Migren Ağrıları için Yeni ve Etkili Tedaviler

Migren Ağrıları için Yeni ve Etkili Tedaviler
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

İnsan nüfusunun büyük bir kısmı migren ağrıları yaşar. Bu nedenle bilim adamları her yıl pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelmiş olan migren ağrılarını azaltmak veya ortadan kaldırmak için yeni ilaç ve tedaviler araştırmaya devam ediyor.

İspanya DAO (Diaminoksidaz) Yetersizliği Derneği ve Katalonya Hastanesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre, migren ağrılarının nedeni, temel olarak bir enzimdir.

Bu, söz konusu hastalığı kalıcı olarak ortadan kaldırmak için yemeklerden önce alınabilecek doğal bir maddedir. Eminim ki daha fazlasını öğrenmek istiyorsunuz, o zaman okumaya devam edin.

Migren Ağrıları ve DAO enzimi

migren histamin
Bu çalışmanın sonuçları, DAO enzimi ve migren ağrıları arasındaki ilişkiyi anlatmak için en uygun fırsat olan son uluslararası eczacılık kongresinde Barcelona’da açıklandı. Baş araştırmacı Joan Izquierdo Casas’a göre, migren ağrılarından şikayet eden her hastada bu enzim yetersizdi.  

Bir buçuk yıl süren bu çalışma, çeşitli organizasyonların desteği ile kronik ve şiddetli migren ağrılarından şikayetçi yüzün üzerinde hastanın katılımı ile gerçekleşti. Hastalar ayda 9 ila 14 atak geçiriyorlardı ve migren ağrıları çekenlerin %81’i kadın, %19’u erkekti.

Çalışmanın başarılı olması için çift-kör denen bir teknik kullandılar; çift kör çalışmada hangi gruba enzim, hangi gruba plasebo verildiğini hastalar da doktorlar da bilmiyordu.

Bu sayede şüpheleri ortadan kaldıran sonuçlar elde edildi ve daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi migrenin DAO enzimi eksikliği ile alakalı olduğu kanıtlandı. Ayrıca bu enzim yetersizliği kalıtsal bir durumdu.

DAO enzimi ne işe yarıyor?

Bu enzim, histamin adı verilen bir molekülü parçalamak ve sentezlemekten sorumludur. Histamin pek çok yiyeceğin içerisinde bulunan bir maddedir; ama özellikle narenciyede ve süt ürünlerinde daha fazla bulunur.

Histamin parçalandıktan sonra idrar ile vücuttan atılır.. Peki ya migrenden şikayet eden insanlara ne oluyor? Yeterli DAO enzimleri olmadığı için histamin parçalanamıyor ve kan plazmalarında birikmeye başlıyor. Bu da diğer sindirim sorunlarının yanı sıra migren ağrılarına neden oluyor.

Nasıl tedavi ediyor?

Tedavisi çok basittir. Yemeklerden önce bir kapsül DAO enzimi almak yeterli olacaktır. Enzimin yemeklerle birlikte alınması gerekiyor; ki yiyeceklerde bulunan histamini parçalayıp sentezleyebilsin.

Ayrıca uzmanlar bu enzimin bağımlılık yapmadığını ve bir yan etkisi bulunmadığını; çünkü enzimin aslında bir gıda olduğunu belirtiyor. DAO, aslında sindirimin tamamlanması için gerekli bir ögedir.

Nasıl işe yarıyor?

Dışarıdan DAO enzimi takviyesi almak; histaminin normalde olacağı gibi küçük bağırsakta sindirim tamamlandığında vücuttan atılmasını sağlıyor. DAO enzimi takviyesi, vücutta histamin birikmesini ve kana karışıp migren ve diğer sindirim problemlerinin oluşmasını engelliyor.

Nasıl kullanılmalıdır?

Yemeklerden 20 dakika veya yarım saat önce, bir miktar su ile bir veya iki kapsül içebilirsiniz. Dozajı her yetişkin için aynıdır ve ürünün üzerinde yazmaktadır.

Ürünü nereden alabileceğiniz ise yaşadığınız yere göre değişiyor,. Ancak eczanelerde veya sağlık ürünü satan mağazalarda bulabilirsiniz. Çünkü DAO enzimi özet olarak sindirime yardımcı, histamini ortadan kaldıran bir gıda takviyesidir

Hakkında bilinmesi gerekenler

  • Laktoz veya glüten içermez.
  • Diyabet hastaları kullanabilir.
  • Bir ilaç değildir. Yine de her doğal tedavide uygulamanızı önerdiğimiz gibi; kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız sizin için yararlı olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Godin, O. (1976). [Headache]. Acta Psychiatrica Belgica.
  • Ryan, R. E. (1981). Migraine prophylaxis: a new approach. The Laryngoscope.
  • Maintz, L., & Novak, N. (2007). Histamine and histamine intolerance. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/85/5/1185 [pii]

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.