Et Yemeyi Bıraktığınızda Vücudunuzda Değişen 10 Şey

24 Kasım, 2018
Et yemeyi bırakmanın vücudunuza olumlu ve olumsuz etkileri olabilir. Bu yüzden, vejetaryen ya da vegan olmadan önce bunun tüm etkilerini bilmelisiniz.

Et inanılmaz bir protein kaynağıdır. B vitamini ve demir ve çinko gibi mineraller içerir. Özellikle vücudunuz büyüme ve gelişme dönemindeyken et yemek çok önemlidir. Tamamen et yemeyi bırakmak vücudunuzda bazı etkiler yaratır.

Et yemediğiniz bir beslenme düzeninin sağlıklı bir beslenme düzeni olduğu anlamına gelmediğini bilmelisiniz çünkü eğer hayvansal gıda içeren hiçbir gıdayı tüketmezseniz, bazı önemli vitamin, mineral ve lifleri alamazsınız.

Et yemeyi bırakmaya karar verdiğinizde vücudunuzun ve yaşam tarzınızın nasıl değişeceğine dair bu örneklere bir göz atın.

Bunu da okuyun: Besin Eksikliği Yaşamadan Et Yemeyi Bırakmak İçin 9 Tavsiye

1. Birkaç Kilo Kaybetmek

tartıya çıkma

Vücut etten gelecek yağları almadığı için et yemeyi bırakan insanlar ayda yaklaşık 4.5 kilo kaybederler.

2. Bağırsak Bakterileri

Et yiyen insanlarla vejetaryen insanların bağırsak mikroflorası çok farklıdır. Daha çok bitki kökenli beslene insanların daha sağlıklı bakterilere sahip oldukları görülür.

Fakat, bağırsak florasını yeniden inşa etmek ve iyi yönde geliştirmek bir günde yapılabilecek bir şey değildir; bu yüzden sancılar ve gaz sıkışmaları hemen kaybolmaz.

Bunun sebebi bağırsağın ve pankreasın bitki kökenli gıdalara alışması ve bazı enzimlerin miktarının düşmesidir.

Bunu da okuyun: Bağırsak Florasını İyileştiren Besinler

3. Toksin İçermeyen Cilt

cilt sağlığı

Et yemeyi bırakan insanlar ciltlerinin daha da güzelleştiğini söylerler.

Akne, siyah nokta ve lekeler kaybolur. Eğer et yerine sebze ve meyve yemeye başlarsanız, cildinizden toksinleri arındırırsınız.

4. Daha Fazla Enerji

Et yemeyi bıraktığınızda, kolesterol seviyeniz düşer.

Bütünsel ürünlerden lif alımınız artar ve bu hayat standartlarınızı artırmanız ve gün içinde yorgunluğu azaltmanız için inanılmaz bir fırsattır.

Daha fazla ıspanak, lahana, fasulye ve diğer nitrik asit içeren gıdalar tüketmek zamanla daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. 

5. Kolesterol Seviyeniz Üç Kata Kadar Azalır

vücut içi kolesterol

Vejetaryenler ve veganlar, et yiyenlere göre daha az hipertansiyona sahip olurlar.

Araştırmacılar bunun daha az kiloya sahip olmaları ve fazla miktarda meyve ve sebze tüketmeleri ile ilgili olduğunu öner sürmektedir; yani bu yaşam tarzı kilo vermeye, toksinlerden arınmaya ve vücudunuzda hafiflik hissetmenize yardımcı olur.

Kandaki kolesterol seviyesi de ciddi derecede düşer. Damar tıkanıklığından şikayetçi olan insanlar için bitki kökenli beslenme en iyi seçenektir.

6. Pozitif Genleri Aktif Hale Getirirsiniz

Çevrenizin vücudunuzda çalışan pozitif ve negatif genler üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Eğer sağlıksız bir yaşam tarzınız varsa, kronik hastalıklara ve obeziteye sebep olan “kötü” genleri aktif hale getirirsiniz.

Diğer bir yandan, sağlıklı bir yaşam tarzı iyi genleri aktif hale getirir.

Et tüketimini bırakıp bitki kökenli beslenmek pozitif genlerin ortaya çıkmasını sağlar.

7. Şeker Hastalığı Riskini Azaltırsınız

diyabet ölçümü

Vejetaryenlerin metabolik sendromlara yakalanma ihtimali daha düşüktür.

Bu metabolik sendromlar, tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet), felç ve kalp hastalıkları ile ilişkili riskli etmenlerdir.

8. AMA UNUTMAYIN: Besinsel Eksikliklerinizi Belirleyin

yorgun kadın

Et tüketmeyerek vücudunuzun çalışması için gerekli olan tüm besleyici maddeleri almamanızdan kaynaklı bir besin eksikliği yaşayacağınızı unutmamalısınız.

İyot, demir ve D ve B12 vitamini eksikliği yaşayacaksınız. İhtiyaç duyduğunuz besleyici maddelerin çoğunu fasulye ve mercimek gibi baklagillerden alacaksınız.

Dengeli bir beslenme için aynı zamanda fındık, meyve, koyu yeşil sebzeler, tahıl ve tam tahıl tüketmelisiniz.

9. Tat Kaybı

Tat dokucuklarınız istiridye ve kırmızı ette bulunan çinko tüketimine yanıt verir. Bu yüzden, et yemeyi bıraktığınızda, bu minerali alma için başka besinler bulmalısınız.

  • Beyaz fasulye, fındık, tam tahıl ve süt ürünleri tüketin.

10. Kaslarınıza Zaman Tanıyın

kas miktarı

Hayvansal ve bitkisel proteinler kas kazanımı ve egzersizden sonra kasların toparlanabilmesi için gereklidir, bu yüzden; vejetaryen ve vegan atletlerin antrenmandan hemen sonra protein tüketmeleri önerilir.

Artık et yememeye karar verirseniz, sebep olabileceği besin eksikliklerinin yanı sıra yararlarıyla birlikte vücudunuza neler olacağını biliyorsunuz.