Beyaz Sirke ile Çamaşır Yıkamak: Harika bir Fikir!

Beyaz sirke renkleri yoğunlaştırmaya ve beyaz giysileri korumaya yardımcı olur. Ve koku hakkında endişe duymamıza gerek yoktur, çünkü giysilerde kalmaz.
Beyaz Sirke ile Çamaşır Yıkamak: Harika bir Fikir!

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2018

Hiç şüphesiz siz de evinizde beyaz sirke bulunduruyorsunuzdur. Eğer bu tahmin doğruysa, kıyafetlerinizi yıkarken elinizin altında müthiş bir müttefiğe sahip olduğunuzu da bilmeniz gerekir. Üstelik bu ürün sayesinde, alışveriş yaparken tasarruf da edebilirsiniz.

Doğal temizlik ürünlerini kullanarak, yalnızca yumuşatıcılar ve deterjanlar için daha az para harcamakla kalmayız, aynı zamanda gezegene saygılı, daha ekolojik bir ev hayatına katkıda bulunuruz.

Beyaz sirke temel olarak saf şeker kamışı, mısır ya da malt alkolünden damıtılmış bir sirkedir. Artık bununla salatalarınıza lezzet katmaktan çok daha fazlasını yapabileceğinizi bilmekten mutluluk duyabilirsiniz.

Yapılma süreci sayesinde bu ürün, yüz losyonu olarak kullanılmanın yanı sıra ev temizliğinde de çok yararlı olabilir. Aynı zamanda üst deriye zarar vermez ve herhangi bir bakteri veya toksik ögeyi ortadan kaldıran güçlü bir temizleyicidir.

Bazı durumlarda, doğa, elimizin altında olan veya erişebileceğimiz ürünlerle en yaygın sorunlarımıza karşı muhteşem çareler sunar. Aşağıda bu konuda bazı güzel örnekleri açıklıyoruz.

Beyaz sirkenin günlük giysilerinizi yıkarken size nasıl yardımcı olabileceğine dikkat edin.

Beyaz Sirke, Giysilerin Rengini Korumaya Yardımcı Olur

3 adet beyaz havlu

İnanılmaz gelebilir, ama beyaz sirke sadece renklere zarar vermemekle kalmıyor, aynı zamanda deterjan kullanımından dolayı solan tonları yeniden yoğunlaştırmaya yardımcı oluyor.

Bunu başarmak için, çamaşır makinenizde yumuşatıcı için kullandığınız bölmeyi biraz beyaz sirke ile doldurmanız yeterlidir.

Giysilerin bu malzemenin kokusunu çekmesinden korkmayın. Genel olarak konuşursak, yıkama döngüsü ve deterjan sayesinde bu karakteristik kokusundan eser kalmayacak.

Beyaz sirke yumuşatıcı yerine geçebilir

Yumuşatıcı kullanımı çamaşır makinesinin yanı sıra kıyafetlerde de ufak hasarlara neden olabilir. Yakından bakarsanız, yumuşatıcılar elastik elbiseleri veya giysilerdeki elastik bölgeleri esnetirler.

Aynı zamanda, yumuşatıcı çevre üzerinde büyük olumsuz etki yaratan bir kirleticidir. Peki ya bizler bu konuda bir değişiklik yaparsak? Şimdi başlamaya ne dersiniz, yumuşatıcı yerine beyaz sirke kullanalım mı?

  • Bunu yapmak için, yukarıda belirtilen prosedürü takip etmeniz yeterlidir: Çamaşır makinenizde yumuşatıcı koyduğunuz bölmeye beyaz sirke ekleyin.
  • Koyacağınız sirke miktarı çamaşır makinesindeki kıyafet ağırlığına göre değişir.

Giysilerin pamuklanmasını önleyin

Şüphesiz ki başınıza geldi. Yeni bir kazak veya t-shirt aldınız ve birkaç kez yıkamanın ardından o ünlü topçuklar oluşmaya başladı.

Bunu önlemek için iki kez düşünmeyin: Biraz beyaz sirke ve giysinizin kumaşı daha uzun süre dayanacak ve iyi durumda kalacak.

Bunu yapmanın yolu da oldukça basit: Çamaşır makinesi son durulama döngüsüne girdiğinde, yarım bardak beyaz sirke (100 ml) ilave edin. İyi sonuçları fark edeceksiniz.

Kötü kokan veya küflenmiş giysiler

beyaz sirke ve giysiler

Geçmiş mevsimin giysilerini dolaptan çıkardığımız zaman üzerlerindeki klasik “dolap” ya da küf kokusundan kurtulmak zordur.

Ya da sık sık başımıza gelen başka bir şey, bir gece boyunca çamaşırları makinede unutmaktır. Ertesi günkü kokusu gerçekten çok kötüdür.

  • Bu rahatsız edici “kokuları” ortadan kaldırmak ve kumaşların taze ve temiz kokusunu koruyacağından emin olmak için cevabı zaten biliyorsunuz: beyaz sirke.
  • Yine aynı şekilde, sadece yıkama sırasında yumuşatıcı bölmesine eklemeniz gerekiyor. Gördüğünüz gibi, bu gerçekten çok kolay bir çözüm.

Ter lekelerini çıkarın

Özellikle zarif beyaz giysilerin üzerinde sıklıkla rahatsız edici ter lekeleri kalır. Bunları ortadan kaldırmak için genellikle zamanla kumaşı yıpratan agresif ürünler kullanmak zorunda hissederiz.

Bu çok yaygın problemi oldukça basit bir şekilde çözebiliriz:

  • Giysinin koltuk altına bir bardak su (200 ml) ile seyreltilmiş bir tatlı kaşığı beyaz sirke (10 ml) uygulayın.
  • Birkaç saniye ovun, sonra 10 dakika bekletin.
  • Giysiyi çamaşır makinesinde normal şekilde yıkayın. Mükemmel sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmak için beyaz sirke

çamaşır makinesinde biriken kir

Bu hile çok iyi bilinir. Çamaşır makinenizin ömrünü uzatmanın bir yolu da, ayda bir kez sadece su ve beyaz sirke ile boş yıkama yapmaktır.

Çamaşır makinesi lastiklerinin kalitesini korumak ve artta kalan sabun ya da küfü ortadan kaldırmak için beyaz sirkeye batırılmış ıslak bir bezden daha iyisi yoktur.

Bu ürünün düzenli kullanılması kötü kokuların önlenmesine yardımcı olur ve her şeyden önce ev eşyalarının ömrünü uzatır.

Beyaz sirke sayesinde çok daha çevre dostu bir temizlik yapacaksınız. Bunu kullanırken ikinci kez düşünmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Bahçenizde Sirkeden Faydalanmanın 7 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bahçenizde Sirkeden Faydalanmanın 7 Yolu

Evdeki pek çok şeyin asıl amaçlarından farklı şekilde kullanılabileceği bilinir. Sirke kesinlikle bunlardan biridir. Bahçenizde bile kullanabilirsi...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.