Kolay ve Lezzetli İtalyan Ekmeği Yapmayı Öğrenin

Bu İtalyan ekmeği, özellikle kendine özgü özel fırında yapılan "ciabatta ekmeği" adıyla bilinir.
Kolay ve Lezzetli İtalyan Ekmeği Yapmayı Öğrenin
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

İtalya’nın mükemmel ekmek üreticileriyle ünlü olduğunu bileniniz var mıydı? İtalyan mutfağı ve becerikli aşçıları mükemmel gastronomi becerileriyle muhteşemlikler yaratıyorlar.

Bugün, İtalyan ekmeğini nasıl basit bir şekilde sıfırdan yapacağınızı kolayca öğreneceksiniz.

Bu ekmek “ciabatta ekmeği” olarak biliniyor.

Ekmek Hakkındaki Gerçekler

Şüphesiz, bir çok farklı yerde, ekmek yemenin “sağlığınız için tehlikeli” olabileceğini, kilo almanızı sağladığını ya da karbonhidrat, yağ ve rafine edilmiş unla dolu olduğunu okudunuz.

Tamamen dürüst olmak gerekirse, bu her zaman böyle değildir.

Gerçekte, karbonhidratların ne olduğunu ve gerçekte ne kadar çok rafine unda olduğunu analiz etmek çok önemlidir. Ayrıca, tüm bunların anahtarının porsiyon boyutlarında ve günlük rutininizde ne kadar yer aldığını hatırlamanızı öneririz.

Tatlı ve çikolata veya merengue gibi diğer malzemelerle birlikte de dahil olmak üzere, bu türden ekmekleri veya başka türlerini tüketmek, onu tehlikeli veya “kötü” yapmaz. Önemli olan aklınızda bulundurmanız gereken şey, miktarı, her gün yediğiniz yaklaşık kalori miktarı ve genellikle sizin yiyeceklerinizi tamamen nasıl seçtiğinizdir.

Şimdi bu önemli konuyu temize kavuşturduktan sonra, kendi mutfağınızda İtalyan ekmeği yapmak için mükemmel bir teknik izleyeceğiz.

Bu tatmin edici sonucu elde etmek için, aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Bu sürecin biraz zor olduğunu unutmayın, ancak lezzetli İtalyan ekmeğinizin bitmiş ürününü gördüğünüzde buna değer olduğu kanısına varacaksınız.

Evde nasıl İtalyan ekmeği yapabilirsiniz

Lezzetli İtalyan Ekmeği yapmak için püf noktalar

sepetlerde ekmekler

Bu tür ekmeği nasıl yapacağınıza dair talimatları göstermeden önce, hamur hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi ipucu ve küçük püf noktasını belirtmemiz önem taşıyor.

Geleneksel ekmek yapımından farklı olarak, İtalyan ekmeği, onu olağanüstü yapan özel bir özelliğe sahiptir. Bu ekmeği başarılı hale getirmek için çok nemli bir hamura ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, aslında düşündüğünüz gibi geleneksel bir ekmek değil.

Bu durumda, gerçek hile fermentasyonda, lezzet ve doku ile yardımcı olur. Mayanın yapması gereken şeyi yapması için hamuru en az 12 saat bekletmelisiniz.

Endişelenme, şimdi bunu evde nasıl yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Muhtemelen düşündüğünüzden çok daha kolay. Ancak, sabırlı olmanız gerekir. Gördüğünüz gibi, bu 20 dakikada yapabileceğiniz bir tarif değil.

Malzemeler

 • 3 bardak buğday unu (360 g)
 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 çorba kaşığı kuru maya (15 g)
 • 3 yemek kaşığı tuz (45 g)
 • 2 yemek kaşığı bal  (50 g)

Nasıl yapılır

 • Bu ekmek için 2 çeşit hamura ihtiyacınız olacak. İlk hamurun düzgün bir şekilde fermente edilmesi için en az 12 saat gerekiyor; ikinci hamuru ise aynı gün içerisinde yapabilirsiniz. Bu adımı uygulamadan asla olmaz. Eğer ilk adımı atlarsanız, İtalyan ekmeğinin tadına bakamazsınız.
 • Buğday unu, su, maya ve tuzu karıştırarak ilk hamuru hazır hale getirin. Aşırı karıştırmadan, yükselmesi için bütün gece bir bez ile üstünü kapatarak dinlenmeye bırakabilirsiniz.
 • Ertesi gün, diğer hamurun yapılma zamanı gelecektir.
 • Aynı işlemi tekrar yapın: Buğday ununu kaseye, su, maya ve tuz ile birlikte ekleyin. Bunun 3 saatliğine dinlenmesine izin verin.
 • Belirtilen süre geçtikten sonra, ellerinizle biraz yoğurun ve belirtilen miktarda bal ekleyin.
 • Daha sonra, hamuru fırına koymadan önce örtüyü üzerinden alın ve 20 dakika boyunca bekleyin.
 • Kuruduğunu veya kolayca çatladığını fark ederseniz daha fazla su veya un ekleyerek bunu düzeltmeye çalışmayın. Olduğu gibi dursun.
 • Fırını 220ºC’ye ısıtın.
 • Sonra, hamuru dikdörtgen bir ekmek tavasına koyun ve fırına yerleştirin.
 • 30 dakika boyunca pişirin. Yükseldiğini ve güzel bir altın rengi olduğunu gördüğünüzde, ekmeğe hafifçe dokunun.
 • Ekmeğin içi boş gibi hissediyorsanız, bu ekmeğin pişmiş ve yenmeye hazır olduğuna dair bir işarettir.
İlginizi çekebilir ...
Çok Seveceğiniz Sebzeli Ekmek Tarifleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çok Seveceğiniz Sebzeli Ekmek Tarifleri

Sebzeli ekmek, özellikle de çocuklar için, bol miktarda besin ögesi kazanmanın benzersiz bir yoludur. Bu yazıda sizin için birkaç basit tarif payla...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ciabatta. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 24 de mayo de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Ciabatta
 • Prodotti tipici, Ciabatta polesana., su Bollettino Ufficiale della Regione del Veneto, nº 37, 22 aprile 2016. URL consultato il 30 gennaio 2017.
 •  Sul certificato di nascita è impressa la data del, Il Gazzettino, 20 settembre 2014. URL consultato il 30 gennaio 2017.
 • Per gli amanti del pane fatto in casa: la ricetta made in Veneto della Ciabatta, PadovaOggi, 23 giugno 2016. URL consultato il 30 gennaio 2017.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.