Kilo Vermek İçin En İyi 3 Tahıl

Yulaf, kan şekeri seviyelerini dengelediğinden şeker hastaları için çok iyi bir seçimdir. Ayrıca bedenin yağ yakmasına da yardımcı olur.
Kilo Vermek İçin En İyi 3 Tahıl
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2022

Şu ana dek büyük ihtimalle pek çok mucize diyet duymuşsunuzdur. Bizim amacımız ise size yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olacak basit ve sağlıklı önerilerde bulunmak. Bu yüzden kilo vermek için beslenme düzeninize birkaç tahıl eklemenizi öneriyoruz. Denediğinize pişman olmayacaksınız!

Tahıllar kilo vermekte etkili midir?

tartı

Son dönemde akşam yemeği yerine tahıl gevreği yemek moda olmaya başladı. Pek çok marka bunun kilo vermek için çok etkili bir yol olduğunu söylüyor.

Ancak dikkatli olun, tahıl gevrekleri beslenme düzeninize iyi bir ekleme olsalar da bir öğle yemeği veya akşam yemeği gibi bir öğünün yerini alamazlar. Yine de diyet yaparken size yardımcı olabilirler. Bunun için bazı şeylere dikkat etmelisiniz:

 • Tahıl gevrekleri çok doyurucudur ve öğünler arasında bir şeyler yememizi engellerler. Bir sonraki öğüne kadar bizi tok tutan besinler ve lifler içerirler.
 • Tahılların yanında protein de tüketebilirsiniz. Örneğin bir öğününüzde bir parça ızgara somon veya hindi yiyebilirsiniz. Daha sonra da meyveli yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. Bu tarz bir öğün kalori değeri çok düşük olduğu için kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Tahıl gevreği ve tam tahıl tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Günde bir kase yulaf ezmesi, teff veya chia tohumu besleyicidir, doyurucudur ve sindirime yardımcı olarak kilo vermenizi sağlar. Ancak çok fazla tüketmemelisiniz. Ayrıca bu besinlerin yanı sıra düşük yağ oranına sahip bir beslenme düzeni takip etmeli ve spor yapmalısınız.

Kilo vermek için en iyi tahıl

1. Popülerleşen bir kilo verme tahılı: Teff

tahıl

Bunu daha önce duymamış olabilirsiniz ancak teff yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve yapılan bazı araştırmalar teffin kilo vermede ve sağlıklı kalmada bize yardımcı olduğunu gösteriyor.

Peki teff nedir? Teff 5000 yıldır Afrika’da tüketilen bir tahıldır ve artık dünyanın pek çok yerinde satılmaktadır; yani aktarlarda veya doğal ürün satan yerlerde zorlanmadan makul fiyatlara bulabilirsiniz. Yüksek demir ve vitamin içeriği sayesinde sağlığınızı korumada size çok yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu tahıl, yüksek oranda karbonhidrat ve lif içerir ve gluten içermez; yani tip 2 diyabeti olan kişiler için harika bir seçenektir. Peki kilo vermeye nasıl yardımcı oluyor? Karnınızı tok tutar, yağ yakmaya yardımcı olur, kolay sindirilir, kabızlığı önler, bağırsak hareketlerini iyileştirir ve genel olarak vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.

Teff nasıl yenir? Çok basit; kahvaltı için sütle karıştırabilirsiniz. Ekmek, kek, kurabiye veya tahıl barı yapımında kullanabilirsiniz. Şifalı özelliklerinden yararlanabilmek ve sizi tok tutması için az bir miktar yeterli olacaktır.

2. Yulaf ezmesinin inanılmaz özellikleri

yulaf ve çilek

Yulaf ezmesi dünyanın önde gelen sağlıklı yiyeceklerinden birisidir. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), yulaf ezmesini günlük beslenme düzenimize ekleyebileceğimiz en besleyici ve sağlıklı gıdalardan biri olarak görüyor.

Peki ya yulaf ezmesinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Yulaf ezmesi çok doyurucudur ve sindirimi dengeleyerek azar azar yağ yakmanızı sağlar. Ancak bu özelliklerinden yararlanabilmek için düzenli olarak her gün tüketmelisiniz.

Yulaf ezmesi yüksek oranda lif, vitamin ve mineral içerir. Aynen teff gibi kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu için şeker hastalarına çok uygundur. Karaciğer sorunlarınız varsa, içeriğindeki lesitin karaciğerinizi temizleyip arındırmaya yardımcı olur. Yani yağın yanı sıra vücuttaki toksinleri atmak için de yulaf ezmesi yiyebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, yulaf ezmesi göz ardı etmememiz gereken doğal bir mucize. Kilo vermenize yardımcı olması için ister süt ve meyve ekleyerek yiyebilirsiniz, isterseniz de su ile pişirip gün içerisinde yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.

3. Şifa kaynağı chia tohumu

chia

Oldukça popüler olan chia tohumları tam olarak bir tahıl gevreği sayılmasa da, muhteşem özelliklerinden bahsetmekte yarar var. Chia tohumları uzun yıllardır şifalı özellikleri ve besin değerleri yüzünden kullanılıyor ancak kilo vermeye de yardımcı olan bu gıdanın değerini yeni keşfediyoruz. Peki nedir bu chia tohumlarının özellikleri?

İlk olarak, chia tohumları harika bir lif, antioksidan, kalsiyum, protein ve omega 3 kaynağıdır. Bu sayede bizi tok tutarak bir şeyler atıştırmamızı önlerler. Ayrıca chia tohumları kendisinin 10 katı su tutabilir ve çeşitli sıvılarla karıştırılarak smoothie yapılabilir veya yoğurtla yenebilir. Chia hem doyurucu hem de besleyicidir.

Ayrıca çok rahat sindirilirler, kabızlığı önlerler ve kan şekeri seviyelerini dengelerler. Bu harika tohumları beslenme düzeninize eklemeyi mutlaka deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jayachandran M., Chen J., Chung SSM., Xu B., A critical review on the impacts of b glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem, 2018. 61: 101-110.
 • Karl J. Ph, Maydani M, et al. Substituting whole grains for refined grains in a 6 week randomized trial favorably affects energy balance metrics in healthy men and postmenopausal women. The American Journal of Clinical Nutrition. Marzo 2017. 105 (3): 589-599.
 • Kikuchi I, Nozaki S, et al. Effects of whole grain bread on visceral fat obesity in Japanese subjects: a randomized double-blind study. Plant Foods for Human Nutrition. Septiembre 2018. 73 (3): 161-165.
 • My Plate. U. S. Department of Agriculture. Grains.
 • Rebello C. J, O’Neil C. E, et al. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutritional Reviews. Febrero 2016. 74 (2): 131-47.
 • Serra Majem L, Bautista Castaño I. Relationship between bread and obesity. British Journal of Nutrition. Abril 2015. 113 (Suppl 2): S29-35.
 • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
 • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
 • Wu W-Ch, Inui A, et al. Weight loss induced by whole grain rich diet is through a good microbiota-independent mechanism. World Journal of Diabetes. Febrero 2020. 11 (2): 26-32.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.