daha fazlası olduğudur. Bu tarif aynı zamanda vücudunuz için oldukça yararlı olan besleyici bir takviye niteliğindedir.

Zencefilli suyu günlük beslenme rutininize eklemekten çekinmeyin. Çünkü bu tarif aynı zamanda vücudunuzun tüm fonksiyonlarını dengeleyip optimize eden kapsamlı, iyileştirici bir yöntem olma özelliği de taşır.

Bu karışımı bir hafta boyunca içip sonrasında tecrübelerinizi bizimle paylaşmaya ne dersiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Medicinals. (2012). Propiedades del Jengibre. Http://Www.Botanical-Online.Com/Medicinalsgengibre.Htm.
 • Cañigueral, S. (2016). Jengibre. OFFARM.
 • Salgado, F. (2011). El jengibre (Zingiber officinale). Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(11)70041-2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.