Kolon (Bağırsak) Temizliği İçin En İyi 5 Meyve

Elmanın sakinleştirici ve iltihap söktürücü bir özelliği vardır. Her ne kadar kulağa ters gelse de, hem kabızlığa hem de ishale iyi gelir. Ayrıca toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Kolon (Bağırsak) Temizliği İçin En İyi 5 Meyve
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kolon (bağırsak) temizliği, doğru ve dengeli beslenmeyle doğal olarak yapabileceğiniz bir şeydir. Bu yazımızda kolon (bağırsak) temizliği için tüketebileceğiniz beş meyve örneğini vereceğiz.

Birçok hastalığın sebebi sindirim sistemi sorunlarına dayanır. Bağırsak floranız patojen veya mayayla, sindirilmemiş gıda veya birikmiş dışkı maddesi ile dolmuşsa, bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Temiz olmayan bağırsaklar ve toksinle dolmuş bir kolon bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak bağırsakların ötesine yayılabilen enfeksiyon ve iltihaplara sebep olur ve solunum sistemini etkileyip alerjilere yol açabilir.

Eczaneler veya aktarlarda kolon (bağırsak) temizliği amacıyla kullanabileceğiniz birçok ürün satılmasına rağmen, aynı amaca her gün yediklerinize dikkat ederek de ulaşabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bol sıvı ve lif tüketmek ve yağ tüketiminizi sınırlamaktır.

Şimdi gelin bağırsakları temizleyen beş meyveye göz atalım.

Kolon (bağırsak) temizliği için en iyi meyveler

Bu meyveleri mutlaka beslenmenize eklemelisiniz. Böylece doğal bir şekilde bağırsaklarınızı temizleyebilirsiniz. Elbette, mümkün oldukça zararlı tarım ilaçları uygulanmadan yetiştirilen organik meyveleri seçmelisiniz.

Meyvelerin her zaman doğal formlarında daha faydalı olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Diğer bir deyişle, reçel veya meyve suları gibi işlenmiş meyveleri değil meyvelerin kendisini tercih etmelisiniz. Özellikle elma gibi meyveleri kabuğuyla yemenizi öneriyoruz.

1. Elma

kolon (bağırsak) temizliği için yeşil elma

Yeşil elma, kırmızı elma… hangisini severseniz. Sabahları gününüze kabuklarıyla beraber elma yiyerek başlayabilirsiniz. Günlerce kabızlık ve arkasından da bir ishal dönemi geçirmeye alışık olduğunuz huzursuz bağırsak sendromundan şikayetçiyseniz bu meyveyle ilgili bazı şüpheleriniz olabilir.

Elma bu sorunlara nasıl yardımcı olabilir?

 • Çiğ elma kabızlığa iyi gelir.
 • Fırında pişmiş elma ise ishale iyi gelir çünkü içerdiği selüloz pişerken yumuşar ve dışkının sertleşmesini sağlar.
 • Elma ayrıca yatıştırıcı, iltihap sökücü ve pektin ile antioksidan yönünden zengin olan kabuğuyla yendiğinde lif deposudur.
 • Bu son derece şifalı meyve başta kolon olmak üzere, bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

2. Papaya

Papaya doğada bulunan en güçlü iltihap sökücü özelliklere sahip meyvelerden biridir. Adeta sihirli bir madde olan papain sayesinde, yemekleri daha iyi sindirirsiniz; kabızlık ve ishal durumu kendiliğinden geçer ve kolonunuz daha sağlıklı olur.

Papaya yemenin en iyi yollarından biri de yarıya bölüp ve yoğurdun içine dilimler halinde atmaktır. Bağırsak floranızı takviye eder ve bağırsaklarınızı temizler. Ayrıca yemekten sonra harika bir tatlıdır!

3. Muz

muz

Her gün bir muz yemenin sayısız faydası vardır. Bu meyveyi akşamüstü yememelisiniz. Daha kolay hazmetmek için en iyisi muzu sabah yemektir.

 • Muzun içinde bulunan doğal antasitler dışkı maddesinin ve toksinlerin bağırsaklarda bulunan mukusa yapışmasını önler.
 • Muz bağırsak ve sindirim sistemi için temel bir mineral olan potasyum yönünden zengindir. Potasyum içeriği sayesinde, muz hazmı kolaylaştırır ve ishal ve başka sorunlarla bağdaştırılan ağrı ve iltihabı azaltır.
 • Kolonun sindirmesi daha kolay olan bir lif türü olan çözülebilir lif yönünden zengindir. Ancak muzun içinde şeker olduğunu, bu sebeple kendinizi günde bir adetle sınırlandırmanız gerektiğini unutmayın.

4. Karpuz

Bildiğiniz üzere, kavun potasyum gibi mineraller ve su yönünden zengindir. Bu iki madde kolonu toksinlerinden arındırmak ve sağlığını korumak için idealdir.

Bu meyve iltihabı azaltan sakinleştirici bir tonik etkisi gösterdiği ve susuz kalmanızı önlediği için huzursuz bağırsaktan şikayetçi olanlara özellikle tavsiye edilir.

5. Ahududu

kolon (bağırsak) temizliği için ahududu

Ahududu marketlerde dört mevsim boyunca satılmasa bile kolon (bağırsak) temizliği için en faydalı meyvelerden biridir. İşte sebepleri:

 • Mukoza iltihabını ve bağırsaklarda bulunan zararlı bakteri seviyesini azaltan antioksidan yönünden zengindir.
 • Ahududunun içinde tıpkı elmada olduğu gibi pektin bulunur. Pektin maddesi bağırsak hareketini teşvik eder ve toksinlerin bağırsak ve kolonun kenarlarına yapışmasını önler.

Ahududuyu istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Hem leziz hem de şifalıdır. 

Artık bu beş meyvenin bağırsak sağlığınız için önemini biliyorsunuz. Mutlaka bunları tüketmeye başlayın ve faydalarını görün!  İlginizi çekebilir ...

Besin Eksikliklerinin Yüzünüzde Göreceğiniz 7 İşareti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Besin Eksikliklerinin Yüzünüzde Göreceğiniz 7 İşareti

Çeşitli besin eksikliklerinin yüzünüzde kendini gösterebileceğini biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için mutlaka yazımıza göz atın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • SOARES, Marcia et al. Avaliação da atividade antioxidante e identificação dos ácidos fenólicos presentes no bagaço de maçã cv. Gala. Ciência e Tecnologia de Alimentos, v. 28, n. 3, p. 727-732, 2008.
 • DA SILVA OLIVEIRA, Daniela et al. Vitamina C, carotenoides, fenólicos totais e atividade antioxidante de goiaba, manga e mamão procedentes da Ceasa do Estado de Minas Gerais. Acta Scientiarum. Health Sciences, v. 33, n. 1, 2011.
 • DUARTE-ALMEIDA, Joaquim Maurício et al. Avaliação da atividade antioxidante utilizando sistema β-caroteno/ácido linoléico e método de seqüestro de radicais DPPH. Ciência e Tecnologia de Alimentos, v. 26, n. 2, p. 446-452, 2006.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.