Koyu Mobilyalarla Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Fikir

Koyu mobilyalar gözünüze çarpıyor mu? Bu yazımızda size bir oturma odasını koyu renk parçalarla nasıl dekore edeceğinizi ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağız.
Koyu Mobilyalarla Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Fikir

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir oturma odasını koyu renk mobilyalarla dekore ederken çok dikkat etmeliyiz. Bu tonların eklenmesi, zarafet getirdiği için güncel ve trend olan bir şeydir.

Koyu tonlardaki mobilyalar, mekanlara kişilik ve karakter kazandırabilecek unsurlar olsa da, mekanın aşırı baskın olmaması için mükemmel dengeyi sağlamak için dekorasyonun tamamlayıcılarını nasıl seçeceğimizi bilmeliyiz. Mağaza bize bazı önerilerde bulunabilir veya önceden fikirlerimiz olsa da, işte bazı öneriler.

Karanlık mobilyaların özellikleri ve avantajları

Koyu mobilyalar klasik ve sade ya da minimalist ve zarif ortamlarla ilgilidir. Ancak bu trend değişti ve koyu renklerle minimalist olmak zorunda olmayan sıcak ve rahat alanlar yaratabiliyoruz.

Ancak, koyu renkli mobilyaların zarafet getirme eğiliminde olduğu doğrudur. Aslında İskandinav tarzı dekorasyonun kilit noktalarından biridir.

Koyu tonlardaki mobilyaların en büyük avantajlarından biri kolay lekelenmemeleridir. Bu nedenle evcil hayvanı veya küçük çocuğu olan evler için idealdir. Ancak evcil hayvanların tüyleri açık renkli ise sorun daha belirgin olacaktır.

Diğer bir avantajı, zamana karşı daha iyi dayanmalarıdır, çünkü lekelenmemelerinin yanı sıra sofistikedirler. Kontrast oluşturmak kolaydır, bu nedenle düz etkiden kaçınırlar. Yine de, mobilya kullanımı ve bakımı kılavuzuna göre, koyu renkli kumaş kanepeler, güçlü ışık kaynaklarına maruz kaldıklarında renklerini kaybetme eğilimindedir.

Koyu mobilyalarla oturma odasını dekore etmek için en iyi fikirler

Dekorasyona karanlık bir mobilya parçası eklemekten korkmayın. Mükemmel bir sonucun anahtarı, mobilyaların geri kalanına karşı yüksek bir yüzde tutmamasıdır.

koyu renkli mobilyalar
Siyah mobilyalar odalara zarafet getiriyor. Onlarla avangard kontrast oluşturmak kolaydır.

1. Geniş oturma odalarından yararlanın

Karanlık mobilyalar geniş ve aydınlık mekanlarda harika görünür. Küçük salonlar için tercih edersek onları daha da küçük gösterirler. Özellikle yetersiz aydınlatma varsa.

Küçük bir oturma odasına koyu renk bir mobilya koymak söz konusu olduğunda, çok büyük olmaması tavsiye edilir. Aydınlatma ilgili bir rol oynayacaktır.

2. Duvarlara açık renkler koyun

Koyu mobilyalar hem duvarlarda hem de dekoru oluşturan diğer unsurlarda açık renklerle karıştırıldığında çok iyi gider. Beyaz veya fildişi duvarlarınız olduğunda, koyu renkli mobilyalar mükemmel bir kontrast verecektir.

Meşe ve ceviz gibi koyu renkli ahşaplar, sade duvarlarla dengeli bir şekilde vurgulanır.

Bununla birlikte, evinizin pembe, yeşil, mavi veya sarı gibi güçlü bir renk dokunuşuna sahip bir duvarı olan bir alanınız varsa, koyu renkli mobilyalar kontrast da oluşturabilir. Özellikle mavi veya koyu yeşil ise.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

3. Sade bir zemin seçin

Laminat ahşap zeminlere ve aynı zamanda koyu renkli mobilyalara sahip olmak istiyorsak, açık tonlara meyilli bir zemin seçmek en iyisidir. Bununla birlikte, aynı soğuk veya sıcak ton aralığında seçim yapmak da önemlidir.

Bu anlamda örneğin açık gri zeminlere ve siyah mobilyalara sahip olmak mümkündür. Veya bal tonlarına ve koyu kahverengi mobilyalara giden ahşap zeminler.

Açık renkli karo zeminlerde koyu renkli mobilyalar ilginç bir kontrast oluşturabilir. Ancak, gideceğiniz tarza göre tonları seçmelisiniz. Vintage veya kitsch tarzınız varsa lacivert tonlarını kullanabilirsiniz. Öte yandan, İskandinav tarzıysa, yeşiller, maviler veya griler trendi belirler.

Endüstriyel tarzda, metalik apliklere sahip koyu renkli mobilyalar çok iyi çalışıyor.

4. Koyu renk mobilyalarla dekorasyon yaparken aydınlatmayı ihmal etmeyin

İdeal olan, ferahlık ve sıcaklık sağlayan mükemmel bir aydınlatmaya sahip olmaktır. Bu anlamda, doğal ışığın iyi olduğu oturma odalarında koyu renk mobilyalara sahip olmak uygundur.

Sıcak ve loş ışıklar daha iyi olacaktır.

5. Hayat vermek için dekoratif unsurlardan yararlanın

Bir oturma odasını koyu renk mobilyalarla dekore ederken donuk ve kasvetli bir etki elde etmek istemiyorsanız, odaya hayat veren dekorları tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Açık renklerle sıcaklık ve ışık getiren dekoratif öğeler kullanın.

Aynalar işe yarar.

Öte yandan  bitkiler, oturma odalarında dekorasyonu tamamlamak için her zaman denge ve hayat getirir. Rahatlama ve huzur atmosferine ulaşmak için idealdirler. Koyu renkli mobilyaların etkisini azaltmak ve odayı uyumlu hale getirmek için çalışırlar.

6. Panjur ve perdeler kontrast yaratmalı

Panjur sistemini seçerken doku, tasarım veya boyutta yaptığınız seçim ne olursa olsun, iyi bir doğal aydınlatma sağlayan beyaz veya fildişi açık renklere yönelin.

pencereden içeriye giren gün ışığı
Perdeler, koyu renkli mobilyaların aydınlatmasını desteklemek için iyi bir ışık geçişi bırakmalıdır.

7. Koyu renkli kanepeniz için uygun minderler alın

Oturma odasına koyu renk bir kanepe yerleştirirken çok önemli olan bir şey, onu iyi tamamlayan minderler veya kumaşlar seçmektir. Monotonluk etkisine dikkat edin.
Elde etmek istediğiniz stile bağlı olarak seçebileceğiniz sonsuz çeşitlilikte kumaş ve doku vardır. Belirttiğimiz diğer yönlerde olduğu gibi, anahtar kontrast oluşturmaktır.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

Oturma odanızı koyu renk mobilyalarla dekore ederken denemeye cesaret edin

Artık bir oturma odasını koyu renkli mobilyalarla dekore etmenin birkaç anahtarını bildiğinize göre, muhtemelen eviniz için bir tane satın almaya teşvik edileceksiniz. Bazen cimri, sade mobilyalar gibi görünse de, siyahın ötesinde seçenekler olduğunu unutmayın. Aslında, çoğu eski antika mobilya karmaşık ve cesurdur.

Temel iç tasarım ilkelerine uymanın yanı sıra kişisel zevk ve stilin de önemli olduğunu unutmayın. Denemeye cesaret edin. Çok fazla yaratıcılığınızın olmadığını düşünüyorsanız, ilham almak için sosyal medyaya veya dergilere bakmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.