Kıvırcık Saç için Evde Maske Yapın

İster kıvırcık veya dalgalı saça sahip olmak isteyin, isterseniz de sahip olduğunuz lüleleri daha da büyük hale getirmek isteyin, bu yazı tam size göredir. Saçlarınızın parlak, sağlıklı ve güzel görünen bir hal almasını, günlük veya özel bir etkinlik için uygun olmasını sağlamak için harika kıvırcık saçlarınızın olmasını sağlayacak güvenilir yöntemler sunan ve ev yapımı maskeler yapmanızı sağlayacak bilgiler veren bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kıvırcık saç sahibi olmanızı sağlayacak yöntemler ve tüyolar

Saç maşası veya fön makinesi kullanmadan mükemmel buklelere sahip olmak kulağa bir şehir efsanesi gibi geliyor olabilir, fakat bu aslında göründüğü kadar imkansız değildir. Saçınıza az önce bahsettiğimiz aletlerle “saldırmadan” önce bu hedefe ulaşabileceğiniz bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer doğal olarak düz bir saça sahipseniz veya sahip olduğunuz bukleler sizi memnun edecek büyüklükte değilse, ev yapımı saç maskelerini nasıl yapacağınızı gösteren aşağıda belirttiğimiz öneri ve yöntemleri dikkatli bir şekilde okuyun.

Muhteşem kıvırcık saçlara sahip olmanın yollarından biri, dilediğiniz şekilde ayarlayabileceğiniz “saç sarması” yapmaktır. Saçınız ıslakken, örneğin duş aldıktan sonra, saçlarınızı çok kısa bir süre için kurumaya bırakın, böylece saçınız tamamen sırılsıklam bir halde olmasın. Sonra parmağınızla saçınızda bukle olmasını istediğiniz yerleri sarın ve bir veya iki saat boyunca sardığınız kısımları sabit kalacak şekilde tutturun. Saçınızı normal bir şekilde kurumaya bıraktığınızda, her bir sarmalın düşmesine izin verin ve saçınızın hacmini arttırmak için parmaklarınızla saçınızı tarayın.

2-şampuan

Eğer saçınız hali hazırda dalgalı ise, geniş dişli bir tarak ile saçınızdaki düğümleri tarayarak çözün, bunu yaparken saçınızın kırılmasını önlemek amacıyla saçınızın ıslak olmasına önem gösterin. Daha sonra saçlarınızı bölümlere ayırın ve her bir bölümü parmağınızla sarmalayarak rulo haline getirin, her bir saç rulosunu yaklaşık bir dakika boyunca sabit tutun. Bu işlemi her bir saç bölümü için uygulayın ve saçınızı normal bir şekilde kurumaya bırakın.

Annelerimiz ve ninelerimiz saç maşası veya saç kurutma makinesi gibi aletlerden mahrumdular, fakat yine de çok güzel buklelere sahiptiler. Bunu yapmanın yolu ise köpük rulolar ve tel tokalardan geçmektedir. Kuaförlere özel ürünler tasarlayan bir yerden bu ürünleri elde edin ve çevrenizdeki yaşça büyük kadınlardan bu ürünleri nasıl kullanacağınıza dair bilgi alın. Oldukça kolaydır, fakat her zaman birkaç şey öğrenebileceğiniz bir aile sırrı veya güzel bir tüyo vardır. Saçın her bir bölümünü rulo ile sarın ve sabitleyin, saçınızı bir bütün olarak eşarp veya saç ağı ile sarın ve gece boyunca başınızdaki saç ruloları ile yatın. Sabah olduğunda, her bir ruloyu dikkatlice çıkarın ve ne kadar mükemmel buklelere sahip olduğunuzu kendi gözlerinizle görün.

3-saç-düzleştirici

Dalgalı bir saça sahip olmanın bir diğer yolu ise (doğal düz saça sahip olanlar için) saçlarını ıslakken örmektir. Saçınız örgülü iken uyuyabilir ve sabah hacim sahibi dalgalı bir saçla uyanabilirsiniz. Başınızın üzerinde yer alana sıkı bir Fransız saç örgüsü, bu görünüme ulaşmak için en etkili yöntemdir. Eğer saçınız uzun ise, saçınızı farklı bölümlere ayırıp her bir bölümü ayrı olarak örgü yapabilirsiniz.

