Kolay Ev Yapımı ve Lezzetli Süt Karameli Tarifi

Süt karameli, dulce de leche olarak de bilinen, yapılması çok kolay ve diğer bir çok yemekle uyum sağlayan, inanılmaz lezzetli ve kremsi tatlıdır.
Kolay Ev Yapımı ve Lezzetli Süt Karameli Tarifi
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazı Latin Amerika ülkelerindeki her türlü market ve dükkanda süt karameli bulabilirsiniz. Hiç her şeyi evde yapma hakkında düşündüğünüz oldu mu? Eğer öyleyse, okumaya devam edin. Kolay ev yapımı süt karameli tarifi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Eğer tatlı seven bir kişiyseniz, bu tarif tam da sizin için. Bu tarif inanılmaz derecede kremsi ve lezzetli. Herhangi bir diyet uygulayan insanlar bile, tatlı olmasına rağmen dengeli bir şekilde yedikleri sürece bu tatlıyı programlarına ekleyebilirler.

Süt karameli tam olarak nedir?

Şimdiye kadar bunun kremsi, tatlı bir besin olduğunu biliyorsunuz, ama bunun en önemli yönü süt ürünü olmasıdır. Aslında karamelize edilmiş süt diyebilirsiniz.

Ancak, bundan daha da fazlası var. Bir kaşık süt karameli yediğinizde biraz Latin Amerika kültürünün tadına bakmış oluyorsunuz. Arjantinliler dulce de leche derken, Venezüella, Kolombiya, Peru ve Ekvator’da süt karameli veya süt reçeli gibi isimler kullanılıyor.

Hangi ismi kullanırsanız kullanın ama basit bir tatlıdır. Ayrıca, dünya çapında çok sayıda kullanılan karamelize süt karışımlarından sadece biri.

Kendi evinizde yapmanın rahatlığının yanı sıra, tam istediğiniz miktarda yapmak da çok kolaydır. Bu aslında iyi bir nokta, çünkü iyi şeyler çok vakit almaz.

Tüm söylediklerimizin yanı sıra, içerdiği yüksek miktar şeker nedeniyle bu tatlıyı çok fazla yemenin sizin için iyi olmadığını unutmayın.

Bu tarif de ilginizi çekebilir: Dört Ev Yapımı Elmalı Turta Tarifi

süt karameli tarifi karamelize olmuş süt

Ev yapımı süt karameli tarifi

Şimdi ev yapımı ve lezzetli süt karameli tarifi nasıl yapılır bakalım. Bu yazıyı, dünyanın başka bir yerinden okuyorsanız veya başka bir yakın ülkede iseniz, tarifte bir kaç değişiklik yapmakta özgürsünüz. Genellikle, başka bir çeşit zıt tatlıyla birlikte yenir. Bazı yerlerde, reçelli börek popülerdir.

Süt karameli çok pürüzsüz olmalı. Aynı zamanda oldukça lezzetli ve tatlı olmalıdır. Başka bir deyişle, tatlı hissi ağzınızdan temizlemek için bir kaç bardak su içmek şarttır.

Nereden geldiğini, nelerin yapıldığını ve nasıl keyif alacağınıza dair daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, mutfağa girme ve süt karameli yapmak için bu talimatları takip etme zamanı.

Malzemeler

 • 1 paket tam yağlı süt tozu (950 g)
 • 4 bardak su (1 litre)
 • 1 bardak beyaz şeker (tatlandırmak için) (300 g)
 • 1 yemek kaşığı tuz (15 g)
 • 2 yemek kaşığı tarçın (30 g)
 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu (9 g)
süt karameli tarifi süt

Nasıl yapılır?

 • İlk önce paslanmaz çelik bir tencereye ihtiyacınız olacak. Tencere paslanmaz çelik olmalıdır, çünkü bu, karamelin tencereye yapışmadan ve işleri daha zor hale getirmeden gerçekleşmesine izin verecek olan tek şeydir.
 • Şimdi, süt tozuyla suyu birleştirerek kuvvetli bir şekilde iyice karıştırın.
 • Bir kez hazır olduğunda, beyaz şeker ve daha sonra kabartma tozu, tarçın ve bir tutam tuz ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Lütfen karıştırmayı hiç durmadan yapmanız gerektiğini unutmayın. Çok pürüzsüz ve topaksız bir hal alması çok önemlidir ve sürekli olarak karıştırmak önemlidir.
 • Karışımı sıcak olması için orta ateşte ısıtın, ama kremsi (aşağıda birazdan bu konuya değineceğiz) bir hale geldiği taktirde ateşin altını biraz kısın.
 • Tarife harfiyen uymak zorunda değilsiniz, ama istediğiniz taktirde sürekli karıştırmamak sizin tercihiniz.
 • İşlem sırasında herhangi bir zamanda topak gördüyseniz eğer, size küçük bir ipucu verebiliriz. Karışıma az bir miktar soğuk su katın ve topak gidene kadar karıştırmaya devam edin.
 • Karışım altın veya karamel rengine döndüğünde, ocağın altını minimum sıcaklığa getirin. Neredeyse bitmek üzere.
 • Son olarak, bir kez karıştırdıktan sonra tencerenin altını göremeyecek kadar yoğun olduğunda, doku ve rengi söylediğimiz gibi ise, ateşten alın. Ardından hemen başka bir kaba aktarın.
 • Hepsi bu kadar! Biraz soğumaya bırakın ve ardından süt karamelinin keyfini çıkarın! Afiyet olsun!

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dulce de leche. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 17 de junio de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Dulce_de_leche
 • Rippe JM, Angelopoulos TJ. Relationship between Added Sugars Consumption and Chronic Disease Risk Factors: Current Understanding. Nutrients. 2016;8(11):697. Published 2016 Nov 4. doi:10.3390/nu8110697
 • Deng Y, Misselwitz B, Dai N, Fox M. Lactose Intolerance in Adults: Biological Mechanism and Dietary Management. Nutrients. 2015;7(9):8020–8035. Published 2015 Sep 18. doi:10.3390/nu7095380

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.