Topraklama: Toprak İle Bağlantı Kurmanın Yolları

Topraklama dışarıda yalın ayak yürümek ve insanlığın orijinal durumuna dönmekten oluşur. Düzenli bir şekilde topraklama pratikleri uygulanmasının sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bu konuda daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Topraklama: Toprak İle Bağlantı Kurmanın Yolları
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hayatta, topraklama pratiklerinin bize verdikleri kadar basit ve yüce olan çok az zevk vardır.

Çok az insan plajdaki kumların üzerinde yalın ayak yürümenin ya da sabahları çiy ile kaplanmış çimenlerin gıdıklamasını hissetmenin ne kadar hoş olduğunu inkar edebilir. Bu hoş deneyimler çoğunlukla minimal maliyetleri olur ya da hiç maliyetleri olmaz, ancak faydaları muazzamdır.

Topraklama Dünya’ya bağlanmak anlamına gelir, ve sadece ayaklarınızın tabanlarındaki sinir uçlarını aktif hale getirmek ile kalmaz. Bu, aynı zamanda ruhunuzu da iyileştirebilecek bir uygulamadır.

Topraklama Nedir?

Bir parkta topraklama yapan bir kadın.
Topraklama iyiliğinizi arttırmak için doğa ile bağlantınızı arttırmayı öneren bir uygulamadır.

“Topraklama” kelimesi, “toprak” kelimesinden gelir, bu da hem dünyamıza, hem de toprak ya da yere atıfta bulunan bir kelimedir. Bu, dünya ile bir bağlantı olarak kabul edilir. Bu pratik “topraklama” olarak bilinir.

Topraklama, vücudunuzu Dünya ve Dünya’dan çıkan elektrik enerjisi ile etkileşime geçirmekten oluşur. Bazı çalışmalar dünya ile fiziksel bir temas kurma pratiğinin hem fiziksel sağlığınıza hem de ruh halinize fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Bu pratiği takip eden kişiler, bizlere insanların orijinalde Dünya ile temas halinde olduklarını, çünkü her zaman yalın ayak yürüdüklerini hatırlatır. Ancak, dünyanın modernleşmesi ile bu teması kaybettik. Topraklamanın savunucularına göre, modernlik bizi atalarımız ile olan bağımızdan izole etmiştir ve bunu bizi mutlak bir kopukluk durumunda tutan ayakkabılar, halılar ve diğer izole edici materyaller ile yapmıştır.

Bu konu hakkındaki araştırmalar, Dünya ile tekrar temasa geçen insanların fiziksel fonksiyonlarını hatırı sayılır derecede iyileştirmiş olduklarını ekler. Araştırmalar ayrıca yorgunluk, fiziksel bitkinlik, ağrılar ve hatta depresyonun azalmasının olası olduğundan da bahsediyor. Topraklama yapan insanlar Dünya’nın sağladığı sağlığa geri dönmelerinin bir sonucu olarak daha az kas gerginliği ve manevi açıdan bir sakinlik hissettiklerini savunuyorlar.

Ayakkabılarınızı çıkarmak ve dünya ile yeniden bağlantı kurmak doğanın elektriksel bağlantılarının vücudunuz üzerinde hareket etmesine izin verir. Bu inanış bu trendin dünya genelinde giderek daha da fazla takipçi kazanmasına neden olmuştur.

Bu fikri destekleyen kişi terapist Clint Ober idi, kendisi 30 dakikanızı çıplak ayakla geçirdikten sonra vücudunuzdaki elektrik yüklerinin dengelendiğini ve bunun da sağlığınızı olumlu yönde etkilediğini iddia etmiştir.

Bu yazımızı da okuyun: Karantina Sırasında Rahatlama Teknikleri

Topraklamanın Faydaları

Doğanın içinde topraklama yapan bir kadın.
İnsanlar, bilim tarafından kanıtlanmamış bu pratiğe çok fazla fayda atfetmiştir. Ancak, bunu yapmak güvenlidir ve sağlığınıza katkıda bulunabilir.

