Kemik Sağlığı için Zararlı Olan Gıdalar

28 Ocak, 2021

Hepimizin bildiği gibi düzenli beslenmek organlarımızın sağlığı için esastır. Düzensiz beslenme ciddi hastalıklara, enerji eksikliğine ve beslenme bozukluğuna yol açar. Bu yüzden sağlığımıza iyi veya kötü gelecek gıdaları ayırt etmek ve doğru seçim yapmak çok önemli. Bu makalede özellikle kemik sağlığı için zararlı olan gıdalardan bahsedeceğiz.

Kemik Sağlığı için Zararlı Olan Gıdalar

Karbonatlı İçecekler

Bu içecekler yüksek oranda fosforik asit içerir. Fosforik asit vücutta kalsiyum emilimine zarar verir. Bu yüzden bu tür içeceklerin tüketimini azaltmaya özen göstermelisiniz.

Kahve

bir bardak kahve

Bilindiği üzere kahvenin sağlığımıza bir çok yararı var, ancak makul oranda içilmesi çok önemlidir. Kahve içmeyi çok sevebilirsiniz, ama günde 3 bardaktan fazla kahve içmek vücuda zararlıdır. Çünkü kahve içerisindeki ksantin adlı madde yüzünden kalsiyumun idrar ile atılımına sebep olur, bu da kemik sağlığına olumsuz etki eder.

Ayrıca bakınız: Kahvenin Faydaları: 14 Farklı Amaçla Nasıl Kullanılır?

Tuz

Tuz fazla tüketildiği zaman kemiklerinize zarar verebilecek bir gıdadır, çünkü içeriğindeki sodyum sürekli kalsiyum kaybına sebep olur.

Alkolbir bardak viski

Alkol kullanımı kemik sağlığına çok zarar verir çünkü idrar yoluyla kalsiyum kaybını arttırır. Eğer günde iki bardak kırmızı şarap tüketiyorsanız bu miktar içerisinde vücudunuza yararlı olabilecek ve kemiklerinize zarar vermeyen bazı maddeleri alırsınız. Ancak, fazla alkol tüketimi kemiklerinize zarar verir.

Et

Çok et yediğiniz zaman vücudunuza yüksek oranda aminoasit içeren bir çok protein alırsınız, bu da idrar ile vücuttan atılan kalsiyum miktarını arttırır. Sebze proteinleri tükettiğinizde bu etki daha az olacaktır. Elbette yine de dikkat etmelisiniz ve et tüketiminizi kontrol altında tutmalısınız.

Ayrıca bakınız: Et Yemeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Değişen 10 Şey

Trans Yağlar

Yağlar doğal olarak kemik sağlığı için çok yararlı olan K vitamini içerir. Ancak bu yağlar trans yağlara dönüştürüldüğü zaman bu vitamini kaybederler. Trans yağlar genelde tatlıların içinde kullanılmaktadır ve ana özelliklerini yitirdikleri zaman kemik sağlığı için tehlikelidirler. Bu yüzden mümkün olduğunca az hamur işi ve tatlı tüketimini öneriyoruz. 

 • Carlos Gonzalez Rotger, DIABETES: Un mundo de posibilidades.: ¿Vas a esperar a que sea demasiado tarde o vas a hacer algo por tu salud ahora?. Carlos Gonzalez Rotger, 2013.
 • Gloria García, Alimentos Que Ayudan a Prevenir y Combatir Enfermedades. Palibrio, 2012.
 • Simeon Margolis, Johns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pensilvannia University.2009.
 • Marcia Onzari. Fundamentos de nutrición en el deporte. El Ateneo, 2014.
 • Francesc Fossas. Qué comer: consejos y curiosidades de la nutrición. Océano Ámbar,2008.
 • Guarnotta V, Riela S, Massaro M, Bonventre S, Inviati A, Ciresi A, et al. The daily consumption of cola can determine hypocalcemia: A case report of postsurgical hypoparathyroidism-related hypocalcemia refractory to supplemental therapy with high doses of oral calcium. Front Endocrinol (Lausanne). 2017;
 • Heaney RP. Effects of caffeine on bone and the calcium economy. Food and Chemical Toxicology. 2002.
 • Teucher B, Dainty JR, Spinks CA, Majsak-Newman G, Berry DJ, Hoogewerff JA, et al. Sodium and bone health: impact of moderately high and low salt intakes on calcium metabolism in postmenopausal women. J Bone Miner Res. 2008;
 • Sampson HW. Alcohol and Other Factors Affecting Osteoporosis Risk in Women. Alcohol Res Heal. 2002;
 • Cao JJ, Nielsen FH. Acid diet (high-meat protein) effects on calcium metabolism and bone health. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. 2010.
 • Booth SL, Lichtenstein AH, O’Brien-Morse M, McKeown NM, Wood RJ, Saltzman E, et al. Effects of a hydrogenated form of vitamin K on bone formation and resorption. Am J Clin Nutr. 2001;