Kulak Ağrısı İçin Ev Yapımı Çözümler

24 Eylül, 2018

Kulak ağrısı özellikle çocuklar arasında çok yaygındır ve anneler için büyük bir sorundur çünkü genellikle bu rahatsızlık için ilaç kullanmaya yanaşmazlar. Bu yüzden, yan etki riski olmadan güvenli bir şekilde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı doğal çözümleri paylaşacağız.

Kulak ağrısı için doğal ilaçlar

Zeytinyağı

Zeytinyağı, doğal bir yağlama ürünüdür ve kulak ağrısını dindirmede çok etkilidir. Ayrıca kulakta bulunan tüm enfeksiyonları da giderir ve çok can sıkıcı olabilen kulak uğultusu ve çınlamasını da yok etmeye yardımcıdır.

Kullanım şekli çok basittir: tek yapmanız gereken dört damla ılık zeytinyağını kulağın içine damlatmak. Bu işlem tercihen geceleri, bir parça pamukla kulak kanalını nazikçe kapatarak yapılır.

Sarımsak

Ağrı kesici ve antibiyotik gücü sayesinde sarımsak, özellikle de enfeksiyondan kaynaklanan kulak ağrısını hızlı bir şekilde dindirebilir. Sarımsak tedavisi de oldukça basittir: kıyılmış sarımsağı iki yemek kaşığı susam yağında soteleyin. Yağını süzüp ayırın. Tamamen soğuduğunda enfeksiyonlu kulağın içine iki veya üç damla damlatın.

Daha fazlasını öğrenin: En İyi 9 Doğal Ağrı Kesici

Soğan

Soğan antiseptik ve antibakteriyeldir. Bu yüzden kulak ağrısını çok hızlı ve etkili bir şekilde dindirir.

Soğanlı ev yapımı ilacın hazırlanması çok kolaydır: taze soğanı küp küp doğrayın, temiz bir bezin üzerine alın ve kulağın üzerine koyup en az beş dakika bekletin. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Zencefil

Zencefil, iltihap sökücü özelliğinden dolayı kulak ağrılarını dindirmede çok faydalı olabilir. Ayrıca çok etkili bir ağrı kesicidir. Bu yüzden; siz veya ailenizden birisi kulak ağrısı çekerse, bu muhteşem ev yapımı ilacı kullanmakta asla tereddüt etmeyin.

Zencefilin iltihaplanmayı azaltma ve ağrıyı dindirmede kullanımı çok basittir. Tek yapmanız gereken şey, kulağın içine üç damla zencefil suyu damlatıp pamukla kapatmak. Dakikalar içinde rahatlatıcı etkisini hissetmeye başlayacaksınız.

Meyan Kökü

Meyan kökü, kulak ağrıları için çok etkili bir ilaç olarak bilinir. Meyan köküyle ilaç hazırlamak için, ilk olarak biraz meyan kökünü iki yemek kaşığı tereyağında ısıtın. Macun kıvamına getirin ve kulağın dış kısmına sürün. Karışım ılık olmalıdır ve bir iyileşme hissedene kadar kulağınızda kalabilir.

Sizin de fark ettiğiniz gibi kulak ağrısı için ev yapımı çözümlerin hazırlanması gerçekten çok kolaydır, genellikle mutfağımızda bulunan malzemelerle hazırlanırlar ve doğal olarak hiçbir yan etkileri yoktur.

Diğer makalelerde de belirttiğimiz gibi, hepsini bir anda kullanmamalı, kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz. Umduğunuz sonuçları alamazsanız, tavsiye edilen ilaçlardan bir diğerini deneyebilirsiniz. Hiçbiri işe yaramazsa derhal bir doktora danışmalısınız çünkü sorun basit bir ağrıdan çok daha ciddi olabilir ve bu yüzden özel tedavi gerektirebilir.

  • Vergison, A., Dagan, R., Arguedas, A., Bonhoeffer, J., Cohen, R., DHooge, I., … Pelton, S. I. (2010). Otitis media and its consequences: beyond the earache. The Lancet Infectious Diseases. https://doi.org/10.1016/S1473-3099(10)70012-8
  • Conover, K. (2013). Earache. Emergency Medicine Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.emc.2013.02.001
  • Worrall, G. (2011). Acute earache. Canadian Family Physician Médecin de Famille Canadien.
  • McCormick, D. P., Jennings, K., Ede, L. C., Alvarez-Fernandez, P., Patel, J., & Chonmaitree, T. (2016). Use of symptoms and risk factors to predict acute otitis media in infants. International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology. https://doi.org/10.1016/j.ijporl.2015.12.002
  • Biblioteca Nacional de Medicina de EE.UU. Otitis. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001336.htm
  • MedlinePlus. Dolor de oídos. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003046.htm
  • Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 7The Amazing and Mighty Ginger. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
  • WebMD. How can you use olive oil for an ear infection? https://www.webmd.com/cold-and-flu/ear-infection/qa/how-can-you-use-olive-oil-for-an-ear-infection
  • Pharm Biol. 2017 Dec;55(1):5-18. Epub 2016 Sep 21. The anti-inflammatory activity of licorice, a widely used Chinese herb. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27650551