Enginar Suyunun Faydalarını Keşfedin

Enginar suyu kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra, karaciğer sorunları olan bireyler için karaciğer fonksiyonlarının daha düzenli bir hale gelmesine de katkıda bulunur.

Enginar; vitamin, mineral ve antioksidan maddeleri yönünden çok zengin bir sebzedir ve genel sağlık için çok faydalıdır.

Bu sebze, her zaman tıbbi bir bitki olarak kabul edilmiştir ve besleyiciliği açısından eksiksiz olan tek yiyecektir.

Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu sebzenin; kayda değer miktarda lif, karbonhidrat, protein ve daha az miktarda temel yağ asitleri içerdiği bilinmektedir.

Bu özellikleri sayesinde; son yıllarda, dünya çapında birçok insan, özellikle kilo vermek ve ihtiyaç duyulan besin değerlerini karşılamak için enginar tüketmeyi tercih ediyor.

Enginarın bir diğer faydası, doğal bir detoks malzemesi olmasıdır. Bu yüzden, enginar tüketimi, organların normal fonksiyonlarını değiştiren zararlı toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Bugünkü yazımızda, enginarın ve özellikle de enginar suyunun bazı sağlıklı faydalarından bahsedip, bu suyun nasıl yapılacağını anlatacağız. Böylece, bu yararlı içeceğin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Kan şekerini düşürür

kan şekeri

Enginarın ana bileşenlerinden biri de inülindir. Bu madde vücutta çok yavaş sindirilen bir karbonhidrattır ve şekerin enerjiye dönüşümünü kolaylaştırır.

İnülin ayrıca insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olarak tip II diyabeti olan hastaların sağlıklarının iyileşmesine katkıda bulunur.

Tip 2 Diyabetin Nedenleri Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kolesterol seviyesini kontrol eder

Yüksek lif, C vitamini ve fitosterol içeriği sayesinde, kandaki kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur, iyi kolesterolü destekler.

Buna ek olarak safra salgısını uyararak yağların sindirimine yardımcı olup vücutta birikmesini engelleyen cinarina isimli bir madde içerir. 

Enginar, iltihaplarla mücadele eden ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler içerir.

Ürik asidin azalmasına katkıda bulunur

ayak ağrısı

Kafeik ve linoleik asitler, kan dolaşımındaki pürin seviyelerini azaltmaya yardımcı olarak dolaşımı arttırır ve ürik asitlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

Bu ayrıca dokularda birikmiş fazla sıvıyı atıp gut ve artrit gibi inflamatuvar hastalıkların belirtileri ile mücadele ederek güçlü bir idrar söktürücü etki sağlar.

Karaciğer sağlığını geliştirir

Yağları sindirme özellikleri sayesinde, enginar; karaciğerin genel işlevini geliştirir ve korunmasına yardımcı olur. Aslında bu faydalı sebze, siroz veya diğer karaciğer problemi olan bireyler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Enginar suyunu içtiğinizde, bir bakıma karaciğerinizi kurtarmaya katkıda bulunmuş olursunuz ve bu organın optimal düzeyde tekrar çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini karşılamış olursunuz.

Sindirime yardım eder

sindirim

Yüksek lif ve su içeriği sayesinde enginar, sindirimi geliştirici bir özelliğe sahiptir. Enginar tüketimi, vücudunuzdaki besinlerin emilimini destekler ve burkulma veya pH dengesinin bozulması gibi sık karşılaşılan durumları tedavi edici özellik taşır.

Normal bağırsak hareketlerini kolaylaştırarak kabızlık ile mücadele eder. Bu çelişkili bir durum olarak görülse de enginar, ishal için de büyük bir çözümdür.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Mide Hastalıklarını Engellemek ve Mide Bakımı yazımızı da okuyun.

Enginar suyu nasıl hazırlanır?

enginar 2

Enginar pişirmek ve yemeğini yapmak için sayısız tarifler bulsanız da, bu besinin faydalarından en iyi şekilde yararlanmanın bir yolu da enginardan bir çeşit çay hazırlayıp içmektir. Böylece enginar, yararlı özelliklerin bir çoğunu korumuş olur. En iyi tarafı ise, çay halinde tüketimi, çok az kalori içermektedir.

Buradaki en önemli nokta, enginarı seçerken sağlıklı organik olmasına dikkat etmektir. Boyutunu, yapraklarını ve tomurcuklarını inceleyin; bunlar düzgün şekilli ve yemyeşil olmalıdır.

Malzemeler

 • Orta büyüklükte üç adet enginar
 • Bir litre su

Hazırlanışı

 • Enginarları iyice yıkayın, saplarını ayırın ve uçlarını kesin.
 • Hazırladığınız enginarları suya koyun ve 15 dakika kaynatın.
 • Ardından ateşten alın ve üstünü örtüp demlenmeye bırakın.

Nasıl tüketilmeli

 • Hazırladığınız enginar suyundan, kahvaltı ve öğle yemeğinden önce birer fincan tüketin.
 • Bu uygulamayı üç hafta boyunca sürdürün; arzu ederseniz süreyi uzatabilirsiniz.
 • Enginar suyunu sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.
 • Eğer önceden büyük bir ölçü hazırlamayı tercih ederseniz, bu karışımı buzdolabında yaklaşık bir hafta boyunca saklayabilirsiniz.

Sakın unutmayın!

 • Enginara karşı çok aşırı duyarlı olan insanlar, enginardan hazırlanan bu suyu tüketirken çok dikkat etmelidir.
 • Bu içecek, tıkanma ya da safra kesesi problemi olan bireyler için tavsiye edilmez.
 • Çok aşırı miktarda tüketmeyin, gaza sebebiyet verebilir.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız; içeceğin yan etkilere sebebiyet vermemesi için öncelikle doktorunuzla konuşmanız çok daha iyi olacaktır.

Diyetinize enginar suyunu ilave eder ve yukarıda bahsedilen tavsiyelere uyarsanız, kilo vermenin yanı sıra, sağlığınızı da iyileştirmiş olursunuz.

Bu içeceğin tüketiminin anında sonuç vermeyeceğini aklınızda bulundurun; ve sonuç verene kadar içeceği tüketmeye devam ederek farkı hissedin.