Kıvırcık Saçlara Sahip Olmak İçin Tüyolar

Kıvırcık Saçlara Sahip Olmak İçin Tüyolar

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

İster dalgalı veya kıvırcık saçlara sahip olmak isteyin, isterseniz de sahip olduğunuz lüleleri belirginleştirmek isteyin, bu yazımız tam size göre!

Saçlarınızın parlak, sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamak ve saçlarınızı günlük veya özel bir etkinliğe uygun hale getirmek istiyor musunuz? Harika kıvırcık saçlarınızın olmasını sağlayacak güvenilir yöntemler sunan ev yapımı maske tarifleri bulacağınız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kıvırcık saçlara sahip olmak için yöntemler ve tüyolar

Saç maşası veya fön makinesi kullanmadan mükemmel buklelere sahip olmak kulağa bir şehir efsanesi gibi geliyor olabilir, fakat bu aslında göründüğü kadar imkansız değildir. Saçınıza az önce bahsettiğimiz aletlerle “saldırmadan” önce bu hedefe ulaşabilmenizi sağlayacak bir çok farklı doğal bakım yöntemleri olduğunu bilmelisiniz.

Eğer saçlarınız doğuştan düzse veya sahip olduğunuz bukleler sizi memnun edecek kadar belirgin değilse, ev yapımı saç maskelerini nasıl yapacağınızı gösteren aşağıda belirttiğimiz öneri ve yöntemleri dikkatli bir şekilde okuyun.

Muhteşem kıvırcık saçlara sahip olmak için dilediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz “saç sarmalları” kullanabilirsiniz. Saçınız ıslakken, örneğin duş aldıktan sonra, saçlarınızı çok kısa bir süre için kurumaya bırakın; saçınız tamamen sırılsıklam bir halde olmamalı.

Parmağınızla saçınızda bukle olmasını istediğiniz yerleri sarın ve tokayla tutturun ki bir veya iki saat boyunca sardığınız kısımlar sabit kalsın. Saçınız normal bir şekilde kuruduğunda, her bir sarmalı çözün ve saçınızın hacmini arttırmak için parmaklarınızla saçınızı tarayın.

saç yıkama

Eğer saçınız kendinden dalgalı ise, geniş dişli bir tarak ile saçınızdaki düğümleri tarayarak çözün, bunu yaparken saçınızın kırılmasını önlemek için ıslak olmasına önem gösterin.

Daha sonra saçlarınızı tutamlara ayırın ve her bir tutamı parmağınızla sarmalayarak rulo haline getirin, her bir saç rulosunu yaklaşık bir dakika boyunca sabit tutun. Bu işlemi her tutam için uygulayın ve saçınızı normal bir şekilde kurumaya bırakın.

Annelerimiz ve ninelerimiz saç maşası veya saç kurutma makinesi gibi aletlerden mahrumlardı, fakat yine de çok güzel buklelere sahiptiler. Bunu yapmanın yolu ise köpük rulolar ve tel tokalardan geçmektedir.

Kuaförlere özel ürünler satan bir yerden bu ürünleri elde edin ve çevrenizdeki yaşça büyük kadınlardan bu ürünleri nasıl kullanacağınıza dair bilgi alın.

Oldukça kolay bir yöntem olsa da birkaç şey öğrenebileceğiniz bir aile sırrı veya güzel bir tüyo illa ki vardır. Saçın her bir bölümünü rulo ile sarın ve sabitleyin, saçınızı bir bütün olarak eşarp veya saç ağı ile sarın.

Saç ruloları gece boyunca başınızda kalsın. Sabah olduğunda, her bir ruloyu dikkatlice çıkarın ve ne kadar mükemmel buklelere sahip olduğunuzu kendi gözlerinizle görün.

kıvırcık saç

Dalgalı bir saça sahip olmanın bir diğer yolu ise (doğal düz saça sahip olanlar için) saçlarını ıslakken örmektir. Saçınız örgülü iken uyuyabilir, sabah hacimli ve dalgalı bir saçla uyanabilirsiniz.

Saçınızı başınızın üst kısmından başlayarak balık sırtı örmek, bu görünüme ulaşmak için en etkili yöntemdir. Eğer saçınız uzun ise saçınızı tutamlara ayırıp her bir tutamı ayrı olarak örgü yapabilirsiniz.

