Sağ Karın Bölgesi Neden Ağrır?

Karında oluşan keskin ve rahatsız edici bir ağrı. Bazen karnınızın sağ tarafında oluşarak, arkasında yatan nedenin ne olduğu konusunda daha fazla korkmanıza ve endişelenmenize neden olur. Bugün, karnın sağ tarafında oluşan ağrılarla ilgili bilinmesi gereken muhtemel sebeplerden bahsedeceğiz.
Sağ Karın Bölgesi Neden Ağrır?

Son Güncelleme: 27 Ekim, 2018

Sağ Karın Bölgesinde Oluşan Ağrının Sebepleri

Neredeyse herkes ömründe bir defa az veya çok bir karın ağrısı çekmiştir. Fakat bu rahatsızlık belirli bir noktada özellikle sağ karın bölgesi üzerinde belirdiğinde ve çok sık karşılaşıldığında endişelenmeye başlamak gerekir.

Özellikle sağ karın bölgesinde ortaya çıkıyorsa, bu bölge karaciğerin bulunduğu yer olduğu için daha fazla korkuya neden olur. Ancak, bir şey yapmadan önce sakin olmalı ve kendi kendinize bunun sadece karaciğerden değil, daha birçok sebepten kaynaklanabileceğini düşünmelisiniz.

Aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gereken ve sıkça karşılaşılan sebeplere bir göz atalım.

1. Gaz

mide gaz 1

Bu en sık karşılaşılan nedenlerdendir. Bu nedenle sakin olmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü ağrının tek sebebi gaz olabilir. Sindirimle ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler vardır, ya da sadece kabızlık problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu faktörlerin hepsi gaz birikimine yol açarak midenizde şişkinliğe neden olur.

Özellikle kaburgaların alt kısmı ağrıya daha yatkındır ve en büyük rahatsızlık da muhtemelen sağ tarafta oluşur. Bilinmesi gereken ilk şey ağrı türünün nasıl ayırt edileceğidir.

Kendinizi tok mu hissediyorsunuz? Yemeklerden sonra veya sabahları ortaya çıkan bir ağrınız mı var? Bu ağrı nadiren mi oluşuyor? Eğer bu soruların çoğunluğuna evet cevabı verdiyseniz endişelenmeyin, sorununuz muhtemelen gazdır.

2. Kolon problemleri

kolon 3

Konu sağ karın bölgesinde oluşan ağrılar olduğunda, genellikle bağırsakla ilgili hastalıklar en sık karşılaşılan sebeptir. İlk neden neredeyse her zaman gazdır. Eğer gaz değilse de, muhtemelen bağırsakta oluşan bir iltihaptır. Peki ne tür hastalıklar bağırsak iltihaplarıyla ilişkilidir?

Kalın bağırsak iltihabından huzursuz bağırsak sendromuna ve hatta en ciddisi olan Crohn hastalığına kadar hepsi bağırsak iltihabıyla ilgilidir.

Bu hastalıkların tamamı kalın bağırsağı etkiler. Bunları gaz probleminden ayırt edebilmek için ishal olup olmadığınıza bakmanız gerekir. Eğer öyleyse dikkatli olmalısınız.

Bu hastalıkların hepsi karın ağrısı ve ishalle başlar ve karnın sağ tarafının üst kısmında ağrı görülmesi de normaldir. Fakat çok fazla endişe etmenize gerek yok. Çünkü, Crohn hastalığı ve kalın bağırsak iltihabı semptomları ilaçla kontrol altına alınarak tedavi edilebilir. Bu durumda bir doktora başvurmanız büyük önem arz eder.

3. Böbrekler

böbrek 4

Karnın sağ tarafında oluşan bir ağrıyla ilişkilendirilebilecek üçüncü sebep ise böbreklerle ilgili olan hastalıklardır. Örneğin böbrek enfeksiyonları veya böbrek taşı bu sebepler arasındadır. Böbrek enfeksiyonu sırasında sırtınıza kadar ulaşan sert ve çok yoğun bir ağrı çekersiniz. Bu çok etkili bir ağrıdır.

Ayrıca idrarınızı yaparken de ağrı hissedebilirsiniz. Bu sırada idrar renginiz oldukça koyu bir renk alır. Ateşlenmeyle de sıklıkla karşılaşılır. Gördüğünüz gibi belirtiler gayet açıktır. İlk başlarda belirtiler daha zayıf olabilir ancak normalde gazla karıştırılamayacak kadar açık ve nettir.

Çok ağrılı bir hastalık olmasına rağmen tedavisi mümkündür. Eğer böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız, taşlardan kurtulduğunuz anda ağrınız hızlıca yok olacaktır.

4. Pankreas

sağ karın

Pankreas bir damla şeklindedir ve onikiparmak bağırsağının (ince bağırsağın ilk bölümü) hemen yanında yer alır. Mide ve omurga arasında, karaciğer ve bağırsaklar tarafından etrafı çevrilmiş bir şekilde sağ tarafınıza yakın bir yerde bulunur.Bu nedenle aklınızda bulundurmanız gereken ihtimallerden biridir.

Pankreas enfeksiyonu da ağrıya sebep olabilecek muhtemel bir durumdur. Pankreas enfeksiyonunun semptomları safra kesesi rahatsızlıklarında görülen belirtilere çok benzer. Karnınızın üst tarafında midenizden sırtınıza doğru ilerleyen bir ağrı oluşabilir.

Bunu yukarıda saydığımız semptomlardan ayırt edebilmek için yemek yedikten sonra nasıl hissettiğinize dikkat edin. Eğer bulantı ve kusma varsa, muhtemelen pankreatit sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

5. Ülser

mide ülseri 6

Ülser oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Bildiğiniz gibi mide ülseri karnın herhangi bir noktasında ağrıya neden olabilir, fakat peptik ülser ya da karın ülseri karnın sağ tarafında rahatsızlığa neden olur. Zaman zaman belirip yok olan bir ağrıdır, ancak baharatlı yiyecekler yediğinizde daha rahatsız edici bir hal alır.

Umarız sağ karın bölgesindeki ağrıya nelerin sebep olabileceği konusuna açıklık getirebilmişizdir. Fakat bunun çoğu zaman sadece gazdan kaynaklandığını da unutmayın. Eğer rahatsızlığınız devam ediyor ve keskinleşip normal yaşantınızı etkiliyorsa acilen doktorunuza görünün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.