Kemik Sağlığına Zararlı Gıdalar

· 15 Temmuz, 2015

Hepimizin bildiği gibi düzenli beslenmek organlarımızın sağlığı için esastır. Düzensiz beslenme ciddi hastalıklara, enerji eksikliğine ve beslenme bozukluğuna yol açar.

Bu yüzden sağlığımıza iyi veya kötü gelecek gıdaları ayırt etmek ve doğru seçim yapmak çok önemli. Bu makalede özellikle kemik sağlığına zararlı gıdalardan bahsedeceğiz.

Karbonatlı İçecekler

Bu içecekler yüksek oranda fosforik asit içerir. Fosforik asit vücutta kalsiyum emilimine zarar verir. Bu yüzden bu tür içeceklerin tüketimini azaltmaya özen göstermelisiniz.

Kahve

kahve3

Bilindiği üzere kahvenin sağlığımıza bir çok yararı var, ancak makul oranda içilmesi çok önemlidir. Kahve içmeyi çok sevebilirsiniz, ama günde 3 bardaktan fazla kahve içmek vücuda zararlıdır. Çünkü kahve içerisindeki ksantin adlı madde yüzünden kalsiyumun idrar ile atılımına sebep olur, bu da kemik sağlığına olumsuz etki eder.

Tuz

Tuz fazla tüketildiği zaman kemiklerinize zarar verebilecek bir gıdadır, çünkü içeriğindeki sodyum sürekli kalsiyum kaybına sebep olur.

Alkol

alkol3

Alkol kullanımı kemik sağlığına çok zarar verir çünkü idrar yoluyla kalsiyum kaybını arttırır. Eğer günde iki bardak kırmızı şarap tüketiyorsanız bu miktar içerisinde vücudunuza yararlı olabilecek ve kemiklerinize zarar vermeyen bazı maddeleri alırsınız. Ancak, fazla alkol tüketimi kemiklerinize zarar verir. 

Et

Çok et yediğiniz zaman vücudunuza yüksek oranda aminoasit içeren bir çok protein alırsınız, bu da idrar ile vücuttan atılan kalsiyum miktarını arttırır. Sebze proteinleri tükettiğinizde bu etki daha az olacaktır. Elbette yine de dikkat etmelisiniz ve et tüketiminizi kontrol altında tutmalısınız.

Trans Yağlar

Yağlar doğal olarak kemik sağlığı için çok yararlı olan K vitamini içerir. Ancak bu yağlar trans yağlara dönüştürüldüğü zaman bu vitamini kaybederler. Bu yağlar genelde tatlıların içinde kullanılmaktadır ve ana özelliklerini yitirdikleri zaman kemik sağlığı için tehlikelidiriler. Bu yüzden mümkün olduğunca az hamur işi ve tatlı tüketimini öneriyoruz.