Kolesterol Düşüren İçecekler

· 11 Mart, 2016

Yüksek kolesterol damar tıkanıklığı gibi sorunlara neden olabilir ve bu yüzden bedeniniz için çok zararlıdır. Ciddi kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek için düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Bu yazımızda sizlere trigliserid ve yüksek kolesterolü düşürmek için hazırlayabileceğiniz bazı içeceklerden bahsedeceğiz.

Yüksek kolesterolü düşürücü içecek tarifleri

Elma suyu

İster suyu sıkılmış olsun ister meyve halinde, elmaların kolesterol seviyelerini düşürmekte çok etkili olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Elma genel olarak sağlığınız için çok yararlıdır, özellikle de iyi kolesterolü (HDL) yükseltip kötü kolesterolü (LDL) düşürme konusunda çok etkilidirler.

Her gün elma suyu içmek elma suyunun içerdiği, toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eden, çözülebilir bir lif olan pektin sayesinde kanınızı arındırır.

Limon ve zencefil suyu

İkisi de yüksek kolesterolü düşürmeye ve damarların tıkanmasını önlemeye yardımcı olan antioksidanlar içerir. Limon yüksek kan basıncının düşürülmesine, kalori ve yağ yakımına yardımcı olur.

Zencefil ise hem dolaşım bozukluğuna neden olabilecek kan hücrelerinin oluşmasını önler hem de vücudun ısısını yükselterek yağ yakımını arttırır.

Bu içeceği hazırlamak için bir limon, 100 gram zencefil kökü ve bir miktar suyu karıştırmalısınız.

pancarlı içecek

Kivi, çilek ve portakal suyu

Bu içecek yüksek kolesterolü kontrol altına alıp önlemekte çok etkili olan C vitamini açısından çok zengindir. İçerdiği üç meyve de hem çok lezzetli hem de çok sağlıklıdır. Çilekler bu içeceğe hem tatlı bir aroma verir hem de plak etkisini arttırır.

Nar suyu

Bu kırmızı meyve, kalp sağlığınız için çok önemli olan antioksidanlar içerir. Ayrıca içerdiği tanenler, flavanoidler ve lifler sayesinde nar, kolesterol ve hiperkolesterolemi ile baş etmek için idealdir. Nar hem vücutta su ve ödem birikmesini önler hem de hipertansiyon ile savaşır.

Üzüm ve ananas suyu

Bu karışım vücudunuzdaki toksinleri atmak ve LDL kolesterolü düşürmek için harikadır. Ananas bu alanda en etkili meyvelerden birisidir; bu yüzden yüksek kolesterolü düşürmek için bir diyet yapıyorsanız bu diyete mutlaka ananas eklemelisiniz.

İçerisine üzüm eklediğinizde kardiyopati ile savaşmakta etkili, kan dolaşımını geliştiren, kolesterolünüzü düşüren ve her gün içebileceğiniz harika bir karışım elde edersiniz.

pancar suyu

Kereviz, elma ve salatalık suyu

Bu karışımı hazırlamak için 3 elma, 2 kereviz sapı ve iri bir salatalığın 3/4’üne ihtiyacınız var. Elmaları yıkayıp soyun ve çekirdeklerini çıkartın. Salatalığı dilimleyin.

Tüm malzemeleri blenderden geçirin. Bir hafta boyunca her sabah aç karınla bu karışımı için.

Ananas, maydanoz, kereviz ve salatalık suyu

1 dal maydanoz, 1 kereviz sapı, 1 salatalık ve 2 dilim ananası yıkayın ve kesin. Tüm malzemeleri blenderden geçirin ve sabahları için.

Ayrıca bakınız: Ananas Enzimleri Kanseri Tedavi Edebilir

Kereviz, havuç, maydanoz ve ıspanak suyu

1 kereviz sapı, 1 havuç, bir avuç ıspanak ve bir dal maydanozu yıkayın, soyun ve doğrayın. Tüm malzemeleri blenderden geçirerek iyicene karıştırın. Her sabah kahvaltıdan önce bir bardak için.

Muz, papaya ve portakal suyu

Bu karışım için iki dilim papaya, 1 portakal ve 2 muza ihtiyacınız olacak. Muzları soyup dilimleyin. Portakalın suyunu sıkın ve papayaları doğrayın. Tüm malzemeleri blenderde karıştırıp sabahları için.

salatalık suyu

Lahana ve sarımsak suyu

Bu karışım için iki diş sarımsak ve orta boy bir lahananın yarısına ihtiyacınız olacak. Sarımsakları ezin ve lahanayı yıkayıp doğrayın. Bir bardak su ile tüm malzemeleri blenderden geçirin.

Sabahları bir bardak için. Ancak bu karışımı bir haftadan uzun süre içmemeye dikkat etmelisiniz aksi taktirde tiroid bezlerini güçsüzleştirebilir.

Limon, salatalık, sarımsak, aloe vera ve greyfurt suyu

Bu karışım için yarım salatalık, 2 diş sarımsak, 1 limonun suyu, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve bir bardak greyfurt suyuna ihtiyacınız olacak.

Tüm malzemeleri yıkayın, sıkılabilenleri sıkın, sarımsakları ezin ve salatalıkları doğrayın. Tüm malzemeleri blenderden geçirin. Haftada 3 sefer içmeye çalışın.

Elma, süt, antep fıstığı ve şeker karışımı

2 elma, 1 bardak süt, 2 top Antep fıstıklı dondurma ve bir miktar şeker. Eğer isterseniz bu karışıma buz da ekleyebilirsiniz. Elmaların çekirdeklerini çıkartıp blenderden geçirin, diğer malzemeleri ekleyip iyicene karıştırın.

Portakal, elma, limon ve pancar suyu

Bu lezzetli içecek için bir elma, yarım limon, iki portakal ve bir pancar köküne ihtiyacınız var. Tüm malzemeleri yıkayıp soyun ve doğrayıp blendere atın.

İyice karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Bu karışımda esas etkili malzemeler limon ve elma olsa da diğer malzemeler de yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olacaktır.

Elma, brokoli, domates, havuç ve yaban mersini suyu

Bu tarif için çekirdekleri çıkartılmış ve dörde bölünmüş bir elma, ufak parçalara bölünmüş bir dal brokoli, soyulup dilimlenmiş bir havuç, yarım domates ve bir bardak yaban mersinine ihtiyacınız var.

sağlıklı içecek
Tüm malzemeleri blendere koyup iyice karıştırın. Her sabah bir bardak için. Bu karışımın içerdiği lifler gün içerisinde aldığınız en önemli besinlerden birisi olacaktır.