Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

Çevreye saygı duyan orijinal, farklı ve ekonomik bir stil elde etmek için nesneleri tekrar kullanın ve geri dönüştürün.
Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Günümüzde en büyük trendlerden bir tanesi çevre dostu dekorasyon trendidir. Bu yazımızda size bunun ana özelliklerini tanıtacağız ve evinizi bu prensiplere uygun bir şekilde dekore edebilmeniz için bazı fikirler vereceğiz.

Eğer evinizin güzel görünmesini, ancak aynı zamanda çevreye iyi davranmayı da istiyorsanız, çevre dostu dekorasyon tam da sizin için! Bu stilin önerdiği geniş dekoratif seçeneklere aşık olacağınızdan hiç şüphemiz yok. İlham almaya hazır mısınız?

Çevre Dostu Dekorasyon Nedir?

Paletlerden yapılmış mobilyalar.
Evinizi dekore etmek için mobilyalar ve objeleri yeniden kullanın ve geri dönüştürün.

Çevre dostu dekorasyon geri dönüşüm, tekrar kullanmak ve azaltmaya dayanan bir dekorasyon trendidir. Peki bu ne demek? Bu prensiplerin her birine teker teker bakacağız:

1. Geri Dönüşüm

Çevre dostu dekorasyonun temelinde atık yaratmaktan kaçınmak vardır. Bu sebepten dolayı şişeler, kutular, kaplar, ve evinizde halihazırda olan diğer herhangi bir şeyden dekoratif unsurlar yaratmanızı öneriyoruz. 

Dekorasyonları kendiniz yapabilirsiniz ya da geri dönüştürülmüş materyallerden yapılmış objeler satın alabilirsiniz. Günümüzde bu tür şeyleri fuarlarda ya da hatta internetteki el yapımı dükkanlarda bile bulabilirsiniz.

2. Yeniden Kullanın

Temellerin ikincisi aksi takdirde atılacak olan objelere yeni bir hayat vermeyi savunur. Bu bağlamda ana fikir mobilyalarınızı o an ihtiyacınız olan şeye dönüştürecek şekilde yeniden modellemektir.

3. Azaltın

Minimalizm bu trendle birlikte iyi gider çünkü dekoratif unsurların kullanımını azaltır. Evinizi dekore etmek için bir şeyler almamanın imkansız olduğunu biliyoruz, ancak yapabileceğiniz şey aldığınız miktarı azaltmaktır.

Ayrıca, her zaman çevreye ya da hayvanlara zarar vermeyen materyaller seçmenizi ve örneğin kürkler, mercan ve fildişi gibi şeylerden kaçınmanızı öneriyoruz.

Çevre Dostu Dekorasyon Fikirleri

Çevre dostu dekorasyondaki tek limit sizin yaratıcılığınızdır. Hayal gücünüzü serbest bırakın, evinizdeki objelere iyice bir bakın ve ilham alın! Şimdi size uygulaması kolay birkaç fikir vereceğiz:

1. İç Mekan Bitkileri

Bitkilerle yapılmış bir dekorasyon.
Bitkiler evinize ferah bir his verecektir.

Bunlar bu trendin ana dekoratif unsuru olabilir. Bitkileri mümkün olan herhangi bir renk ya da boyutta bulabilirsiniz. Onları pencerelerinize, yere ya da mobilyalarınıza koyabilir, hatta duvarlarınızı bitkilerle dekore edebilirsiniz.

2. Kurutulmuş Çiçekler

Kuru çiçekler kullanmanın en büyük avantajı hiç ölmeyecek olmalarıdır! Ayrıca, evinize herkesin bayılacağı romantik ve vintage bir stil katacaklardır.

3. Kavanozlarla Yapılmış Lambalar

Kavanozlarla yapılmış lambalar.
Pek çok orijinal lamba yapmak için kavanozları ve kapları geri dönüştürebilirsiniz.

Evinizde duran salça ya da zeytin kavanozlarını alın, iyice yıkayın ve çalışmaya başlayın! Kapağın ortasına bir delik açın, kabloyu bu delikten sokun ve içerisine sarın. Kavanozu kapatın, kabloyu fişe takın ve ışığı açın. Kolay!

4. Kuru Yapraklar, Çam Kozalakları ve Kabuklar

Dekorasyonlarınızı yapmak için tatildeyken ya da parkta yürürken bulduğunuz şeyleri kullanın. Bunlarla bir kolaj yapabilir ya da basitçe bir tabak ya da tepsinin üzerine dekoratif bir şekilde koyabilirsiniz.

5. Eski Bir Valizi Yeniden Kullanın

Çevre dostu dekorasyon olarak kullanılan eski valizler.
Evinizin bir köşesini eski valizlerle dekore edin.

Eski bir valiz bir saksı, masa, tabure ya da basit bir dekoratif unsur olarak yeni bir hayat bulabilir. Aklınıza başka herhangi bir fikir geliyor mu?

6. Eski Mobilyalarınızı Geri Dönüştürün

Pek çok seçenek var: onları boyayabilirsiniz, çekmeceleri hasır sepetlerle dekore edebilirsiniz, kulpları değiştirebilirsiniz… Eğer küçük çocuklarınız varsa eski bir masa biraz özel boya ile kara tahta yüzeyli bir masaya dönüşebilir. Bu sırada o eski koltuğunuzu da tekrar döşeyerek yenileyebilirsiniz.

7. Metal Kutuları İşe Yarar Bir Şeye Dönüştürün!

Metal kutularla yapılmış kalemlikler.
Metal kutular çevre dostu dekorasyon için harika olabilir.

Hoş dekorasyonları olan bir metal kutu güzel bir kalemlik, saksı ya da mumluk olabilir. Kullandığınızda kendinizi kesmemek için kutunun sivri kenarlarını eğmeyi unutmayın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kutuları Geri Dönüştürmek İçin 19 Yaratıcı Yol

8. Eski Kıyafetlerinizi Yeniden Kullanın

Eski bir kot pantolon hoş bir yastık kılıfına dönüşebilir, ya da farklı renkteki kıyafetlerden parçalarla yama bir kırlent yapabilirsiniz.

9. Kutular ya da Tahta Paletlerle Mobilya

Eğer meyve kutularını boyayıp zımparalarsanız harika bir depolama alanı olabilirler, bunları birbirinin üstüne koyup çivilerle sabitlemeniz yetecektir. Ve paletler? Bank, yatak ya da sandalye yapmak için harika bir materyaldir, sadece yastıklar ya da bir döşek ekleyip bunları favori kumaşınızla döşemeniz gerekir.

Yeni çevre dostu dekorasyon trendine katılırsanız eviniz için tamamen orijinal ve modern bir stil elde edebilirsiniz. Hatırlayın; gezegenimizi korumanın en iyi yolu geri dönüşüm, yeniden kullanmak ve azaltmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Organización Mundial de la Salud. (2015). Waste and human health: Evidence and needs. http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/317226/Waste-human-health-Evidence-needs-mtg-report.pdf
  • Salas, J., & Ballestín, S. (2018). Fenomenología de la percepción minimalista aplicada a la experiencia arquitectónica de Can Lis.
  • Mendoza, E. (2017). Diseño de Interiores. Manual de Diseño de Interiores.
  • Pérez Jaimes, A. E. (2004). Diseño interior: solución integral a los espacios. (Spanish). INTERIOR DESIGN: INTEGRAL SOLUTION FOR SPACES. (English).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.