Kol ve Bacak Sarkmalarına Elveda Deyin!

Kol ve Bacak Sarkmalarına Elveda Deyin!

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2018

Kol ve bacaklarda sarkma, kuşkusuz bütün kadınların ve bazı erkeklerin en fazla endişe ettiği konulardan biridir. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olsa da, ciltteki sarkmaların genç yaşta ortaya çıkmasına yol açarak süreci hızlandıran birçok faktör vardır.

Kollar, boyun, bacaklar, göz kapakları ve ağız çevresi; sarkma ve gevşemelerin en çok ortaya çıktığı alanlardır. Kol ve bacaklarda sarkma ve gevşemelere bu makalemiz sayesinde elveda deyin!

Esasen yetersiz egzersiz ve hareketten dolayı kasların sıkılığını ve gerilimini yitirmesi sonucunda kol ve bacaklarda gevşeme ve yumuşama oluşur. Ayrıca böyle bir durumda cildiniz sarkabilir.

Kol ve Bacaklarda Sarkma Sorununa Bazı Tavsiyeler

Birkaç basit egzersizle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak cildin elastik yapısını göz önüne alarak, bu zorlu toparlanma sürecinin uzun bir zaman diliminde gerçekleşeceğini ve sadece egzersiz yapmanın yeterli olmayacağını da söylememiz gerekir. Egzersizlere ek olarak uygulamanız gereken birkaç tavsiyemiz vardır:

 • Hızlı kilo vermenizi sağlayan diyetlerden uzak durun. Cildin sıkı durmasını sağlayan yağların hızlı bir şekilde yok olması, cildinizin çok daha belirgin olarak sarkmasına neden olur.
 • Güneş ışınlarına uzun süre boyunca maruz kalmamaya dikkat edin. Güneş ışınlarında bulunan serbest radikaller cildin alt tabakasında bulunan liflere zarar verir.
 • Sigara içmeyin.
 • Bol lif içeren ve zararlı yağlardan arınmış sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturun.
 • Her biri en az bir saat olmak üzere, haftada en az üç kere egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Buna ek olarak haftada en az iki defa yapacağınız yüzme, bisiklet veya yürüyüş harika olur.
 • Bol bol su için.
kollarda sarkma

Ciltte Oluşan Sarkmalardan Kurtulmak için En Popüler Çözümler

 • Bir aloe vera dalından aldığınız jeli ezin ve sarkma oluşan bölgeye sürüp dairesel hareketlerle ovalayın. Hızlı bir etki için bunu haftada en az bir defa tekrarlayın.
 • İki adet incirin etli iç kısmını ayırın ve merhem kıvamı elde edene kadar bir limonun suyuyla güzelce karıştırın. Yatmadan önce bu merhemi problemli bölgeye sürüp 20 dakika bekleyin ve ardından soğuk suyla durulayın.
 • Bir yumurtanın beyazını bir yemek kaşığı bal ile karıştırın ve dairesel hareketlerde kol ve bacaklarınıza sürün. Soğuk suyla durulamadan önce 20 dakika bekleyin.
 • Yarım bardak elma ve yarım bardak kavun suyunu karıştırın. Ardından sarkma oluşan bölgelere nazikçe masaj yaparak uygulayın. En iyi sonuç için haftada en az iki defa tekrarlayın.
karın bölgesinde yağlanma
 • Küçük bir kavunu ince ince dilimleyip bir mikserin içine atın. Üzerine yarım bardak su ve bir limon suyu ekleyip güzelce karıştırın. Bir sargı bezini hazırladığınız karışıma batırıp ıslatın ve problemli bölgeyi bu bezle sarın.
 • 2 yemek kaşığı keten tohumunu ezin, 4 yemek kaşığı sıcak suyla karıştırın. 2 damla selvi ağacı yağ esansı ekleyin. Hazırladığınız karışımı bir bez parçasına yayın ve problemli bölgeye sarın. Etkili sonuçlar için haftada iki defa bu işlemi tekrarlayın.
 • Bir avuç kurutulmuş kombu su yosununu ıslatmak için bir bardak suyun içinde üç saat bekletin. Ardından problemli bölgelere özen göstererek bacaklarınıza dairesel ve yumuşak hareketlerle masaj yapın.

Kolları Sıkılaştırmak ve Şekillendirmek için Egzersizler

Birçoğunu evde rahatlıkla yapabileceğiniz şekillendirici egzersizlerle, kollardaki “fazlalık” deriden kaynaklanan sarkmaları azaltıp, cildinizi sıkılaştırabilirsiniz. Bunların çoğu evde yapılan egzersizler olduğu için pahalı spor salonlarına kayıt olmanıza da gerek kalmaz.

 • Yerde yaptığınız şınav hareketiyle vücudunuzun ağırlığını kollarınızla kaldırmış olursunuz. Eğer daha önce hiç şınav çekmediyseniz veya vücudunuz buna elverişli değilse dizlerinizi büküp yere dayayarak daha dengeli ve destekli bir şekilde hareketi yapabilirsiniz. Böylece sırtınıza daha az yük bindirerek kolayca şınav çekebilirsiniz. 
  mat üstünde şınav çekmek
 • Belli bir ağırlık elde etmek için boş bir soda veya su şişesini taş, kum, su veya elinizde ne varsa onunla doldurun. Tabii mümkünse bir ağırlık seti almanız daha iyi olur.
  • Ayakta olduğunuz bir pozisyonda bacaklarınızı birbirinden hafifçe ayırın ve ağırlığı sol elinizle tutup başınızın üstüne dik bir şekilde kaldırın.
  • Sağ elinizle dirseğinize destek olun ve ağırlığı başınızın arkasına doğru (ancak başınıza değdirmeden) indirip kaldırın.
  • On kere indirip kaldırdıktan sonra diğer kola geçin.
  • Bu hareketi her bir kol için on tekrarlı ikişer set halinde yapın.
 • Bacaklarınız hafif ayrık şekilde ayakta durun. Bir sünger topu sağ eliniz ile sağ bacağınız arasına koyun. Avuç içiyle topun üzerine tüm gücünüzle bastırıp bırakın. Bu hareketi her bir el için yirmi kere tekrarlayın.

Bacaklardaki Sarkık Deriyi Sıkılaştırmak için Egzersizler

Bu egzersizler vücudun alt kısmına odaklandığı için, üst kısımda yer alan bölümlerde oluşan etkilerin ortaya çıkması biraz daha fazla zaman alabilir.

Bisiklet, tırmanma aleti, hafif tempolu koşu, yürüyüş ve hatta asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak gibi çeşitli yöntemlerin hepsi, vücudunuzun alt kısmını şekillendirmek ve sıkılaştırmak için harikadır.

Haftanın dört günü birer saatlik sürelerle yapacağınız sporu alışkanlık haline getirin. Sırtınız dik bir şekilde sadece dizlerinizi kırıp çömelip kalkarak yapacağınız squat, bacaklarınızı şekillendirmek ve sıkılaştırmak için bir diğer harika yöntemdir.

Ayrıca bu hareketi yaparken kollarınızı ileri doğru uzatabilirsiniz. Her bir egzersizi dört set ve yirmi tekrar şeklinde uygulamaya özen gösterin. Böylece kol ve bacaklarda sarkma ve gevşeme problemlerinden kurtulun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.