Sarkıklıkları Önlemek İçin Yemeniz Gereken Gıdalar

Sarkıklıkları önlemeye çalıştığınızda zeytin, kuru meyveler, salatalık ve havuç beslenme düzeninize eklemek isteyeceğiniz gıdalardan bazılarıdır.
Sarkıklıkları Önlemek İçin Yemeniz Gereken Gıdalar
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2018

Vücudunuzun sarkıklıktan en çok etkilenen alanı kollarınız, karnınız ve yüzünüzdür. Sarkıklığı önlemek için aşağıdaki yazıda bulunan en iyi sarkıklık karşıtı besinler hakkında bilgi edinin.

Sarkıklık neden olur?

Selülit ile birlikte, sarkıklık bir güzellik kabusudur. Yaptığımız hiçbir şey ondan tamamen kurtulmamıza yardımcı olmuyor gibi görünür. Sarkıklık, cildin sıkılığını kaybetmesidir. Bu, dokularınızı destekleyen kolajen ve elastinin azalması veya zayıflığından kaynaklanır.

 • En çok etkilenen alanlar yüzünüz (göz kapakları ve çene), kollarınız, kalçanız, kaslarınız ve karnınızdır.

Sarkıkların farklı sebepleri vardır, ancak en sık görülen nedeni yaşlanmadır. Yılların geçmesiyle, sıkı bir cildin korunmasından sorumlu olan proteinler artık faaliyetlerini yapamaz hale gelir. Ayrıca, obezite, ani kilo kaybı, çoğul gebelikler ve protein bakımından zayıf beslenme, bu doğal insani süreci hızlandırır.

Sarkıklıkları önlemek veya durdurmak için günlük alışkanlıkları dikkate almak önemlidir. Örneğin, daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız, orta ve yoğun bir egzersiz yapmanız, hareketsiz olmamanız ve kendinizi çok fazla güneşe maruz bırakmamanız gerekir. Neticede, güneşe maruz kalma kırışıklıkları ve lekeleri artırır.

Sarkıklıkları önlemek için gıdalar

Çok çeşitli tedaviler olduğu için, örneğin: tonlayıcı kremler, elektro stimülasyon (kollarınızda, karnınızda veya bacaklarınızdaki sarkıklıkları azaltmak istiyorsanız) en iyi seçenek, sağlıklı bir diyete sahip olmak ve yeteri kadar egzersiz yaptığınıza emin olmaktır.

Konu sarkıklıklar olduğunda, diyetinizden çıkartamayacağınız yiyecekler şunlardır:

1. Kurutulmuş meyve ve çerezler

kuru meyveler

Badem, fındık ve antepfıstığı, cildin tonunu iyileştirmek ve oksijeni hücrelere geri kazandırmaktan sorumlu olan yararlı yağ asitlerini içerir. Aynı zamanda, kurutulmuş meyve deriyi daha elastik hale getirir ve egzersizlerin sonuçlarını iyileştirir.

2. Narenciye

Portakal ve greyfurt, sarkıkları azaltmak istiyorsanız daha sık yenilmesi gereken iki meyvedir. Narenciye meyveleri, kolajen üretimine izin veren çok miktarda C vitamini sunar.

Buna ek olarak, cildin kırışmasını önlemek ve cildin sıkı kalmasını sağlamak için gerekli proteinlere sahiptir.

3. Salatalık

dilimlenmiş salatalık

Bu lezzetli sebze %96 sudan oluşur, bu da sadece sade su içmeye özen göstermiyorsak harika bir destek yapar. Ayrıca, salatalık, kan damarları ve dokuları ile ilgilenen enzimlere katkıda bulunur.

Aynı zamanda, maskesi dış görünüşte sadece sarkıklığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda cildi de nemlendirir. Sadece bir salatalığı dilimler halinde kesin ve 15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın.

4. Havuç

Yüzünüzdeki sarkıklıklar 45 yaşından sonra ortaya çıkma eğilimindedirler. Çok fazla güneşe maruz kalırsanız daha önce de ortaya çıkabilirler.

Bu durumu tersine çevirmenin bir yolu çiğ havuç tüketmektir. Bu lezzetli portakal rengi sebze, kolajen ve elastin üretimi ve sarkıklığı önlemede yardımcı olabilecek bir besin olan beta karoten içerir.

Ayrıca doğal bir maske hazırlayarak niteliklerinden faydalanabilirsiniz. Yatmadan önce haftada iki kez kullanın.

Malzemeler

 • 1 havuç
 • Yarım bardak su

Hazırlık

 • Havucu soyun ve dilimler veya küçük küpler halinde kesin.
 • Havuç ve suyu bir karıştırıcıya (blender) koyun.
 • Sıvı olmayan bir macun elde edinceye kadar iyice karıştırın.
 • Yüzü nötr bir sabunla yıkayın ve maskeyi uygulayın.
 • 15 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.
 • Bitiriş için bir nemlendirici uygulayın.

5. Zeytin

yeşil zeytin

Zeytinler, omega 3 ve 6 yağ asitlerini içeren çok besleyici gıdalardır.

Dokuları tamir etme ve cildin sağlığını iyileştirme yetenekleri vardır. Zeytinlerden elde edilen A vitamini sarkıklığı azaltmaya yardımcı olur.

6. Zeytinyağı

Zeytinlerden söz etmişken, listeye zeytinyağı koymazsak olmaz. Bu “altın sıvıyı” tüketmek sadece genel sağlığı geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda estetik bir kullanıma da sahiptir.

Hücre ve dokuların yenilenmesine yardımcı olan ve yaşlanmayı yavaşlatan yüksek kaliteli yağ asitleri ile katkıda bulunur. Lezzetli yemeklerin tadını çıkarmak için tüm öğünlerde kullanabilirsiniz.

7. Elma

elma

Bu lezzetli meyvenin kabuğu, kas büyümesine, doku onarımına ve kolajen ve elastin oluşumuna müdahale eden ursolik aside sahiptir. Bu nedenle, elma sarkıklığa karşı büyük bir müttefiktir.

Onları çiğ ve kabuğuyla yemeye çalışın. Buna ek olarak, neredeyse hiç kalorisi yoktur, bol miktarda su içerirler. Diyet yapıyorsanız ve bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsanız ideal seçeneklerdir.

8. Baklagiller

Diyetinize baklagiller, nohut ve diğer fasulye çeşitlerini ilave etmeyi unutmayın. Hepsi diyetinize demir, mineral ve folik asit katarlar.

Kasları tonlamak ve sarkıklıklardan kaçınmak için egzersiz yapıyorsanız, bu yiyecekler tam sizin için. Size, egzersiz için daha fazla güç ve direnç vereceklerdir. Ayrıca, iyileştirmek istediğiniz alanlarda size yardımcı olurlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gomes, E. A. (2011). Radiofreqüência no tratamento da flacidez. Faculdade Ávila.
 • Segers, A. M., de Forteza, I. E., Conforti, F. Y., & Abulafia, J. (1985). Celulitis. Medicina Cutanea Ibero-Latino-Americana. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(03)71862-7
 • American Academy of Dermatology. Many ways to firm sagging skin.www.aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/firm-sagging-skin

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.