Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

Oturma odanızı geri dönüşümlü malzemelerle nasıl dekore edebileceğinizi bilmek ister misiniz? Bu yazıda size bazı yaratıcı fikirlerden bahsedeceğiz.
Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2019

Oturma odası, büyük ihtimalle sizin ve ailenizin en çok kullandığı odadır. Neyse ki ailenizin toplandığı ve benzersiz anların yaşandığı bu odaya yaratıcı bir dokunuş yapabilirsiniz. Bu nedenle bugün oturma odanızı geri dönüşümlü malzemelerle dekore etmeniz için size yardımcı olabilecek 5 fikri paylaşmaya karar verdik.

Hayallerinizdeki oturma odasına kavuşmak için büyük miktarda para harcamanız gerekmiyor. Zevkli ve orijinal seçimler yaparak elinizdeki malzemeleri geri dönüştürebilir ve aynı zamanda oturma odanıza orijinal bir görünüm kazandırabilirsiniz.

İşte işe koyulmanız için bazı fikirler!

Oturma Odanızı Geri Dönüşümlü Malzemeler Dekore Etmek İçin Beş Fikir

1. Geri dönüşümlü ahşap kutular

Öncelikle raf veya oda bölücü alırken tasarruf etmek istiyorsanız, ahşap kutuları kullanıp onları dilediğiniz yüksekliğe ulaşacak şekilde üst üste dizebilirsiniz. Ahşap bir çentik veya pürüz nedeniyle kendinizi sakatlamamak için düzgün bir şekilde bağlandıklarından emin olun.

Bu seçenek aynı zamanda kutuları istediğiniz renkte boyamanıza da izin verir. Neredeyse sihirli bir şekilde, dekoratif objelerinizi gösterebileceğiniz bir kitaplığa veya rafa kavuşmuş olacaksınız. Geri dönüşümlü kutuları üst üste dizmek istiyorsanız, güvenli olması için onları birbirlerine vidalamayı unutmayın.

2. Ahşap kasalar ve dekorasyon

bisiklet oturma odası ahşap kasa masa

Geri dönüşümlü malzemelerle dekorasyon dendiğinde ahşap kasaların bir klasik olduğu söylenebilir. Farklı türde mobilyalar yapmak için onları kullanabilirsiniz.

Binlerce kişi evlerini ve ofislerini ahşap kasalarla dekore etmeye karar verir. Bu, bir yandan rahat atmosferler yaratıp diğer yandan geri dönüşümlü malzemeleri şık bir şekilde kullanmanın mümkün olduğunun en güzel kanıtıdır. Bu ekonomik çözüm sayısız şekilde kullanılabilir.

Oturma odanızın daha gündelik bir havada görünmesi için ahşap kasaları kullanarak bir koltuk yapabilirsiniz. Ayrıca kasaları duvar rafı veya kanepenizin yanına yan sehpa yapmak için de kullanabilirsiniz.

Son olarak ahşap kasaları, çocuğunuzun odasını dekore etmek için de kullanabileceğinizi unutmayın. Bu geri dönüşümlü malzemeyi kullanarak kitap rafı, yatak ve hatta oyuncak ev veya kale bile yapabilirsiniz.

3. Ahşap

Ahşap, hiçbir zaman eskimeyen soylu bir malzemedir. Her alanı benzersiz bir ortama çevirme özelliğine de sahiptir.

Onarılmış bir tavan kirişini yeniden kullanmak, oturma odanıza geri dönüşümlü malzemeler kullanarak karakter katmak için harika bir yoldur.

Ayrıca bu malzemeyle ‘vintage’ resim çerçeveleri yapabilir veya örneğin eski bir merdiveni kitaplığa dönüştürebilirsiniz. Ayrıca bir duvarın tamamını geri dönüştürülmüş eski ahşap şeritlerle kaplayabilirsiniz.

4. Oturma odanız için geri dönüşümlü sandalyeler

yemek masası farklı sandalyeler

Oturma odanızı farklı stildeki sandalyelerle dekore ettiğinizde, her bir aile üyesi zevkine ve kişiliğine göre oturmak istediği yeri seçebilir.

Oturma odanızı orijinal ve cesur bir şekilde dekore etmek istiyorsanız, geri dönüştürülmüş sandalyeler kullanabilirsiniz. Geri dönüştürüp onarabileceğiniz geniş sandalye seçeneklerinin bulunduğu pek çok antikacı veya ikinci el mağazası vardır. Bu nedenle bu mağazalardan birkaçını ziyaret edip en sevdiğiniz sandalyeleri seçmek iyi fikirdir.

Ayrıca oturma odanızı, her biri birbirinden tamamen farklı stile sahip olan geri dönüştürülmüş sandalyelerle dekore etmek eğlenceli bir fikirdir.  Sahip olduğunuz alanı böyle basit bir şekilde kişiselleştirdiğinizde, ailenin her bir üyesi zevkine uygun olan sandalyeyi tercih edebilir.

5. Çerçeveler ve lambalar

Son olarak, dekoratif sanat dünyasında tüm fikirler, kişisel zevklere ve kriterlere göre değişir. Yani bazı insanların çirkin bulduğu şey, başkalarının gözünde büyüleyici olabilir. Ayrıca oturma odanızı geri dönüşümlü çerçevelerle süslemek, en yaratıcı yanınızı ve hayal gücünüzü ortaya çıkarabilir.

  • Kolaj yapabilir veya kumaşları kullanabilirsiniz.
  • Bir başka seçenek de aileniz için önemli olan objeleri çerçevelemektir.
  • Ayrıca yapraklarla veya size ilham veren ve dekore edeceğiniz alana uygun başka herhangi bir malzemeyle yapılmış dokulu çerçeveleri deneyebilirsiniz.
  • Ayrıca içerisinde aile fotoğraflarının yer aldığı herhangi bir çerçeve anılarınızı hatırlatacağı için oturma odanızı dekore etmek için oldukça duygusal bir yöntemdir.

Bunlar, oturma odanızı geri dönüşümlü malzemelerle dekore etmek için başvurabileceğiniz fikirlerden yalnızca birkaçıdır.

Geri dönüşümün sihri objeleri yeniden kullanabilmekte gizlidir. Bu nedenle artık kullanmadığınız herhangi bir obje oturma odanıza kişisel bir dokunuş yapmanız için size yardımcı olabilir.

Bu fikirleri ve diğerlerini denemekten çekinmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Borreguero-sanchez. (2015). Arquitectura low tech. Arquitectura Low Tech.
  • Money, A. (2007). Material culture and the living room: The appropriation and use of goods in everyday life. Journal of Consumer Culture. https://doi.org/10.1177/1469540507081630
  • Turney, J. (2004). Here’s One I Made Earlier: Making and Living with Home Craft in Contemporary Britain. Journal of Design History. https://doi.org/10.1093/jdh/17.3.267

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.