Kirpiklerinizin Uzamasını Nasıl Sağlarsınız?

· 17 Mart, 2015

Saçınız gibi, kirpikleriniz de dökülüp geri uzayabilir. Eğer kirpikleriniz dökülüyorsa veya rimel ya da boya nedeniyle zarar görüyorsa, geri uzamaları için beklemeniz gerekir. Kirpiklerinizin sağlığı ve uzunluğu genetik unsurlarla belirleniyor olsa da, kirpiklerinizin çoğalmasını ve uzamasını sağlamak için bazı yollar mevcuttur. Kirpiklerinizi nasıl uzatabilirsiniz? Uzun ve sağlıklı kirpikler istiyorsanız, gelin bazı püf noktalarıyla beraber tüketmeniz gereken gıdalardan bahsedelim.

H Vitamini

H vitamini (Biyotin) saç uzamasını hızlandırır ve saçı güçlendirir. Suda çözünür özellikteki bu vitamin sardalye, ceviz, badem, bira mayası, muz ve tam tahıllarda bolca bulunur. Ayrıca yumurtada da bulunur ancak çiğ yumurta beyazı, H vitamininin emilimini önleyen avidin içerir.

Antioksidanlar

Antioksidan vitaminler olan C ve E vitaminleri, saç uzaması ve gelişimi için önemlidir. C vitamini olmazsa saç kuru ve kırılgan hale gelebilir.  C vitamini ayrıca serbest radikallerin yol açtığı hasarı engelleyebilir, böylece saçı onarır, iyileşmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. E vitamini saç derisinin kan dolaşımını arttırarak daha sağlıklı bir saç derisi sağlar. Bu vitaminler turunçgillerde, avokadoda ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.

Zeytinyağı

zeytinyagi

Az miktarda zeytinyağını veya hint yağını her akşam kirpik diplerinize sürün. Bu, kirpiklerinizin daha uzun ve kalın olmasını sağlayacaktır. Bir iki ay içinde yeni çıkan kirpikleri farkedeceksiniz. Üstelik yeni kirpikler diğerlerinden daha sağlıklı ve güçlü olacak. Zeytinyağı kirpik sağlığı için birebirdir.

Emu Yağı

Emu yağı kirpikleri güzelleştirir, daha uzun ve kalın şekilde uzamalarını sağlar. Kirpiklerinizin üzerine az miktarda emu yağını nazikçe uygulayın.

Vazelin

Bu tedavi seçeneği de zeytinyağı ve hint yağı gibi etki gösterir. Her akşam yatmadan önce kirpiklerinizin dibine uygulayın. Dilerseniz onbeş dakika sonra kirpiklerinizi yıkayabilirsiniz. Birkaç hafta sonra yeni çıkan kirpikleri farkedeceksiniz.

Dengeli Beslenme

Protein ve vitaminden zengin bir beslenme şekli kirpiklerinizin çıkmasına yardımcı olur. Kirpiklerinizin çoğalmasını sağlayacak gıdalar: balık, yumurta, fasulye ve yoğurttur. Soya proteini de kirpik büyümesi için faydalıdır.