Kirpiklerin Uzaması için Tüketmeniz Gerekenler

Kirpiklerin Uzaması için Tüketmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Saçınız gibi kirpikleriniz de dökülüp geri uzayabilir. Eğer kirpikleriniz dökülüyorsa veya rimel ya da boya nedeniyle zarar görüyorsa, geri uzamaları için beklemeniz gerekir. Bu yazıda kirpiklerin uzaması için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Mutlaka göz atın.

Kirpiklerinizin sağlığı ve uzunluğu genetik unsurlarla belirleniyor olsa da, kirpiklerin uzaması ve çoğalmasını sağlamak için bazı yollar mevcuttur. Peki kirpiklerin uzaması için ne yapabilirsiniz? Uzun ve sağlıklı kirpikler istiyorsanız, gelin bazı püf noktalarıyla beraber tüketmeniz gereken gıdalardan bahsedelim.

Kirpiklerin Uzaması için Faydalı Gıdalar: H Vitamini

H vitamini (Biyotin) saç uzamasını hızlandırır ve saçı güçlendirir. Suda çözünür özellikteki bu vitamin sardalye, ceviz, badem, bira mayası, muz ve tam tahıllarda bolca bulunur. Ayrıca yumurtada da bulunur; ancak çiğ yumurta beyazı, H vitamininin emilimini önleyen avidin içerir.

Antioksidanlar

Antioksidan vitaminler olan C ve E vitaminleri, saç uzaması ve gelişimi için önemlidir. C vitamini olmazsa saç kuru ve kırılgan hale gelebilir.  C vitamini ayrıca serbest radikallerin yol açtığı hasarı engelleyebilir,

Böylece saçı onarır; iyileşmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. E vitamini saç derisinin kan dolaşımını artırarak daha sağlıklı bir saç derisi sağlar. Bu vitaminler turunçgillerde, avokadoda ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.

Zeytinyağı

zeytinyağı ve zeytin yaprakları

Az miktarda zeytinyağını veya Hint yağını her akşam kirpik diplerinize sürün. Bu, kirpiklerin uzaması için yardımcı olacaktır. 1 ila 2 ay içinde yeni çıkan kirpikleri fark edeceksiniz. Üstelik yeni kirpikler diğerlerinden daha sağlıklı ve güçlü olacaktır. Zeytinyağı kirpiklerin uzaması ve sağlıklı olması için birebirdir.

Emu Yağı

Emu yağı kirpikleri güzelleştirir, daha uzun ve kalın şekilde uzamalarını sağlar. Kirpiklerinizin üzerine az miktarda emu yağını nazikçe uygulayın.

Vazelin

Bu tedavi seçeneği de zeytinyağı ve Hint yağı gibi etki gösterir. Her akşam yatmadan önce kirpiklerinizin dibine uygulayın. Dilerseniz 15 dakika sonra kirpiklerinizi yıkayabilirsiniz. Birkaç hafta sonra yeni çıkan kirpikleri fark edeceksiniz.

Kirpiklerin Uzaması için Dengeli Beslenme

Protein ve vitaminden oluşan zengin bir beslenme şekli kirpiklerinizin çıkmasına yardımcı olur. Kirpiklerinizin çoğalmasını sağlayacak gıdalar: Balık, yumurta, fasulye ve yoğurttur. Soya proteini de kirpik büyümesi için faydalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.