Enginarın Sağlığınız İçin 6 Faydası

Daha çok idrar söktürücü olmasıyla tanınsa da, enginar bunun dışında pek çok özelliğe sahip. Bu yazıda sahip olduğu farklı özellikleri öğrenebilirsiniz!  
Enginarın Sağlığınız İçin 6 Faydası
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce enginarın sağlığınız için faydalarını duymuş muydunuz? Bugünlerde kendimize iyi bakmak günlük görevimiz haline geldi. Bu yüzden, tıbbi reçeteleri uygulayıp düzenli olarak check-up’a gitmenin yanında beslenme programımıza dikkat etmemiz de çok önemli.

Programımıza önemli besinler içeren belli yiyecekleri dahil etmemiz gerekiyor. Bu yiyecekler bizim daha sağlıklı olmamızı, daha kaliteli bir hayatımız olmasını ve güzelleşmemizi sağlayabilirler.

Hangi meyveleri, sebzeleri ve tahıl ürünlerini tüketmemiz, neleri birlikte yememiz ve onlardan elde etmek istediğimiz faydaya göre hangi saatlerde bu yiyecekleri yememiz gerektiğiyle ilgili sayısız liste, makale ve görüş var. Bugün sizi enginarların dünyasıyla tanıştıracağız. Yapraklarında bir vitamin hazinesi barındıran, tarih boyunca çok sevilen ve saygı gören bir sebze.

Orta Çağ’da, enginar, insanların yemek için büyük paralar ödediği pahalı sebzelerden biriydi.

Bugün bu harika sebzeye kolayca sahip olabildiğimiz için çok şanslıyız!

Enginarın Sağlığınız İçin Etkileri

enginarın sağlığınız için faydaları 2
 • İster inanın ister inanmayın enginarın tamamını yiyebilirsiniz. Bu harika bir şey çünkü pek çok faydası var ve besin değeri açısından o kadar zengin ki hiçbir bölümü ziyan edilmemeli.
 • Bazı marketlerde enginar tabletleri bile bulabilirsiniz. Bazı marketlerden de doğal haliyle satın alabilirsiniz.
 • Doğal enginarları satın alırken kalın yapraklı, açık renkli ve ağır olanları tercih etmelisiniz. Bu taze oldukları anlamına gelir. Böylece daha kaliteli vitaminlerden oluşan enginarları tüketmiş olursunuz.

Ne kadar önemli olduklarını artık anlamışsınızdır. O halde şimdi enginarın en önemli 6 faydasını sıralayalım:

Enginarın sağlığınız için 6 faydası

1. Enginarın sağlığınız için faydası: sindirim sistemini rahatlatır

Enginarlar sindirim sistemi için müthiş derecede faydalıdırlar. Bu da onları romatizma hastalıklarını, safra kesesi taşlarını ve ürik asit seviyesindeki dengesizlikleri tedavi etmek için ideal bir besin yapar. Ayrıca bağırsak hareketlerindeki dengesizlikleri kontrol ederler. Böylece hem kabızı hem de ishali iyileştirme konusunda yardımcı olabilirler.

2. Enginarın sağlığınız için faydası: trigliseridleri ve kolesterolü düşürür

Enginarda bulunan besinler trigliserid seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kanınızdaki kolesterol seviyesinin, özellikle de kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesini, iyi kolesterol (HDL) seviyesinin ise artmasını sağlarlar. Bu özellikleri enginarı, damar sertliği ve yüksek kan basıncının düşmanı haline getirir.

3. Enginarın sağlığınız için faydası: az kalori içerir

zeytinyağı dökülen salata

Enginar, içerdiği bitkisel lif sayesinde iştahı doğru bir şekilde kontrol etme konusunda harikadır. Midenizdeki suyu çeker, böylece boyutu büyür ve midenizda daha fazla yer kaplar. Bu sayede harika bir tokluk hissi yaratırlar ve anksiyete veya açgözlülük nedeniyle diğer yiyecekleri aşırı miktarda tüketmenizi engellerler.

4. Enginar diüretiktir

Bu yeşil mucize vücudun su toplamasına karşı mücadele eder, tehlikeli toksinler ve zehirler de dahil vücuttaki artıkları temizler.

Enginarlar aşağıda listelediğimiz durumları doğal olarak iyileştirmede çok iyidirler:

 • Kireçlenme
 • Kan dolaşımı sorunları
 • Karaciğer sorunları
 • Yağ oranını azaltma

5. Enginarın sağlığınız için faydası: kanseri önler

Beslenme programımızdaki önemli rolü ve içerdiği besinler nedeniyle enginara odaklanan pek çok bilimsel çalışma yapıldı. Bu ilgi sayesinde pek çok büyüleyici bilgi keşfedildi. Enginarda bulunan kafeik asit ve flavonoitler kanseri önleme konusunda harikalar. Hatta bu hastalıkla savaşan tedavinin bir parçası olabilirler.

6. Enginar vücuda vitamin sağlar

D vitamini içeren yiyecekler

Daha önce birkaç kez altını çizdiğimiz gibi enginarlar pek çok besin barındırıyorlar. Faydalarını sıraladığımız bu listede içerdikleri vitaminlere de yer vermekten kendimizi alamıyoruz.

Enginarlarda bulunan mineraller ve vitaminler arasında en çok öne çıkanlar A ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, sodyum ve demirdir. Ayrıca şekeri de enerjiye dönüştürüyorlar.

Hala enginarın sağlığınız için yararlı olup olmadığı konusunda kararsız mısınız? Hiç tereddüt etmeyin! Tüm faydalarından yararlanabilmek için enginarı günlük beslenme programınıza dahil edin. Sayısız özelliği bu sebzeyi yemek masanızda yer alması gereken önemli bir besin haline getiriyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://bedca.net/bdpub/
 • Botanical-Online. [Internet]. Propiedades de la alcachofa. Disponible en: https://www.botanical-online.com/medicinalscynaracastella.htm
 • Mileo, A.M., Di Venere, D., Abbruzzese, C. and Miccadei, S. Long Term Exposure to Polyphenols of Artichoke (Cynara scolymus L.) Exerts Induction of Senescence Driven Growth Arrest in the MDA-MB231 Human Breast Cancer Cell Line. Oxid Med Cell Longev, 2015.
 • Mileo, A.M., Di Venere, D., Linsalata, V., Fraioli, R. and Miccadei, S. Artichoke polyphenols induce apoptosis and decrease the invasive potential of the human breast cancer cell line MDA-MB231. J Cell Physiol., 2012; 227(9): 3301-3309.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.