Kıyafetlerinizin Yeni Gibi Görünmesi İçin 10 Basit Hile

Eğer kıyafetlerinizin hemen eskimesini istemiyorsanız, yıkarken bir kaç detaya dikkat etmenizde fayda var. Kumaşa zarar verebilen herhangi bir şeyden kaçınmakla başlayabilirsiniz. 
Kıyafetlerinizin Yeni Gibi Görünmesi İçin 10 Basit Hile

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesi için neler yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Bu ipuçlarıyla tasarruf edebilir ve sevdiğiniz giysileri çok daha uzun süre giyebilirsiniz!

Yeni bir kıyafet almak her gün daha da yaygınlaşan bir durum haline geliyor ancak bu kıyafetler zamanla eskiyor, üzerinde delikler oluşuyor, rengi soluyor ya da çekiyor… 

Bunun sonucunda insanlar sık sık yeni kıyafetler almak zorunda kalıyor ve bu durum imajınızla beraber cüzdanınızı da etkiliyor.

Hem tasarruf etmek hem de sevdiğiniz giysilerin eskimesini önlemek için yapabilecekleriniz var. İşte bu yazımızda kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesi için yardımcı olacak bir kaç hileyi paylaşmak istiyoruz.

Kıyafetlerinizin Yeni Gibi Görünmesi İçin İpuçları

1. Sadece kirliyken yıkayın

eskimiş kıyafetler

Her ne kadar mantıklı gibi dursa da, bazı insanlar bir kaç defa giyilmiş ancak hala temiz olan kıyafetlerini kirli sepetine atıyor. Unutmayın, kıyafetinizi ne kadar yıkarsanız, o kadar çabuk eskir. 

2. İlk yıkamada dikkatli olun

Kıyafetinizi ilk yıkadığınız an çok önemlidir. Çünkü bu aşamada rengine, elastik bantlara ve kumaştaki kimyasal ürünlere zarar verebilirsiniz.

Kıyafetinizi yıkarken etiketinde belirtilen adımlara uymaya özen göstermelisiniz. 

3. Kıyafetlerinizi yıkarken beyaz ve koyu renkleri ayırın

Her ne kadar yaşadığımız dönem bu eski alışkanlığı unutmamıza sebep olsa da, kıyafetlerinizi yıkarken beyaz renklileri koyu renklilerden ayırmalısınız. Böylece renkli kıyafetlerinizin rengini korumanız mümkün olur.

Beyaz kıyafetleri yeni gibi göstermek ve kumaşın cinsini korumak için farklı bir yönteme ihtiyaç vardır.  Aynı şekilde renkli kıyafetlerin renklerinin yoğunluğunu kaybetmemesi için özel yıkama ayarı vardır.

4. Çamaşır makinesini fazla doldurmayın

çamaşır makinesi

Dolabınızdaki kıyafetlerin yeni gibi kalmasının istiyorsanız, çamaşır makinenizi doldururken dikkat etmelisiniz çünkü doğru miktarda su ve deterjan kullanılması buna bağlıdır. 

Eğer bu tavsiyeyi göz önünde bulundurmazsanız, kıyafetleriniz tam olarak temizlenmez. Onları korumasız bırakarak kıyafetlerinizin zarar görmesine yol açarsınız.

Bu yüzden çamaşır makinenizi ne kadar doldurduğunuz çok önemlidir. Aksi takdirde çamaşır yıkamak bir kabusa dönüşebilir.

5. Soğuk su kullanın

Kullandığınız suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Soğuk suyun herhangi bir ürünün iyi durumda kalmasını sağladığını unutmamalısınız.

Kıyafetler de buna dahildir. Soğuk su kıyafetlerin yeni gibi kalmasını sağlar. 

6. Kıyafetlerin yaka ve kol kısımlarına dikkat edin

Kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atmadan önce yaka ve kol kısımlarına biraz karbonat ve sirke dökebilirsiniz. Böylece, bu bölgelerde biriken yağlardan kolayca temizleyebilirsiniz. 

Bu yöntem, kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesini ve daha fazla temizlenmesini sağlar.

7. Doğal ürünler en iyisidir

kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesi için doğal ürünler

Kıyafetlerinizin en iyi durumda saklarken yıkama sürecini sürdürülebilir kılmak mümkün. Örneğin doğal yumuşatıcı olarak elma sirkesini kullanabilirsiniz. 

Alternatif ürünleri şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü deterjanlar, beyazlatıcılar ya da yumuşatıcılar kıyafetler için oldukça yıpratıcı ve zarar vericidir.

8. Yıkama filesi kullanın

Yıkama fileleri, kıyafetlerini yeni gibi saklamak isteyen insanlar arasında gittikçe daha popüler hale geldi.

Yıkama fileleri, kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde yıkanırken korur. Kıyafetinizin tüylenmesini ve deforme olmasını engeller.

9. Fermuarları çekin

Fermuarları çekmek oldukça önemlidir. Eğer açık kalırsa, fermuarların dişleri diğer kıyafetlere takılabilir ve kumaşa zarar verir, hatta yırtabilir. 

Kıyafetlerinizin ilk günkü gibi yeni kalmasını istiyorsanız bu adımı da atlamamalısınız.

10. Ceplerini kontrol edin

Kıyafetinizin ceplerinde bozuk para unutmak, kıyafetinize zarar verir ve hatta yırtabilir. 

Çamaşır makinesinin hareketi sebebiyle bozuk paraların diğer kıyafetlere de zarar verdiğinden bahsetmeye gerek bile yok. Ayrıca bu hata suyun rengini bozarak kıyafetlerinizin rengini değiştirebilir.

Sonuç olarak, kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesi için bu tavsiyelerimize kulak vermeye çalışın.

Ayrıca sürdürülebilir ürünler kullanarak çevreye de yararınız dokunmuş olur. Daha az çamaşır yıkayacağınız için daha az su ve elektrik kullanmış olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.