KKD Nedir?

KKD kişisel koruyucu donanım için kullanılan bir kısaltmadır ve vücudu dış ajanlardan koruyan elementleri içerir. Genellikle yüz maskeleri, eldivenler, önlükler ve hatta gözlüklerden oluşur.
KKD Nedir?

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2020

KKD kişisel koruyucu donanım için kullanılan bir kısaltmadır. Aslında bu bir bireyin kendini bir enfeksiyon gibi bir sağlık ya da güvenlik riskinden korumak için kullandığı herhangi bir şeydir. Ancak, spesifik nedene bağlı olarak pek çok KKD türü vardır. Buna ek olarak, bu ekipmanlar kullanışlı olmaları için bir dizi niteliği karşılamalı ve doğru şekilde değerlendirilmelidir.

Bu yazımızda, bu konuda bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

KKD Nedir?

KKD, bahsettiğimiz üzere, kişisel kullanım için olan herhangi bir koruyucu ekipmandır. Genellikle riskleri kontrol etmek için üretilir. Bundan dolayı, pandemilerin oluşturduğu enfeksiyon riski dolayısıyla salgın dönemlerinde dünya genelinde kullanılmaya başlamıştır.

Ancak, KKD spesifik bir koruma programının bir parçası olarak kullanılmalıdır. Bu nokta önemlidir; çünkü görevliler tehlikeyi, ürünlerin üretimini ve hatta bunları kullanacak kişilerin eğitimini değerlendirmelidir.

Bunun nedeni, bir aletin sizi gerçekten koruması için, bu şeye uygun şekilde bakmanız gerekmesidir. Bu herhangi bir risk kontrolü stratejisinin temel bir elementidir. KKD kullanan kişilerin büyük çoğunluğu sağlık uzmanlarıdır.

Koronavirüs krizi sırasında kişisel koruyucu donanım kullanan bir kişi.
KKD bu pandemi sırasında enfeksiyon oranını azaltmak için kullanılmaktadır.

Ne İçin Kullanılır?

Farklı aletlerden bahsettiğimiz için, bunlar pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Öncelikle, KKD küçük riskler için kullanılabilir. Bu kategoride, örneğin, koruyucu başlıklar ya da güvenlik gözlükleri bulabilirsiniz. Bunlar sizi küçük vurmalardan ya da çarpışmalardan korumaya yardım ederler.

Ancak, önceden de bahsettiğimiz üzere, KKD’lerin en yaygın kullanımları sağlık çalışanları içindir. Sağlık uzmanları normalde bunları kendilerini enfeksiyondan korumak için kullanırlar. Ancak, radyasyondan ya da bulaşmalardan korunmak için spesifik aletler de olduğunu belirtmeliyiz.

Sağlık çalışanlarının durumunda, en yaygın KKD türleri eldiven ve maskelerdir. Bunlar normalde ayrıca kişiyi tamamen korumak için spesifik koruyucu kıyafetleri ve koruyucu gözlükleri de içerirler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tıbbi Maskeler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Salgınlar İçin KKD

Bir hastayı gören iki doktor.
Sağlık uzmanları KKD’leri hastanelerde salgın hastalık kapmış olma ihtimali olan hastaları görmek için kullanırlar.

An itibariyle KKD’lerin büyük bir çoğunluğu sağlık uzmanlarını hastaların yaydığı enfeksiyonlardan korumak için üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bu, belli salgın hastalıkların bulaşma ve enfeksiyon riskinin yüksek olması dolayısıyla çok önemli bir tedbirdir.

Buna ek olarak, KKD’lerin geçerli olması için birkaç özelliği karşılaması gerektiğini de vurgulamalıyız. Sağlık sistemlerinin fazla yüklenmiş olması ve materyallerinin eksik olması da bundandır, çünkü pek çok merkez bir pandemi için hazır değildi.

İlk ekipman parçası bir maskedir. Bu sağlık çalışanlarının hem semptom gösteren bir insana yakın olabilmesini, hem de kendi hava yollarını koruyabilmelerini sağlar. Hatırlayın, ağız ve burundan gelen partiküller yüzünden enfekte olabilirsiniz.

Bir diğer ekipman parçası hijyenik eldivenlerdir ve bunlar tek kullanımlık olmalıdır. Bununla birlikte, uzmanlar sağlık çalışanlarının bir hermetik üniforma giymesini de önerir, bu da onları hastalardan gelmesi olası spreylere karşı korur. Normal bir önlük bu spesifik hastalık için yeterli değildir.

Ayrıca KKD’nin göz koruması içermesi de önerilir. Gözlükler sıvıların gözlere ulaşmasını engellemeye yardımcı olur. Bunlar güvenlik gözlükleri ya da komple yüzü koruyan siperler olabilir.

Hatırlayın

Şunu unutamayız: kişisel koruyucu donanımların işe yaraması için bu donanımlar belirli şartları karşılamalıdır. Yapılabilecek en iyi şey bunları kullanmadan önce kendinizi bilgilendirmektir, çünkü bunları kullanmak için nasıl bulaşma riskine girmeden takılıp çıkarılabilecekleri gibi belirli şeyleri bilmeniz gereklidir.

Bundan dolayı, KKD’leri sadece eğitim aldıysanız, bir sağlık çalışanıysanız ya da doktorunuz tarafından kullanmanız söylendiyse kullanmanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Virüslerin Yeniden Üreme Döngüsü
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Virüslerin Yeniden Üreme Döngüsü

Virüslerin yeniden üreme döngüsü karmaşık ve ilginçtir. Bu parçacıkların hücreleri yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreyemezler.  • Calvo, Cristina, et al. “Recomendaciones sobre el manejo clínico de la infección por el «nuevo coronavirus» SARS-CoV2. Grupo de trabajo de la Asociación Española de Pediatría (AEP).” Anales de Pediatría. Elsevier Doyma, 2020.
  • Feijoo, A. Montero, et al. “Recomendaciones prácticas para el manejo perioperatorio del paciente con sospecha o infección grave por coronavirus SARS-CoV-2.” Revista Española de Anestesiología y Reanimación (2020).
  • Mendez-Rios, Jorge David. “Medidas Mínimas de Bioseguridad en instalaciones de salud durante la Pandemia del SARS-CoV-2 [Minimum Biosafety Measures in healthcare facilities during SARS-CoV-2 Pandemic].” Revista Médica de Panamá-ISSN 2412-642X 40.1 (2020).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.