Kilo Vermek İçin Uzak Durmanız Gereken 6 Zararlı İçecek

04 Nisan, 2019
Kilo vermeye çalışıyorsanız, bu altı içecek yerine su ve doğal içecekleri tercih edin.

Yediğiniz besinlere dikkat etmek, kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenler için en gereken şeydir. Bu açıdan belli zararlı içecek türlerine karşı da dikkatli olmanız gerek.

Yağ ve şeker açısından düşük olan kontrollü bir beslenme alışkanlığı, sağlığınız için zararlı olan fazla kilolarla mücadele etmenin en iyi yoludur. Ayrıca fiziğinize de olumlu etkileri olur.

Metabolizma ile ilgili sorunlara yol açabilecek belirli içecekleri tüketmeyi sınırlamanız gerektiğini ve kilo bu içeceklerin kilo vermenizi zorlaştırdığını bilmelisiniz.

İçeceklerdeki yüksek kaloriler ve içerdikleri malzemeler hücrelerinizde birikme eğilimindedir. Bu da enflamasyon üretir ve yağların sindirilmesini zorlaştırır.

Aslında, bu içecekleri tüketmek özellikle karın bölgesindeki yağlardan kurtulmanın en büyük engelidir.

Bu nedenle, bugün bu içecekler yerine kilo vermenize yardımcı olacak başka alternatifler vereceğiz.

Dikkat edin!

Ayrıca bakınız: Kilo Vermek için Yeşil Çay Yapmanın Üç Yolu

1. Spor İçecekleri, Zararlı İçecek Türlerindendir

uzak durmanız gereken zararlı içecek türleri

Genellikle marketlerde kolayca bulabileceğiniz enerji içecekleri, yüksek e tempolu spor sırasında vücudun kaybettiği sıvıları ve mineral tuzları telafi etmek için kullanılır.

Yalnızca fiziksel olarak çok yorucu tempolarda çalışan sporcular düzenli olarak bu içeceği içmelidir çünkü diğer insanlar için kalorisi oldukça yüksektir.

Bu içeceklerdeki şeker, sodyum ve diğer katkı maddeleri, onları yakmak için yeterli miktarda egzersiz yapmıyorsanız ters etki yaratabilir.

2. Gazlı içecekler en zararlı içecek gurubunda

Marketlerde satılan alkolsüz içecekler, kilo vermeye çalışan insanların en büyük düşmanlarından biridir. “Light” veya “sıfır kalori” etiketli içecekler için de aynı durum geçerlidir.

Bu içecekler fruktoz, mısır şurubu ve diğer rafine edilmiş şeker ürünleriyle yapılır ve düzenli olarak tüketildiğinde metabolizma ve kardiyovasküler hastalıklara neden olabilir.

Bu tür içeceklerin her biri, üç veya dört çorba kaşığı şeker ya da 120 kaloriye eşdeğerdir.

Ayrıca bakınız: Sağlıklı Beslenme İçin 8 Öneri

3. Yağsız süt

yağsız süt

Yağsız süt, kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenek gibi görünebilir çünkü marketlerde satılan yağlı süte göre daha iyi bir seçenektir.

Ancak, yine de önemli miktarda kalori içerir. Zaman geçtikçe, istediğiniz kiloya ulaşmanızı engelleyecektir.

Laktoz intoleransı olan insanlar için durum daha kötü olabilir çünkü vücut dokularındaki iltihap artar.

Bu nedenle, yağsız süt yerine badem veya pirinç sütü gibi düşük kalorili alternatifleri deneyebilirsiniz.

4. Şeker eklenmiş meyve suları

Doğal meyve suları iyi bir seçim olabilir. Vücudunuza, sağlığınızı iyileştirmek ve kilo vermeye yardımcı olmak için gerekli besin maddelerini sağlarlar.

Bunun yanı sıra, daha fazla kalorili olmasına rağmen daha az besleyici olduğu için rafine şekerlerle yapılan meyve sularının sağlıksız olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Hem marketlerde satılan hem de evde yapılan meyve suları, içerisine tatlandırıcı eklediğinizde lif ve vitaminlerini kaybeder.

Bu nedenle, meyve suyunu %100 organik meyve sebzeler kullanarak ve katkı maddesi eklemekten kaçınarak hazırlamak en iyisidir.

5. Soğuk çay

zararlı içecek türleri yerine doğal içecekler

Çoğu zaman sağlıklı bir seçenek olarak gösterilmesine karşın estoranlarda ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz soğuk çaylar diyet yapanlar için aslında iyi bir seçenek değildir.

Bitki ve meyve özlerinden yapılsa da içerdikleri şeker oldukça fazla miktardadır.

En kötüsü de, bu içeceklerin tek bir şişesi 175 kaloriye kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra, 8 ya da 10 yemek kaşığına eşdeğer miktarda şeker içerebilirler.

6. Enerji içecekleri

Her gün daha fazla kişi, sadece yorgunluğa karşı vücuda enerji verdiği için değil,belirli aktiviteler sırasında performansı artırmak için bu enerji içeceklerini kullanıyor.

Sorun şu ki, bu özelliklerine rağmen bu içecekleri düzenli olarak kullanmak metabolizmanızı etkileyebilir, kilo ve şeker hastalığınızla ilgili sorunlara neden olabilir.

Kafein ve şeker içeriği bu süreçleri doğrudan etkiler. Vücudunuzun işlevlerini yavaşlatırken diğer sistemlerinizi de etkiler.

Neyse ki vücudunuzda aynı etkileri üreten smoothieler ve enerji veren gıdalar var.

Bu içeceklerden herhangi birini tüketiyor musunuz? Eğer öyleyse, sorunsuz bir şekilde kilo verebilmek için bu içeceklerden uzak durun.

Su ve doğal içecek tüketimini artırarak, enerjinizi de yükseltebilirsiniz.

  • Ramírez-Vélez, Robinson, Fuerte-Celis, Juan-Camilo, Martínez-Torres, Javier, & Correa-Bautista, Jorge-Enrique. (2017). Prevalencia y factores asociados al consumo de bebidas azucaradas en escolares de 9 a 17 años de Bogotá, Colombia: Estudio FUPRECOL. Nutrición Hospitalaria34(2), 422-430. https://dx.doi.org/10.20960/nh.250
  • Silva O, Paulo, & Durán A, Samuel. (2014). Bebidas azucaradas, más que un simple refresco. Revista chilena de nutrición41(1), 90-97. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75182014000100013
  • Urdampilleta, Aritz, & Gómez-Zorita, Saioa. (2014). From dehydration to hyperhidration isotonic and diuretic drinks and hyperhydratant aids in sport. Nutrición Hospitalaria29(1), 21-25. https://dx.doi.org/10.3305/nh.2014.29.1.6775