Kronik Düşük Tansiyon İçin 9 Doğal Reçete

Düşük tansiyonun üstesinden gelmek için farklı doğal ilaçlar olsa da, olumsuz etkilere neden olabilecek herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir uzmanla konuşmak akıllıca olur. Bu yazıda daha fazla bilgi edinin!
Kronik Düşük Tansiyon İçin 9 Doğal Reçete

Son Güncelleme: 12 Kasım, 2018

Herkes zaman zaman düşük tansiyondan muzdarip olabilir. Bu, ani bir hareket, aşırı sıcaklamak ya da bir ilacın yan etkisi nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, kronik düşük tansiyon rahatsızlığı yaşayan bazı kimseler de vardır. Bu, günlük yaşamlarındaki bazı önemli riskleri gösteriyor olabilir. 

Bu yazıda, kronik düşük tansiyon rahatsızlığının üstesinden gelmek için çok etkili olan 9 doğal reçeteyi sizle paylaşmak istiyoruz. Bunlara şifalı bitkiler, gıdalar, tavsiyeler ve herkes için uygun olan terapi dahildir.

Tansiyonunuz neden düşük?

Neden sürekli olarak tansiyonunuzun düşük olduğundan endişeleniyorsanız, iki şeyi en kısa sürede yapmalısınız:

 • Eve tansiyon ölçer alet alın. Bu şekilde kan basıncınızı iyi bir şekilde takip ve kontrol etmeye başlayabilirsiniz.
 • Bazı genel testleri yapmak ve olası sorunları ya da hastalıkları tespit etmek için doktorunuza danışın.

Aynı zamanda bunun size ne zaman olduğunu bilmek de önemlidir. Bu noktada hayatınızda bir şeylerin değişip gelişmediğini de bilmelisiniz. Bu değişiklikler beslenme düzeni, stres, duygusal durumlar, ilaçlar vb. olabilir.

kronik düşük tansiyon

Kronik Düşük Tansiyon İçin Etkili Tedaviler

Bu makalede listelediğimiz tedaviler çok etkilidir. Ancak, eğer kronik düşük tansiyon rahatsızlığı yaşıyorsanız, aynı zamanda aşağıdakilere de odaklanmalısınız:

 • Diyetiniz
 • Olası beslenme eksiklikleri
 • Yaşam tarzınız

Bu şekilde, olası bir sağlık sorununun bu belirt altında gizlenip gizlenmediğini doğrulayabilirsiniz. Ve böyle bir durum söz konusu ise, her iki problemi de aynı anda çözebilirsiniz.

Doğal ilaçlar

1. Saf meyan kökü

Meyan kökü, kan basıncınızı yükseltmek için mükemmel bir besindir. Aslında, hipertansiyonu olan insanlar bunu rastgele yememeye dikkat etmelidir.

Meyan kökünü doğal bir şekilde tüketebilirsiniz. Buna, meyan kökü çiğneme, hap olarak içme ya da konsantre bir çay içmek de dahildir. Bununla birlikte, meyan ile yağıldığı söylenen şekerlerden kaçınmalısınız.

2. Zencefil

Zencefil, kahvede bulunan kafein gibi olumsuz etkileri olmayan doğal bir uyarıcıdır. Bu egzotik kök, metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzu her anlamda uyandırır.

Baş dönmesi ve mide bulantısı ile birlikte tansiyonunuz düşük olduğu zaman da kullanmak oldukça güzeldir. Çiğ olarak, yiyeceklerin içinde rendeleyerek, çay olarak, meyve suları ve smoothie içinde ya da toz olarak tüketebilirsiniz. Hafif acılı bir lezzeti vardır.

zencefil çayı bal limon

3. Biberiye çayı ve bal

Ballı biberiye çayı, her yaş için iyi bir reçetedir. Ö zellikle çocuklar için de harikadır; çünkü herhangi bir risk taşımaz.

 • Yeşil ya da kuru biberiye yaprağıyla konsantre bir çay hazırlamanız gerekir. Balla tatlandırırsınız.
 • Bir tedavi yöntemi olarak düzenli bir biçimde tüketebilirsiniz. Bunu yapmak için, 10 gün boyunca  ara öğünlerde bir fincan tüketmeniz gerekir.

4. Kulak masajı

Vücudunuzdaki durumlar kulağınıza yansır. Anne rahminde baş aşağı bir bir fetüs resmini düşünürseniz, bu resmi kulak lobunda da görebileceğinizi fark edersiniz.

Bu nedenle, kulağınıza üstten alta masaj yapmak vücudunuzu canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, ters yönde yapmanız da rahatlamanızı sağlar. Masaj yaparken biraz bitkisel yağ kullanabilirsiniz.

5. Arı poleni

Arı poleni arılardan gelen bir süper besindir. Her gün bir çay kaşığı tüketebilirsiniz. Bu, kan basıncınızı kademeli olarak yükseltir. Küçük bir meyve suyu, yoğurt vb. ile de karıştırabilirsiniz.

6. Nane yağı

Nane yağı anında canlılık, tazelik ve enerji verir. Ağız yoluyla kullanmak için her zaman el altında küçük bir şişe yağ saklayabilirsiniz. Hipotansiyonunuz varsa, dilinizin altına bir damla koymalısınız. Bu yağı sentetik yağlarla karıştırmamalısınız.

7. Bacaklar ve ayaklar için şok banyolar

Çok etkili bir ev terapisi, bacaklar ve ayaklar için şok sıcak ve soğuk banyodur. Birkaç saniye sıcak suyla başlamalı ve daima soğuk bir banyo ile bitirmelisiniz.

Ayrıca, sadece bir dakikadan az bir süre kalmanız gerekiyor. Bunu günde bir kez ya da ihtiyaç hissettiğiniz zamanlar yapın. Kronik düşük tansiyon için size fayda sağlayacaktır.

8. Bach çiçekleri

Kronik düşük tansiyon rahatsızlığıyla mücadele için özel çiçek özleri elde edebilirsiniz:

 • Kınavel
 • Acil durum kürü
 • Yabani gül

En az 21 gün boyunca günde 4 kez dilin altına 4 damla damlatın.

9. Deniz suyu

İçilebilir deniz suyu, çok sayıda mineral ve eser element içeren bir tedavidir. Deniz suyunun içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oranda bu iki maddeden vardır. Bu, besinsel eksiklerle ilgili hipotansiyonu hem kolayca hem de doğal olarak tedavi etmenize yardımcı olur.

Ana görsel referansı © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ferrer-Gila, T., & Rízea, C. (2013). Hipotensión ortostática en ancianos. Revista de Neurologia.

 • Ochoa-Gaitán, G., Hernández-Favela, P., Ochoa-Millán, J. G., & Acosta-Lua, A. (2016). Prevención y tratamiento de hipotensión materna durante la cesárea bajo bloqueo espinal. Revista Mexicana de Anestesiologia.

 • Furaz, K., Puente, A., Corchete, E., Moreno, Á., Gruss, E., & Hernandez, M. (2014). Estrategias para el control de la hipotensión en hemodiálisis. NefroPlus. https://doi.org/10.1080/10575639508044094


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.