Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?

Başlangıçta çok can sıkıcı bir problem gibi gelmese de, duyma problemlerine ve enfeksiyona neden olabileceği için kulağınıza kaçan suyu çıkarmanız çok önemlidir.
Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kulağa kaçan su, duymanıza engel olabileceği için yaşayabileceğiniz en rahatsız edici deneyimlerden biri olarak kabul edilir. Kulağınızda su varken hissettiğiniz o sürekli bunaltıcı vızıltıdan bahsetmiyoruz bile.

Üstelik bu durumu daha da kötü bir hale getiren gerçek ise kulağa kaçan suyun çıkarılmasının oldukça zor olmasıdır. Kulağa kaçan su, tek ayak üstünde zıplamanıza ve bazı gülünç vücut hareketleri yapmanıza neden olur.

İster inanın ister inanmayın, bu sorunu çözmeye yönelik uygulayabileceğiniz birçok ipucu ve ev yapımı reçete mevcuttur. Genellikle kulağınıza hafifçe vurarak ve su kaçan kulağınızın üzerine yatarak bu sorunu çözebileceğiniz söylenir; fakat durum her zaman böyle değildir.

Peki kulağa kaçan su nasıl çıkar?

Kulağa kaçan su, özellikle de yaz aylarında, çok yaygın bir sorundur. Süper marketlerde satılan, formülü alkole çok benzeyen ve bu şekilde kulağa kaçan suyu serbest bırakan özel damlalar vardır.

Eğer kulağınıza kaçan su kolaylıkla çıkmıyorsa ve bu duruma birtakım farklı semptomlar da eşlik ediyorsa, neler olup bittiğini öğrenmek için doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. Kulağınıza su kaçtığında şu üç belirtiyi yaşamanız oldukça muhtemeldir:

1. Başınızı yana yatırın

kulak ağrısı çeken kadın ve kulağa kaçan su

avucunuzu etkilenen kulağın üzerine yerleştirmek ve basınç uygulamak

Başınızı etkilenen kulağınızın olduğu yana doğru yatırmanızı tavsiye ediyoruz. Suyun daha derine ilerleme ihtimaline karşı çok fazla basınç uygulamamanızda fayda var. Bu yöntemi uygulayacağınız birçok farklı seçenek vardır:

  • Başınızı yana yatırıp ensenize ya da diğer kulağınıza, elinizle birlikte hafifçe vurabilirsiniz, böylelikle sıkışan suyun serbest kalması ve dışarı çıkması sağlanır.
  • Eğer su çok derine ilerlemiş ise, başınızı yana eğip tek ayağınız üzerinde zıplayabilirsiniz. Zıplamak gerekli basıncı yaratıp suyu serbest bırakır.
  • İşitme kanalını açmak için kulak memenizi aşağı doğru çekebilirsiniz. Bu hareket, suyun serbest bırakılmasına yardımcı olacaktır.

2. Su kaçan kulağın üzerine yatarak uyuyun

yan yatıp uyuyan kadın

Sadece etkilenen kulağınızın üzerine yatıp uyumanız yeterli, gerisini yer çekimi halledecektir. 

3. Saç kurutma makinesi

Saç kurutma makinesi kullanmak, suyun buharlaşıp kulağınızın içinden çıkması için idealdir. Saç kurutma makinesini en düşük ayarına getirip, güvenli bir uzaklıkta çalıştırmanız tavsiye edilir, aksi halde kendinizi yakabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca çalıştırmak yeterli olacaktır.

Bu işlem, saç kurutma makinesinden gelen rüzgar nedeniyle suyun dışarı çıkmasına neden olur. Ya da, rüzgar suyu buharlaştırıp kulağın içini kurutabilir.

Kulağa kaçan su ev yapımı tariflerle nasıl çıkar?

Alkol

alkollü pamuk ve kulağa kaçan su

  • Tek yapmanız gereken kulağınıza birkaç damla bu alkolden dökmek ve etki etmesi için 5 dakika beklemektir. Daha sonra başınızı diğer tarafa çevirin ve sıvının dışarı akmasını sağlayın.

Eczaneden aldığınız alkolü herhangi bir sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Unutmayın, kulağınıza kaçan su bu şekilde kalırsa enfeksiyonlara neden olabilir.

Sirke ve alkol

Bu karışım kulağınıza kaçan suyu çıkarmak için son derece etkilidir. Alkolü sirke ile karıştırın ve karışımdan birkaç damla kulağınıza dökün. 5 dakika bekleyin ve sonra başınızı diğer tarafa çevirin, böylelikle kulağınızdaki suyu tamamen çıkarabilirsiniz.

Bu işlem suyun kolay bir şekilde dışarı çıkmasına yardımcı olacak ve içeride kalan su kalıntısının da buharlaşmasını sağlayacaktır. Bu basit yöntem, kulak kirini dışarı çıkarmak için de idealdir.

Kulağa kaçan su ve peroksit

kulak damlası ve kulağa kaçan su

etkilenen kulağınıza sadece birkaç damla peroksit dökmeniz yeterli olacaktır.İlginizi çekebilir ...
Kulak Kirini Bu 6 Çözüm ile Yok Edin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kulak Kirini Bu 6 Çözüm ile Yok Edin

Seçtiğiniz çözüme göre kullanım sıklığınız değişecek olsa da, bu alternatiflerin hepsi kulak kiri temizlemekte pamuktan çok daha sağlıklıdır.  • Swimmer’s Ear (Otitis Externa). (2018). American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery Foundation. Last reviewed August 2018.
  • Ear infections. Paediatr Child Health. 2009;14(7):465–468. doi:10.1093/pch/14.7.465
  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Middle ear infection: Overview. 2009 Jun 29 [Updated 2019 May 9]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279381/
  • Qureishi A, Lee Y, Belfield K, Birchall JP, Daniel M. Update on otitis media – prevention and treatment. Infect Drug Resist. 2014;7:15–24. Published 2014 Jan 10. doi:10.2147/IDR.S39637

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.