Migrene İyi Gelen Tohumlar Hangileridir?

Beslenme diyetinize susam gibi migrene iyi gelen tohumları eklemenin yanı sıra; hazır gıdalar gibi migreni tetikleyecek yiyeceklerden de kaçınmalısınız.
Migrene İyi Gelen Tohumlar Hangileridir?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Önleyici bir diyetin migrenin şiddetini azaltmada etkisi oldukça önemlidir. Beslenme düzeninize dikkat etmek ve buna sağlıklı yiyecekler eklemek daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Peki, migrene iyi gelen tohumlar hangileridir, hangi tohumlardan hangi ölçülerde kullanmanız gerekir, bilmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Migren Ağrısını Hafifletmek İçin 5 Doğal Çare

1. Migren ve Beslenme

peynir çeşitleri

Migrenin başlıca sebebinin, vücudumuzun yediğimiz bazı besinlerin içeriklerine verdiği tepki olduğu kanıtlanmıştır. Stres ve hatta genetik alt yapımız da, bu hastalıktan dolayı acı çekip çekmeyeceğimizi belirleyici faktörlerdir.

Bazı yiyecekler, toksin gibi etki ederler (antijenler) ve vasodilatör maddelerin sentezine sebep olurlar. Bu da beyindeki atardamarların şişmesine sebep olur. Migren ağrısının sebebi de tam olarak bu durumdur.

İlaç tedavisi uyguluyor ve diyetinize de özen gösteriyor olsanız dahi; ara sıra olan migrenden dolayı acı çekebilirsiniz. Çünkü, belirli uyaranlar tetiği çekici etki edebilmektedir.

Stres, menstrual dönem, kahvaltıyı atlamak, az uyku, hatta fazla fiziksel aktivite dahi migreni tetikleyebilir. Bu bağlamda tedbir amaçlı, yaşadığınız farklı olaylara verdiğiniz reaksiyonları not ederek ileride bunlardan kaçınabilirsiniz.

Bazen, bir parfüm kokusu dahi migreninizin tetiklenmesine sebep olabilir; dolayısıyla bu faktörlerin tamamını göz önünde bulundurmalısınız. Kesinlikle uzak durmanız gereken yiyeceklerin bir listesi aşağıda yer almaktadır:

Biyojenik Aminler

Histamin veya tiramin gibi aminler; çikolata, peynir, şarap, bira ve balık konservesi gibi birçok yiyecekte bulunurlar.

Gıda Katkı Maddeleri

Monosodyum glutamat nedir biliyor musunuz? Bu, beşinci lezzet olarak da bilinir; ancak gerçekte, yiyecekleri tüketmenin daha keyifli hale gelebilmesi için eklenen bir bileşendir.

Bu bileşeni içeren yiyecekler arasında pizza, hamburger, şekerlemeler, tatlılar ve hepsinden önce Çin yemekleri vardır. Hatta domates ve parmesan peyniri, doğal olarak bu maddeyi içermektedir.

Akılda Tutulması Gerekli Diğer Yiyecekler

Diğer çok da sağlıklı olmayan besinler konserve ton balığı, sardalya, hamsi, sosis, karaciğer, kırmızı et, lahana turşusu, soya, patlıcan, domates, kırmızı şarap, beyaz şarap, bira, bira mayası ve fazla olgunlaşmış meyveler olarak sıralanabilir.

2. Tohumların Migren Kontrolüne Olan Yardımı

Migrene iyi gelen tohumlar: Ayçiçeği Çekirdeği

ayçiçeği çekirdeği

Migrenden yakınan kişiler için ayçiçeği çekirdeği oldukça idealdir. Bunun için tuzsuz olanlarından yemeniz gerektiğini unutmayın. Her gün bir avuç veya ortalama 2 yemek kaşığı tüketmek yardımcı olacaktır. Bu tohumun faydaları ile ilgili daha fazla bilgi ister misiniz?

E Vitamini:

  • Anti-oksidanlar açısından zengindir; bu sayede vücudunuz da kendisini, iç şişliğe sebep olabilecek toksinlere ve zararlı elementlere karşı koruyabilmektedir.
  • Vücudunuzu temizler, bağışıklık sisteminizi korur, hücre liflerini daha elastik hale getirir. Bu sayede kafatasındaki sinirlerin sıkışıklığı engellenebilir.

