Kas Gerginliği İçin 7 Doğal Kas Gevşetici

Kaslarınızda ağrı ve rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Sentetik ilaçları kullanmak yerine, doğaç çözümlerden bir tanesini deneyebilirsiniz. Bu sorunlarla mücadele ederken harika yararlarının tadını çıkartın.
Kas Gerginliği İçin 7 Doğal Kas Gevşetici

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kas gerginliği, yaştaki ilerleme nedeniyle ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, aşırı fiziksel aktivite, yırtılma veya diğer hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bazen, ağrı kesici ilaç alıp ve dinlendiğinizde geçer. Bununla birlikte, birçok kez, kas kasılmaları başka türlü tedavi gerektirir.

Normal olarak düzensiz bir şekilde gerçekleşirken, birçok hasta tekrar eden bir düzenle bu sorundan muzdariptir. Bu kötü alışkanlıklar ve yanlış duruştan kaynaklanmaktadır.

Neyse ki, herhangi bir yan etkisi olmayan çeşitli doğal gevşeticiler var. Ayrıca, kas ağrısını yatıştırmaya yardımcı oldukları için, günlük aktivitelerin önüne geçmezler.

Bir çok kişi hala bunların ne olduklarını bilmediğinden, sizin deneyebilmeniz için 7 en iyi çözümü paylaşmak istiyoruz. Bunları not alın!

1. Nane Yağı

nane yağı

Nane yağı, gergin ve sert olduğunda kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olabilecek doğal ürünlerden biridir.

Anti inflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Bunlar dolaşımı teşvik ederken ağrıyı azaltır. Genel olarak, etkilenen alanın hızlı bir şekilde rahatlamasını sağlar

Nasıl kullanılır?

 • Elinizin avuçlarını az miktarda nane yağıyla nemlendirin. Sonra, rahatlamak istediğiniz kaslara sürün.
 • İyi sonuç almak için en az 5 dakika masaj yaptığınızdan emin olun.

2. Kedi otu

Sakinleştirici ve anti inflamatuar etkileri sayesinde, kedi otunun hem yağından hem de çaydan faydalanabilirsiniz. Bunlar kas gerginliğini azaltır. İçmek ve doğrudan uygulamak, enflamasyon miktarını azaltır. Ayrıca, oksijenlenme sürecini geliştirerek dolaşımınızı artırır.

Nasıl kullanılır?

 • Günde iki bardak (450 gram) kedi otu çayı için.
 • Ağrılı bölgeye biraz kedi otu yağı sürün ve dinlenin.

Not: Bu bitki uyuşukluğa neden olabilir.

3. Epsom tuzlu

epsom tuzu

Epsom tuzları ile banyo yapmak kaslarınızı rahatlatmak için idealdir. Bu içeriklerindeki yüksek magnezyum seviyesinden dolayıdır. Bu önemli mineral ağrıyı önlemeye yardımcı olur. Aslında, fibromiyalji ve artrit gibi inflamatuar hastalıkların tedavisini bile destekler.

Nasıl kullanılmalı?

 • Küvette suya yarım fincan Epsom tuzu ekleyin. Suya girip 20 dakika bekleyin.
 • İyi dinlenmeyi garantilemek için bu tedaviyi uyumadan önce uygulayın.

4. Papatya

Papatya, sindirim ve ağrı kesici özellikleri ile alternatif tıp dünyasında bilinir. Bu bitki ayrıca ağrı ve kas şişmesi için doğal bir çözümdür. Antispazmodik ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bunlar kas gevşemeyi teşvik eder. Bu, stres nedeniyle gergin olduğunda özellikle işe yarar.

Nasıl kullanılmalı?

 • Günde iki kez bir fincan (226 gram) papatya çayı için.
 • Papatya yağını elinize sürün. Ardından, acı veren bölgelere masaj yapın.

5. Arnika yağı

Arnika yağı

Arnikanın timol adı verilen kimyasal bir bileşiği vardır. Çalıştığı şeklinden dolayı, kas ağrısını hafifletmek için mükemmeldir. Yağını doğrudan uygulamak, hafif bir ısıtma hissi yaratır. Bu, gerginliği ve hareket problemlerini azaltır.

Nasıl kullanılmalı?

 • Birkaç damla arnika yağı veya jelini gergin kaslara damlatın ve sonra beş dakika masaj yapın.
 • Gerekirse, bu tedaviyi günde iki kez tekrarlayın.

6. Arnavut biberi

Bu biberin baharatlı lezzeti, bazı insanlar için dayanılmaz olabilir. Bununla birlikte, acı biber kas ağrısı için iyi bir çözümdür. Kapsaisin adı verilen aktif bir maddeye sahiptir. Bu maddeler anti inflamatuar ve ağrı giderici özellikler verir.

Nasıl kullanılmalı?

 • Smoothie ve çaylara az miktarda acı biber ekleyin.
 • Arnavut biberini alın ve yorgun kaslarınızı masaj yapmak için kullanın.

7. Çarkıfelek çiçeği

çarkıfelek çayı

Çarkıfelek çiçeği, alternatif tıpta çok iyi bilinen bir bitkidir. Bu sadece sinirlerinizi kontrol etmenize yardımcı olmaz, aynı zamanda anti inflamatuar olarak çalışır ve kaslarınızı rahatlatır.

Fitosterol ve flavonoidlere sahiptir. Bu iki maddenin oksidatif stresi azaltan antioksidan etkileri vardır. Besin içeriği sinir sisteminizin aktivitesini düzenler. Ayrıca anksiyete ve uykusuzluk gibi sorunları kontrol etmeye de yardımcı olurlar.

Nasıl kullanılmalı?

 • Bir çarkıfelek çiçeği çayı yapın ve uyumadan önce için.
 • Diğer bir seçenek olarak, sıcak çayın içine emici bir bez koyun ve ağrılı bölgeye kompres olarak uygulayın.

Kaslarınızda ağrı ve rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Sentetik ilaçları kullanmak yerine, doğaç çözümlerden bir tanesini deneyebilirsiniz. Bu sorunlarla mücadele ederken harika yararlarının tadını çıkartın.

İlginizi çekebilir ...
Vücudunuzdaki Gerginlikten Kurtulmak İçin 6 Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vücudunuzdaki Gerginlikten Kurtulmak İçin 6 Egzersiz

Vücudunuzdaki gerginlikten kurtulmak için günün herhangi bir saatinde biraz zaman ayırabilirsiniz, yapmanız gereken vücudunuzun her bölümünü rahatl... • de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
 • Caudal D, Guinobert I, Lafoux A, et al. Skeletal muscle relaxant effect of a standardized extract of Valeriana officinalis L. after acute administration in mice. J Tradit Complement Med. 2017;8(2):335–340. Published 2017 Oct 12. doi:10.1016/j.jtcme.2017.06.011
 • Na HS, Ryu JH, Do SH. The role of magnesium in pain. In: Vink R, Nechifor M, editors. Magnesium in the Central Nervous System [Internet]. Adelaide (AU): University of Adelaide Press; 2011. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507245/
 • Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895–901. doi:10.3892/mmr.2010.377
 • Miroddi, M., Calapai, G., Navarra, M., Minciullo, P. L., & Gangemi, S. (2013, December 12). Passiflora incarnata L.: Ethnopharmacology, clinical application, safety and evaluation of clinical trials. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.09.047