Enginarın Faydaları ve Şifalı Özellikleri

Enginarın Faydaları ve Şifalı Özellikleri

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kim koca bir tabak dolusu hafif sirke ve zeytinyağıyla tatlandırılmış haşlanmış enginarı sevmez ki? Ancak bu dolgun yapraklı sebzenin tek özelliği lezzeti değildir; enginarın faydaları arasında pek çok şey sayabiliriz. Bu yazımızda enginarın bu faydalarına göz atmaya ne dersiniz?

Enginarın Faydaları

Enginar herkesin beslenmesine dahil etmesi gereken şifalı bir sebzedir. Bazı insanlar enginarı nasıl pişireceklerini bilmezler ve bu nedenle faydalarından ne yazık ki mahrum kalırlar.

En iyisi nasıl pişirileceğini hemen öğrenmek olacaktır; çünkü hem enginarı dünyanın dört bir yanında bulabilirsiniz hem de enginarın sağlık için tonlarca faydasını kaçırmamalısınız.

1. Karaciğere faydalıdır

vücutta karaciğer resmi

Bu çok bilindik bir gerçektir. Enginar karaciğerin toparlanmasını hızlandırır ve bu yaşamsal organı yenilemeye yardımcı olur. Sadece hasta hücreleri yenilemekle kalmaz; aynı zamanda safra üretimini sağlar.

Enginar hepatit (karaciğer iltihabı), siroz veya zayıf karaciğer fonksiyonu gibi hastalıkları tedavi etmek için harika bir seçenektir. Enginardan yapılan çay, enginarın bütün faydalarını görmek için çok tesirli bir yöntemdir.

Nasıl yapılır?

  • 1 adet enginarı alın, 1 litre kaynar suyun içinde yumuşayana kadar pişirin.
  • Yarım limonun suyunu bu suyun içine ekleyin ve öğünlerinizden sonra bu çayı için.

2.  Kilo vermenize yardımcı olur

tartının üstünde ayaklar

Enginarın faydaları arasında yağ yakmak da vardır. Diüretik ve temizleyici özellikleri zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder. Üstte karaciğer için anlattığımız çayın aynısını hazırlayın ve her gün bunu tüketin. Fakat aynı zamanda dengeli ve düzenli bir beslenme takip etmeniz gerektiğini de unutmayın.

3.  Kalp dostudur

elinde hamurdan kalp tutan kadın

Düzenli olarak enginar tüketmek kanı temizler, kötü kolesterolü ve trigliserit seviyesini azaltır. Bu nedenle kalp dostudur. Ayrıca, kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu için diyabet hastaları için mucize bir sebzedir.

4.  Metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır

hazımsızlık sorunu
  • İçeriğindeki lif ve temizleyici özellikleri sayesinde, enginarın sindirim sistemine büyük katkısı vardır. 
  • Ağır ve yorgun hissettiğiniz günlerde, iştahınızı kaybetmişseniz ya da kabızlıktan şikayetçiyseniz enginarı kaynatmaktan veya buharda pişirmekten çekinmeyin.
  • Bağırsak enflamasyonunu tedavi eder ve metabolizmayı düzenler. Aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirir.

5.  Enerji verir

sahilde zıplayan mutlu kadın

Enginarın içinde ne kadar vitamin olduğunu biliyor musunuz? Enginar A ve B6 vitamini bakımından eşsiz bir hazinedir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve demir gibi mineralleri de içinde barındırır; ki bunların hepsi vücudunuzun kullanabilmesi açısından karbonhidratın enerjiye dönüştürülmesinde gereklidir.

6.  Safra kesesi için ilaç niteliğindedir

sindirim sistemi organları

Bazen safra kesesi fonksiyonunu yerine getiremeyebilir. Böyle zamanlarda sindirim yavaşlar ve bu da safra taşı oluşumu ihtimalini gündeme getirir. Bunu tedavi etmek için 5 adet kurutulmuş enginar yaprağından bir çay hazırlayın.

Birkaç damla limon ekleyin ve bunu öğle yemeğinden sonra için. Bazı insanlar da bu çayın şifalı etkilerini artırmak için çayı boldo bitkisi ile birlikte tüketmeyi tercih ediyor.

7.  Ürik asit seviyesini azaltır

ürik asit ayak parmağı resmi

Yüksek seviyedeki ürik asitin etkilerinden muzdaripseniz, kanın içinde kristal birikebilir. Bu da damarların ve arterlerin kapanmasına yol açarak ağrı oluşturur. 

Bu kristaller pürin bakımından yüksek gıdalardan kaynaklanır ve bütün etlerin içinde bulunur. Düzenli olarak enginar tüketmek ürik asit seviyesini günden güne azaltır ve gut ile ilgili problemleri ortadan kaldırır.

8.  Baş ağrılarının azalmasına yardımcı olur

baş ağrısı çeken kadın

Uzmanlara göre, bazı tip baş ağrıları karaciğer problemlerinden kaynaklanır. Karaciğer, fonksiyonunu düzgün olarak yerine getiremiyorsa, toksinlerle doluysa veya çok fazla yağ biriktirmişse, baş ağrılarına maruz kalabiliriz.

Sonuç olarak, haftada 2 veya 3 kez enginar tüketmenizi öneriyoruz. Bu güzel sebzeyi hazırlamanın bir çok orjinal yöntemi vardır. Örneğin karidesli bir salata sosu hazırlayabilirsiniz, tam tahıllı pirinç ile yapabilirsiniz veya fasulye, mercimek ile birlikte pişirebilirsiniz.

Bütün bu tarifler ailenizin bütün üyeleri için çok yararlıdır. Sadece enginarın çok fazla sodyum içerdiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer sodyum açısından düşük bir diyette iseniz, enginar tüketimini sınırlandırmanız daha iyi olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.