Hızlı ve Güvenli Kulak Temizliği için 9 İpucu

Kulak temizliği için kulak çubuğu kullanmayı seçerseniz, bu çubukları sadece kulağınızın dış kısmı için kullanmanız gerektiğini unutmayın.
Hızlı ve Güvenli Kulak Temizliği için 9 İpucu

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hızlı ve güvenli kulak temizliği nasıl yapılır? Kulak hijyeni son derece önemli bir konudur. Kulakların güvenli bir şekilde nasıl temizleneceğini bilmemek, geri dönüşü olmayan durumlara sebep olabilir.

Kulak Temizliği: Kötü Alışkanlıklar

Pek çok insan kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuk, kürdan, tığ ve hatta kalem ve anahtar gibi nesneleri kulak kanallarına sokuyor. Bu sayede kulağın tıkanmasına sebep olan kulak salgısı ya da kirinin temizleneceğini düşünüyorlar.

Ancak bu nesneleri kullanmak, kulağı güvenli bir şekilde temizlemediği için ters yönde etkiye sebep olur. Kulağa sokulan yabancı cisimler, kulağın pH ve yağ asidi içeriğini değiştirir, kulak salgısını yok eder ve kulağın mikroplara karşı kendini savunma kabiliyetini zayıflatır.

Kulaklar, kurcalanmaması gereken etkili bir doğal temizleme mekanizmasına sahiptir. Uygunsuz herhangi bir eylem bu mekanizmayı kesintiye uğratabilir ve sağırlık dahil olmak üzere bazı sorunlara neden olabilir.

Kulak üç bölümden oluşur: Dış bölüm (dış kulak), kanal (orta kulak) ve içeride bulunan timpanik membran (iç kulak). Kulağın doğal koruma aracı olan kulak salgısı, kanalda yani orta kulakta bulunur.

Kulak salgısı ne işe yarar?

kulak pamuğu
 • Dış kulaktan içeri giren mikropları ve kiri tutmak
 • Enfeksiyonları önlemek
 • Kulağa su kaçmasını engellemek

Kulak salgısını sürekli olarak temizlemek, kulağın doğal savunma mekanizmasını ortadan kaldırır. Ayrıca, sivri nesneleri kulağa sokmak kulak zarına zarar verebilir ve sağırlığa neden olabilir.

Güvenli Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Bir tuzlu su solüsyonu  kullanın

Malzemeler

 • 1/2 bardak ılık su (125 ml)
 • 1 yemek kaşığı tuz (10 gr)
 • Pamuk veya damlalık

Hazırlanışı

 • Yarım bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuzu atın. Tuz tamamen çözülene ve solüsyon homojen hale gelen kadar karıştırın.
 • Pamuğu çözeltiye batırın ve kulağınıza bir kaç damla sıkın. Damlalık da kullanabilirsiniz.
 • Kafanızı, solüsyonu uyguladığının kulağınızın aksi yönünde eğin.
 • Bir kaç dakika sonra kafanızı tam tersi yönde eğin. Bu şekilde solüsyon dışarı akacaktır.

2. Hidrojen Peroksit

hidrojen peroksit
 • Kaynar suyu ve hidrojen peroksiti eşit miktarda karıştırın.
 • Tuzlu su solüsyonuyla aynı adımları izleyin ve karışımı bir pamuk batırarak ya da damlalık kullanarak uygulayın.

3. Bebek Yağı, Zeytinyağı veya Mineral Yağ

 • Kulak tıkanıklığı durumunda bu yöntemi deneyebilirsiniz.
 • Kulak salgısını yumuşatmak için kulağa birkaç damla yağ damlatın ve etki etmesi için bir gece bekletin.
 • Yağın kulak salgısına ulaşmadan önce dışarı akmasını önlemek için kulağınıza pamuk koyun.
 • Sabah pamuğu çıkarın ve fazla yağı temizleyin.

4. Sirke ve Alkol

sirke ve alkol
 • Eşit miktarda beyaz sirke ile alkolü karıştırın.
 • Başınızı bir tarafa doğru eğin, bir kaç damla solüsyonu kulağınıza damlatın ve bekleyin.
 • Bir kaç dakikadan sonra, solüsyonun akmasına izin vermek için başınızı diğer yana eğin.

5. Su

 • Sterilize edilmiş suyu bir şırınga ile kulağa sıkmak, kulak temizliği için uygun bir yöntemdir.
 • Su, vücut sıcaklığına uyum sağlaması açısından biraz sıcak olmalıdır.
 • Kulağınıza suyu uyguladıktan sonra iyice kurulayın.

6. Kulak Tıkanıklığı için Günlük Aktiviteler

sakız çiğnemek

Kulağınızın tıkandığını düşünüyorsanız, tıkanıklığı doğal bir şekilde gidermek için sakız çiğneyebilir ve çenenizi hareket ettirebilirsiniz.

7. Kulak pamuğu kullanırsanız

Kulak temizliği için kulak pamuğu kullanırsanız, kulaklarınıza zarar vermemek için bazı önlemler almalısınız. Örneğin, kulak pamuğunu sadece dış kulağı temizlemek için ve düz bir açıyla kullanın. 

Ayrıca kulak pamuğu, kulak salgısını ortadan kaldırmak için kullanılmamalıdır. Bu yüzden orta kulağa yerleştirilmemelidir. Kulak pamuğunun yanlış kullanımı zararlı olabilir.

Kulak salgısını (ve mevcut olabilecek diğer bulaşıcı maddeleri) kulağın dış kısmından içine doğru iterek kulak tıkanıklığına ya da enfeksiyonlara sebep olabilirsiniz.

8. Kulağınızı çok sık temizlememelisiniz

kulak hijyeni

Daha önce belirttiğimiz gibi, kulak salgısı doğal bir savunma mekanizması olduğu için kulağı çok sık temizlemek iyi değildir. Hangi yolu seçerseniz seçin, kulaklarınızı haftada sadece bir kez temizlemenizi öneriyoruz.

9. Enfeksiyon Durumunda ne Yapılmalıdır?

Şiddetli ağrı, kızarıklık ve ateş şikayetleriniz varsa bu yöntemleri uygulamamanızı ve derhal bir doktora danışmanızı öneriyoruz. Doktor, kulağın iç kısmını özel aletlerle muayene ettikten sonra, durumunuz için en uygun kulak temizleme yöntemini size önerecektir.

İlginizi çekebilir ...
İyi Kulak Hijyeni için Öneriler: Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İyi Kulak Hijyeni için Öneriler: Keşfedin

Kulak hijyeni hem içeride hem de dışarıdaki kirden kurtulmanın yanı sıra, kulaklarınızı sesten ya da gürültüden korumaya da yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lee, L. M., Govindaraju, R., & Hon, S. K. (2005). Cotton bud and ear cleaning – A loose tip cotton bud? Medical Journal of Malaysia.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.