Ayrıca, evde yapabileceğiniz saç maskeleriyle saçınızdaki elektriklenmeyi azaltabilir, daha güzel ve daha düzgün bukleler elde edebilirsiniz. İki yemek kaşığı zeytinyağını yarım bardak bal ile karıştırın.

Bu karışımı önce saç derinize masaj yaparak yedirin, önden arkaya doğru saçınıza masaj yapın. Başınıza bir duş bonesi geçirin, yarım saat boyunca kendi haline bırakın ve sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayın. Bal, ayrıca saç renginizin daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Doğal yağlar ve yağ özleri de mükemmel buklelere sahip olmanızı sağlayabilir. Yapmanız gereken tek şey bir bardak zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını ısıtmak ve saçınıza yedirmektir. Saçınızı duş bonesi veya sıcak havlu ile bir saat boyunca kapatın, böylece saç tellerinizin yağları emmesini sağlamış olacaksınız.

Saçınızı soğuk suyla yıkayın ve bunu haftanın üç günü tekrarlayın. Her bir uygulama sonrasında, saçınızı hafifçe kurulayın ve dalgalı veya kıvırcık saçlara sahip olmak için yukarıda bahsedilen yöntemlerden dilediğiniz birini uygulayın.

dalgalı saçlar

Beslenme şeklinizin saçınızın kıvırcıklığı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten de böyle bir etkisi var ve gün içerisinde ne kadar fazla su içerseniz (günde en az iki litre tüketmelisiniz), tüm vücudunuzu su kaybına karşı o kadar korumuş olursunuz.

Bu şekilde çok kısa bir zaman içerisinde sonuç almaya başlarsınız. İlave olarak, kıvırcık saçlara sahip olmak için diyetinize daha fazla meyve ve sebze eklemenin yanı sıra, daha fazla balık yağı (tablet veya doğal formunda) da eklemelisiniz.

Her hafta derinlemesine bir saç tedavisi uygulayın. Bu saçınızı daha güzel, sağlıklı ve güçlü bir hale getirecektir. Ayrıca uzun süreli saç kurutma makinesi veya diğer ürünlerin kullanımı sonucu oluşan “zararların” onarılmasına yardımcı olacaktır.

Bütün bir avokadoyu püre haline getirip bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışıma bir çay kaşığı karbonat ekleyin ve bunu saçınıza uygulayın.

Uyguladığınız karışımı 15 dakika boyunca saçınızda bekletin ve durulayın. Her zamanki gibi saçınızı şampuanla yıkayın ve daha belirgin buklelere sahip olmak için yukarıda bahsedilen yöntemlerden size uygun olanını kullanın.

Eğer dalgalı bir saça sahipseniz, fakat bukleleriniz yeteri kadar “belirgin” değilse, muhtemelen saçınız çok fazla kabarıyor demektir. Eğer bu asi saçlar sizi çılgına çeviriyorsa, şu adımları uygulayın: saçınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanarak saçınızı yıkayın. İyice durulayın ve hala suyun altındayken geniş dişli bir tarak ile saçınızı tarayın.

Bu şekilde saçınız kuruduktan sonra daha güçlü olacaktır. Fazla suyu sıkarak akıtın ve saçınızı tutamlarına ayırmadan önce havlu ile hafifçe kurulayın. Her bir tutamı yavaşça dalgalı hale gelecek şekilde sarmalayın ve kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayın.

Saçınızın nemli olarak kalmasını ve kurumamasını sağlamak oldukça önemlidir. Ruloları kullanmadan önce saçınıza bir miktar saç köpüğü uygulayabilirsiniz.

Saçınızı en az yarım saat boyunca tel toka ile sabitlenmiş şekilde bekletin. Her bir ruloyu dikkatli bir şekilde çıkarın ve hepsini çıkardıktan sonra saçınızı hafifçe sallayın. Saçınızı tarayın ve parmaklarınızla şekil verin.

kıvırcık saçlı kadın

Bir başka yöntem ise duş aldıktan sonra saçınızı havluyla kurulamak ve sonrasında başınızı aşağı doğru eğerek saçınızın yere doğru “salınmasını” sağlamaktır. S açlarınızı tutamlara ayırıp  ucundan başlayarak saç derisine doğru  sarmalayın ve saçınızın tepesinde buluşacak şekilde bukleler oluşturun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.