İnsanlar, bugüne kadar henüz yeterince araştırılmamış olan bu pratiğe çeşitli faydalar atfetmiştir. Bundan dolayı, faydalarının sadece anekdotsal kanıtlardan geldiğini ve araştırmaların bunları desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyacı olduğunu aklınızda tutmalısınız. En göze çarpan faydalar şunlardır:

 • Enflamasyonu azaltmak: Topraklama yapan insanlar Dünya ile temasa geçmenin enflamasyonu ve bazı hücrelere verilmiş zararı azaltabileceğini söylemektedir.
 • Antioksidan faydaları: Bu kişiler, bu yönde bir kanıt olmamasına rağmen, Dünya’nın elektriksel enerjisi ile bağlanmanın antioksidan bir gücü olduğunu da iddia ederler.
 • Rahatlatıcı etkileri: Anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir, çünkü sakinliği ve sinir sisteminizin dengesini arttırır.
 • Size enerji verir: Dünya ile olan orijinal bağlantınıza geri dönmek daha enerjik ve canlı hissetmenize yardımcı olur.
 • Vücudunuzun gece ve gündüz programı ile senkronize olmasına yardımcı olur. Bu gece sırasında daha iyi dinlenmenizi ve gün içerisinde daha iyi hissetmenizi mümkün kılar.
 • Stresi azaltır, çünkü günlük sorumluluklarınız ile bağlantınızı anlık bir şekilde kesersiniz ve vücudunuzda son derece sağlam bir şekilde durursunuz.

Bu yazımızı da keşfedin: Anksiyete için Beş Farkındalık Egzersizi

Topraklama Nasıl Yapılır

Eğer bu trende katılmak ya da bunu denemek istiyorsanız bu son derece basit adımları takip etmelisiniz. Bunun nedeni, insanlar ile Dünya arasındaki bağlantının ilkel olması ve büyük bir efor gerektirmemesidir:

 • Mümkün olduğunca çıplak ayak yürüyün. Bunu toprakta, çimende ya da kumda yapabilirsiniz çünkü bu ayak tabanlarınızdaki enerji noktalarını aktive etmeye yardımcı olur.
 • Suya dokunun. Bunu yapmak aynı zamanda enerjinizi kanalize etmenize de yardımcı olur. Bunu yapmak için ellerinizi sık sık yıkamanızı, yüzmeye gitmenizi ve duş almanızı öneriyoruz. Topraklamanın takipçileri için su aynı zamanda bir iletken olarak da çalışır.
 • Yatağınızı yer ile bağlayın: Bazı insanlar bunu kumaş, kablo ve metal teller kullanarak yaparlar.
 • Bu adımlara ek olarak, bazı insanlar çalışırken ayakların altına özel matlar koyarlar.

Topraklama yapan insanlar bu iddia edilen sağlık yararlarını desteklemelidir. Bu, zarar verici bir şey olmak bir yana dursun, genel sağlığınıza yardımcı olacak bir pratik bile olabilir, ancak faydalarının kanıtlanması için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Chevalier, G., & Mori, K. (2007). The effect of earthing on human physiology part 2: Electrodermal measurements. Subtle Energies & Energy Medicine.
 • Chevalier, G., Patel, S., Weiss, L., Chopra, D., & Mills, P. J. (2019). The Effects of Grounding (Earthing) on Bodyworkers’ Pain and Overall Quality of Life: A Randomized Controlled Trial. Explore.
 • Chevalier, G., Sinatra, S. T., Oschman, J. L., Sokal, K., & Sokal, P. (2012). Earthing: Health implications of reconnecting the human body to the Earth’s surface electrons. Journal of Environmental and Public Health. Sokal, K., & Sokal, P. (2011). Earthing the human body influences physiologic processes. Journal of Alternative and Complementary Medicine.
 • Sokal, P., & Sokal, K. (2011). The neuromodulative role of earthing. Medical Hypotheses.
 •  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.