Yağ Asitleri:

Bunlar, migrenle savaşmak açısından mucizevi içeriklerdir. Bu tip yağlar vücudunuzun güçlü kalmak için ihtiyaç duyacağı bazı hormonları salgılaması açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca bu yağlar, kolesterol ve trigliserid seviyelerinin de düşürülmesine yardımcıdırlar.

Magnezyum:

Konu migreni engellemeye gelince, muhtemelen magnezyumun ne denli yardımcı olduğunu biliyorsunuz: Kas ve sinir yapısını güçlendirir, sinirlerdeki aktarımı teşvik eder, böylelikle de kasların rahatlamasını sağlar.

Ayrıca; kemik sağlığına olumlu etki eder, kardiyovasküler sistemi güçlendirir ve vücuda, sinirlerdeki şişliği önlemesi için yardımcı olur. Yani kısacası magnezyum vücudunuz için harikadır!

Migrene iyi gelen tohumlar: Keten Tohumu

migren için keten tohumu

Kilo vermek, kolesterolünüzü düşürmek veya kan şeker seviyenizi dengelemek istiyorsanız; keten tohumu harika bir tercihtir. Peki, keten tohumunun ayrıca migrene de iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Keten tohumunu salatalarınıza ekleyin ve sizi nasıl harika hissettirdiğini kendiniz görün. Her gün, günde yaklaşık iki yemek kaşığı keten tohumu tüketmeniz gerekir.

  • Yağ asitleri bakımından zengindir: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, omega-3, omega-6 gibi yağ asitleri migreni hafifletmede oldukça yardımcıdır. Detaylı olarak; keten tohumu omega-3 çoklu doymamış yağ asidini %75 ve omega-6’yı %25 oranında içermektedir.
  • E Vitamini: Bu tohumlar, E vitamini açısından harika kaynaklardır. Bu da hem sağlığımız için çok faydalıdır, hem de migrene iyi gelmektedir. Günde yaklaşık iki yemek kaşığı tüketmeyi deneyin.
  • Mineraller migrene iyi gelir: Magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez, silikon…

Migrene iyi gelen tohumlar: Chia Tohumu

chia tohumu smoothie

Chia tohumları, süper yiyecek olarak tanımlanan yiyeceklerin üst sıralarında yer alır. Bir çok atlet bunlardan tüketmektedir; ayrıca besin takviyesi ihtiyacı olan veya kilo vermek isteyen insanlarca da tüketilmektedir. Faydalarına birlikte göz atalım:

  • Doğal mineral kaynağıdır: Migrenle savaşta en etkili askerlerden kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu yüksek miktarlarda içerir. Bu mineraller size ayrıca sağlıklı kalabilmek için ihtiyacınız olan basit besleyicileri de sağlar.
  • Doğal Omega-3 yağ asidi kaynağıdır: Daha önce de belirttiğimiz gibi bu element, migrenle savaşmak için çok etkilidir ve Chia tohumu da bunun için zengin bir kaynaktır. Omega-3 ayrıca, kalp sağlığı için faydalıdır, kolesterol seviyesini düşürücüdür. Dolayısıyla bu tip yağı bol miktarda tüketmeye gayret edin.

Migrene iyi gelen tohumlar: Susam

susam taneleri

Susamı denediniz mi? Bu lezzetli tohum, birçok ana yemek, tatlı ve ev yapımı ekmeklerle tüketilebilir. Susamı ayrıca, günde iki yemek kaşığı miktarda, tek başına da tüketebilirsiniz. Peki bu tohum, migrene nasıl iyi gelmektedir?

  • Yüksek magnezyum oranına sahiptir: Susamda bulunan yüksek oranda magnezyum, migrene de sebep olan; kan damarlarındaki spazmları engelleyicidir. Aslında birçok insan susamı, baş ağrısı, baş dönmesi ve migren gibi şikayetleri önlemek amaçlı düzenli olarak tüketmektedir.

Sonuç olarak; her güne farklı bir tohumu seçebilir ve günlük besin ihtiyaçlarınız doğrultusunda tüketebilirsiniz. Günde yaklaşık iki yemek kaşığı tüketmeniz sağlığınız açısından harikalar yaratabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.