Ayrıca, evde yapabileceğiniz saç maskeleriyle saçınızdaki kıvrılmaları azaltabilir ve daha güzel ve daha düzgün bukleler elde edebilirsiniz. İki yemek kaşığı zeytinyağını yarım bardak bal ile ısıtın. Bu karışımı önce saç derinize masaj yaparak yedirin, önden arkaya doğru hareket edin. Plastik duş bonesiyle saçınızı kapatın, yarım saat boyunca kendi haline bırakın ve sülfat içermeyen bir saç şampuanıyla yıkayın. Bal, ayrıca saç renginizin daha parlak olmasını sağlayacaktır.

Doğal yağlar ve yağ özleri de mükemmel buklelere sahip olmanızı sağlayabilir. Yapmanız gereken tek şey bir bardak zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını ısıtmak ve saçınıza yedirmektir. Saçınızı duş bonesi veya sıcak havlu ile bir saat boyunca kapatın, böylece saç tellerinizin yağları emmesini sağlamış olacaksınız. Soğuk suyla yıkayın ve bunu haftanın üç günü tekrarlayın. Her bir uygulama sonrasında, saçınızı hafifçe kurulayın ve kıvırcık veya dalgalı saça sahip olmak için yukarıda bahsedilen yöntemlerden dilediğiniz birini uygulayın.

4-dalgalı-saç

Beslenme şeklinizin saçınızın kıvırcıklığı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten de böyle bir etkisi vardır ve gün içerisinde ne kadar fazla su içerseniz (günde en az iki litre tüketmelisiniz), tüm vücudunuzu o kadar suyla beslemiş olursunuz ve çok kısa bir zaman içerisinde bunun sonuçlarını almaya başlarsınız. İlave olarak, diyetinize daha fazla meyve ve sebze eklemenin yanı sıra, daha fazla balık yağı (tablet veya doğal formunda) da eklemelisiniz.

Her hafta derin bir saç tedavisi uygulayın. Bu saçınızı daha güzel, sağlıklı ve güçlü bir hale getirecektir, ayrıca uzun süreli saç kurutma makinesi veya diğer ürünlerin kullanımı sonucu oluşan “zararların” onarılmasına yardımcı olacaktır. Bütün bir avokadoyu püre haline getirip bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışıma bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve bunu saçınıza uygulayın. Uyguladığınız karışımı 15 dakika boyunca saçınızda bekletin ve durulayın. Her zamanki gibi saçınızı şampuanla yıkayın ve daha büyük buklelere sahip olmak için yukarıda bahsedilen yöntemlerden size uygun olanını kullanın.

Eğer dalgalı bir saça sahipseniz, fakat bukleler yeteri kadar “belirgin” değilse, muhtemelen çok yüksek miktarda saç kıvrılması yaşıyorsunuz demektir. Eğer bu asi saçlar sizi çılgına çeviriyorsa, şu adımları uygulayın: saçınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanarak saçınızı yıkayın. İyice durulayın ve hala suyun altındayken geniş dişli bir tarak ile saçınızı tarayın. Bu şekilde saçınız kuruduğunda daha güçlü bir hal alacaktır. Fazla suyu sıkarak uzaklaştırın ve saçınızı bölümlere ayırmadan önce havlu ile hafifçe kurulayın. Her bir bölümü yavaşça dalgalı hale gelecek şekilde sarmal hale getirin ve kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayın.

Saçınızın nemli olarak kalmasını ve kurumamasını sağlamak oldukça önemlidir. Saçınız üzerinde ruloları kullanmadan önce bir miktar saç köpüğü uygulayabilirsiniz. Saçınızı en az yarım saat boyunca tel toka ile sabitlenmiş şekilde bekletin. her bir ruloyu dikkatli bir şekilde çıkarın ve hepsini çıkardıktan sonra saçınızı nazik bir şekilde sallayın. Saçınızı tarayın ve parmaklarınızla şekil verin.

5-kızıl-saç

Bir başka yöntem ise duş aldıktan sonra saçınızı havluyla kurulamak ve sonrasında başınızı aşağı doğru eğerek saçınızın yere doğru “salınmasını” sağlamaktır. Saçlarınızın ucundan başlayarak saç derisine doğru saçlarınızı bölümler halinde sarmal hale getirin ve saçınızın tepesinde buluşacak şekilde bukleler oluşturun.