Kolesterol ve Trigliseritleri Azaltan Sağlıklı İçecekler

Yüksek kolesterol, yetişkin nüfusun yarıdan fazlasını etkiler. İstatistikler, bu sessiz rahatsızlık konusunda endişe verici sonuçları işaret etmektedir. Özellikle kolesterol genelde ihmal edilen bir rahatsızlık olduğu için, ona dikkat edilmelidir.

Kolesterol problemi ağrı ve acı veren bir sorun olmadığı için fark edilmemektedir. Bu nedenle, kan damarlarında toplanan fazla yağ, inme gibi problemlere yol açabileceğinden; sağlıklı beslenerek yediklerimize dikkat etmek çok önemlidir.

Doktorunuz kolesterolünüzün ne durumda olduğunu size söylemeli; HDL denen zararsız kolesterol ve LDL denen zararlı kolesterol oranınızı size bildirmelidir. Ayrıca, beslenme şeklinizi değiştirme zamanı geldiğini hatırlatmalıdır. Kolesterol, vücut için gerekli bir lipid olsa da, fazla kolesterol neredeyse ölümcü olabilir. Bu nedenle, kolesterolü ciddiye almalı ve düzenli beslenmeye çalışmalıyız.

Bu yazıda, kolesterol oranınızı düşürmeye yardımcı olacak, lezzetli ve besleyici meyve suları tarifleri vereceğiz. Bu meyve sularını, doğanın bize bahşettiği güzelliklerin tadına varmaya çalışarak, düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.

Kolesterolü Düşürmek için Basit Öneriler

 • Ne Yemeli: Beslenme uzmanlarının önerisi, günde 15-30 gram arası lif tüketmektir. Çünkü lif, vücutta şeker ve yağların emilimini arttırarak, kolesterolü düzene sokar. Yani baklagiller, yulaf, arpa; muz, elma, çilek gibi meyveler tüketmek çok önemlidir. Ayrıca ton balığı ve zeytinyağı, kuru meyveler ve kuru yemişlerin de faydalı yağlar içerdiğini unutmayın.
 • Ne Yememeli: Doymuş yağ içeren, patates kızartması, süt ürünleri, alkol, şekerli yiyecekler, kırmızı veya kuru etlerden uzak durmalısınız. Ayrıca meyvelerde yer alan fruktoz, trigliserit oluşumunda etkili olduğu için, çok fazla meyve yememeye de önem vermelisiniz.

Şalgam Suyu ve Kırmızı Meyve Suları

cholesterol2
Kolesterolü azaltmak için, sebze tükemek çok önemlidir. Bunu da, smoothie ve meyve suları tüketerek sağlayabiliriz. Şalgam, kolesterolü düşürmede çok etkilidir. Aynı zamanda iyi bir antioksidan olan çilek de, kötü kolesterol için faydalıdır.

Malzemeler

 • 1 adet kırmızı şalgam
 • Yarım bardak çilek
 • Bir avuç mavi yaban mersini
 • 1 yemek kaşığı buğday kepeği

Hazırlanış

Mavi yaban mersini, çilek ve kırmızı şalgamı güzelce yıkayıp; küçük parçalara ayırdıktan sonra blendıra koyun. Buğday kepeğini ve suyu ekleyin ve homojenik bir karışım elde edin.
Bu karışımı, kolesterol düşürmek için her sabah yiyebilirsiniz.

Enginar Suyu

cholesterol3
Enginar, en şifalı sebzelerden biridir. Kolesterolü düşürmesinin yanında, yüksek tansiyonu düzenler ve kalbi korur.

Malzemeler

 • Buharda pişmiş 1 adet enginar kalbi
 • 2 adet kereviz yaprağı
 • Bir diş sarımsağın yarısı
 • Yarım bardak su

Hazırlanış

Bütün malzemeleri blendırda, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Bu karışım, günde iki kez tüketilebilir. Sabah ve akşam tüketebilirsiniz. Kolesterolü düşürmede en iyi yöntemlerden biridir.

Ananas ve Limon Suyu

cholesterol4
Ananas, kolesterolü düşürmede çok önemli bir unsurdur. Ananasın faydalarından yararlanmak için limon eklendiğinde, çok lezzetli ve partiler için de iyi bir eşlikçi olacak bir meyve suyu elde edebilirsiniz. Ağır yiyeceklerin yanında rahatlatıcı olacaktır.

İçindekiler

 • 4 bardak dilimlenmiş ananas
 • 3 limonun suyu
 • Birkaç adet karanfil
 • Yarım kaşık tarçın
 • 8 bardağa yakın su

Hazırlanışı

Ananası bir bardak suyla karıştırın. Limon suyu ve baharatları kalan suyla karıştırın. Buna ananas da ekledikten sonra, homojen bir karışım elde edin. Daha sonra dolapta serinlemeye bırakın, bu meyve suyunu partilerde ikram edebilirsiniz. Çok ferahlatıcı olan bu içecek, vücuttan toksinlerin atılmasına ve yiyeceklerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır ve kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, bu meyve suları, düzenli bir şekilde tüketildiği sürece; sağlıklı yaşam ve düzenli bir diyetle birlikte sağlığınız ve yaşam tarzınızda ilerleme göreceksiniz.