Kulaktaki Vagus Sinirinin Uyarılması

Kulağa küçük elektrik akımları uygulandığında bu bir karıncalanma hissi yaratır. Doktorlar bunu ağrı da içlerinde olmak üzere bazı yaşlanma süreçlerinin yarattığı rahatsızlığı azaltmak üzere kullanırlar.
Kulaktaki Vagus Sinirinin Uyarılması

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2020

Kulaktaki vagus sinirinin uyarılması ağrı yönetimi ve yaşlanmayı belirli bir derecede azaltmak gibi karmaşık problemler için uygulanan bir tekniktir. Hatta, son zamanlarda son derece popüler hale gelmiştir ve etkinliğini doğrulamak için yapılan araştırmaların sayısı da artmaktadır.

Technische Universität Wien (Viyana Teknik Üniversitesi) tarafından yürütülen çalışmalar gibi çalışmalar, kronik ağrıyı hafifletmek için kulaktaki vagus sinirinin uyarılması pratiğinin etkinliğini vurgulamaktadır. Sonuçlar son derece cesaret vericidir, ancak daha fazla araştırma yapılmasına hala ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazımızda, bilimin bize şu ana kadar söyleyebileceği şeylere bir göz atacağız.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Kulak Çınlaması Neye İşaret Ediyor?

Vagus Sinirinin Uyarılması

Kulaktaki vagus sinirinin uyarılması ağrıyı, yaşlanmayı ve hatta akıl sağlığı kadar karmaşık konuları nasıl etkileyebilir?

Bunun nedeni; bu sinirin yeri, işitme organı ve insan vücudundaki sistemlerin belirli işlevleri arasında bir bağlantı olmasıdır.

Kulak, sinir sistemine açılan bir kapıdır. Vagus sinirinin uyarılması için, esas olarak kulağın dış kısmında bulunan özel alanlar vardır. Bu yapı iç organlardan geçtiği için taşıdığı bilgiler vücudun büyük bir kısmına ulaşır.

Pnömogastrik sinir olarak da bilinen vagus siniri beyinden akciğerler ve kalp gibi farklı organlara bilgi aktarır. Aynı şekilde, sempatik ve parasempatik dalları da vardır. Bunların ikisi sayesinde solunum, kalp atış hızı, kan basıncı ve sindirim gibi fonksiyonları düzenler.

Bu teknik kulağa, boyundaki taşınabilir bir cihaz yardımıyla kontrol edilen küçük elektrotların yerleştirilmesini içerir. Bu cihaz elektrik sinyallerini iletir, bundan dolayı da kişi genellikle bir gıdıklanma hissi yaşar.

Bir kadının kulağını kontrol eden bir doktor.
Kulak, merkezi sinir sistemine açılan kapıdır.

Yaşlanma İle İlgili Hastalıklar İçin Bir Panzehir?

Leeds Üniversitesi tarafından yapılan ve Aging dergisinde yayınlanan bir çalışma bu tekniğin insanları yaşlanma ile ilişkili çeşitli hastalıklardan korumaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Spesifik olarak, bu hastalıklar hipertansiyon ve kalp hastalığıdır.

Çalışmanın koordinatörü Beatrice Bretherton’a göre simülasyon düzeltici eylemleri gerçekleştirmek için vücudun metabolik dengesini etkiler. Neyse ki, kulaktaki vagus sinirinin uyarılması ilaçlar ya da diğer invazif prosedürlerin kullanılmasını gerektirmez.

Bunun farkında olmayabilirsiniz, ancak vagus sinirinin sempatik dalı vücudun savaşmaya ya da kaçmaya hazırlanmasına yardım eder. Ayrıca, parasempatik dal da dinlenmeyi ve sindirimi etkiler. İnsanlar yaşlanmaya başladıklarında sempatik dal bu süreci aşamalı olarak devralır.

Kulaktaki vagus sinirinin uyarılması için kullanılan teknik bu durumu tersine çevirmek için kullanılır. Yaptığı şey parasempatik dalı aktif hale getirmek ve bunu sempatik dal ile dengelemektir. Daha az stres yaşanır, bundan dolayı da bu koşullar altında yukarıda belirtilenler gibi çeşitli sağlık problemleri geliştirme riski daha azdır.

Kronik Ağrı İçin Vagus Sinirinin Uyarılması

Kulaktaki vagus sinirini uyarmak için kullanılan teknik, kronik ağrıların tedavisinde de olumlu etkilere sahiptir. Vagus sinirinin medulla oblongata’da ortaya çıktığını ve farenks, yemek borusu, gırtlak, trakea, bronşlar, kalp, mide, pankreas, karaciğer ve diğer bazı iç organlardan geçtiğini hesaba katmalısınız.

Vagus sinirinin liflerinin uyarılması ağrıyı azaltır. Ancak, doktorların yüzleştikleri en büyük zorluklar elektrotları doğru yerlere yerleştirmektir.

Bilgisayar modelleri, giderek artan bir hassasiyet ile hangi elektrik sinyallerinin kullanılması gerektiğini belirleyebilmiştir. Bu sinyallerin yoğunlukları da, şekilleri de bu durumu etkileyen faktörlerdir.

Kulak ağrısı yaşayan bir kadın.
Kulak ve vagus siniri vücuttaki çeşitli organlar ile iletişim kurar, ağrıyı gidermek için bu siniri uyarmanın temeli de buradan gelir.

Tekniğin Diğer Etkileri

Bu uyarma türü tinitusu gidermede etkili olmuştur. Bu durumun temel özelliği, herhangi bir dış kaynaktan gelmeyen ve kulakta gerçekleşen kalıcı bir çınlamadır. Travma, Ménière sendromu, stres ya da aşırı çalışma nedeniyle fiziksel bitkinlik gibi pek çok nedeni vardır.

Genel olarak, bu teknik ile ilgili açıklamalar buzdağının sadece görünen kısmıdır. Araştırmacılar yakın gelecekte bu yenilikçi yöntem için yeni uygulamalar ve faydalar bulacaklarına inanmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Niebla, J. G. (2004). Imágenes electrocardiográficas derivadas de una incorrecta colocación de los electrodos V1-V2. Enfermería en cardiología: revista científica e informativa de la Asociación Española de Enfermería en Cardiología, (32), 38-44.
  • Bretherton, B. (2019, 30 julio). Effects of transcutaneous vagus nerve stimulation in individuals aged 55 years or above: potential benefits of daily stimulation. Recuperado 7 de junio de 2020, de https://www.aging-us.com/
  • Velasco, R. C. (2019). Nuevas terapias: Electrocéutica. Diagnóstico, 58(4), 211-211.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.