Yüzmek Sağlığınız İçin Harika Bir Spordur

Ya size her yaştan insanın yapabileceği, vücudunuzu incelten, kan dolaşımını iyileştiren ve stresi azaltan bir aktivite olduğunu söylesek? Koşu ayakkabılarını bırakın, yüzmenin zamanı geldi!
Yüzmek Sağlığınız İçin Harika Bir Spordur
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Koşuya olan ilginin gün geçtikçe artması, sizi incelten ve sağlıklı tutan diğer etkili sporları gölgede bırakmaktadır. Ne var ki yüzmek gibi sporlar, rutininize dahil etmeniz gereken müthiş bir takviye olabilir.

Yüzerken, vücudunuzun tüm bölümlerini çalıştırırsınız . Dolayısıyla, kardiyo yapmanın yanında kuvvet antrenmanı da yapmış olursunuz.

Üstelik, bütün bu faydaları düşük yoğunlukta bir rutin ile elde edersiniz, çünkü su size ağırlığınızı hissettirmez.

Yüzmek, her yaştaki insana hitap eden bir aktivitedir. Hatta kas veya kemik sorunları olan insanlar için bile iyidir.

İhtiyaçlarınıza göre uyarladığınız takdirde yüzmek daha da faydalı olabilir. Bu nedenle, yüzmenin sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tüm avantajlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Yüzmek ve sağlığınıza 5 faydası

1. Kan dolaşımını iyileştirir

yüzmek

Yüzerken yaptığınız hareketler kan dolaşımınızı desteklemektedir. Suyun içindeyken sadece kollarınızı hareket ettirmekle kalmazsınız, aynı zamanda üst ve alt gövdenizi de kullanırsınız.

Buna ek olarak, spor salonunda genellikle unutulan vücut bölgelerini, örneğin el ve ayak bilekleri ile el ve ayak parmaklarınızı da çalıştırmış olursunuz. 

Ayaklar söz konusu olduğunda bu çok önemlidir, çünkü genellikle bu bölgede kan dolaşımı zayıftır ve pek çok kişi bu nedenle zorluk yaşamaktadır.

Yüzerken, tüm vücudunuz yatay durumdadır ve yaptığınız hareketler kan dolaşımını kolaylaştırır.

2. İncelmenize yardım eder

Her şeyden önce yüzerken, bolca kardiyovasküler egzersiz yapmış olursunuz. Yağ yakmak için kardiyo egzersizi çok önemlidir.

Ama hepsi bu kadar da değil. Kendinizi su üzerinde tutmak için güç kullanarak kaslarınızı da sıkılaştırırsınız.

  • Eğer bu faydaları artırmak ve yüzme egzersizinin kilo vermenize yardımcı olmasını istiyorsanız,  yarım bir sörf tahtası kullanmanızı öneririz. Böylece kaslarınızı daha çok çalıştırmış olacaksınız.
  • Ayrıca maksimum yoğunluk ile yavaş yüzdüğünüz periyotları değişimli olarak uygulamalısınız. Bu kalp atış hızınızı ve yağ yakma potansiyelinizi artıracaktır.

3. Stresi azaltır

yüzmek stresi azaltır

Diğer tüm egzersizler gibi yüzme de, zevk hormonu olan serotoninin üretimini uyarır ve stres hormonu olan kortizolü uzaklaştırır.

Söylediğimiz gibi zihniniz çok fazla düşüncenin işgaline uğruyorsa koşu yapmaktan farklı olarak yüzmek, bu duruma karşı çok yardımcı olacaktır çünkü sizi yaptığınız egzersize konsantre olmaya zorlar.

Suyun üzerindeyken yalnızca siz ve bedeniniz vardır. Dış dünya önemini yitirir.

4. Kas gerginliğini rahatlatır

Bu, üstteki etkinin doğrudan bir sonucudur. Kas gerginliği ve kramplar, kaslarınız günlük faaliyetleri gerçekleştirmek için çok zayıf olduğunda ortaya çıkar.

Bu nedenle suda yaptığınız rutinler ve egzersizler kasları canlandırabilir ve stresinizi ortadan kaldırabilir ya da en azından bunun yoğunluğunu azaltabilir.

Bununla birlikte, duygusal stres boynun arka kısmında ağrı olarak ortaya çıkabilir.

Eğer siz de aynı şeyi yaşıyorsanız, yüzmenin bu durumunuzu iyileştirmek için yararlı olabileceğini unutmayın.

5. Öz saygınızı artırır

havuzda yüzen adam

Havuzdan çıktığınız anı düşünün. Stres ve acı sıfırlanmıştır ve git gide görünüşünüzün güzelleştiğini fark edersiniz. Bu his gibisi yoktur, değil mi?

Şimdi bir de sabah sekiz olduğunu ve bu memnuniyet hissiyle işe geldiğinizi düşünün.

Bu şekilde, her şey daha kolaydır: işiniz ve çevrenizdeki kişilerle olan etkileşimleriniz daha zevklidir. Geceleri yattığınızda huzur içinde uyursunuz.

Yüzmek, benlik saygısı kazanmanıza ve sağlığınızı iyileştirmenize işte böyle yardımcı olabilir.

Bunun günün başlangıcına kazandırdığı psikolojik ve fiziksel iyimserlik, her şeyi biraz daha sorunsuz bir hale getirir ve ayrıca olumlu bir benlik imajı oluşturur.

Bu yüzden, imkanınız varsa sabah ilk iş yüzmenizi öneririz.

Faydaları gün geçtikçe çoğalır ve sizi gününüzün tadını çıkarmaya hazırlarken, aynı zamanda herhangi bir sorunla da daha kolay yüzleşmenizi sağlar.

Sağlığınız için yüzmenin ne kadar iyi olduğunu keşfettikten sonra, deneyiminizi paylaşmaktan çekinmeyin! İlginizi çekebilir ...

Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzmek: Tüm Vücut İçin Egzersiz

Yüzmek, en iyi egzersiz olarak kabul edilebilir çünkü tüm vücut kaslarını çalıştırır. Yüzerek, bacaklarınızı, göğüs ve kollarınız kadar çalıştırırs...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Palomino-Martín, Antonio, González-Martel, Verónica, Quiroga-Escudero, Miriam Esther, & Ortega-Santana, Francisco. (2015). Efectos del Entrenamiento de Natación sobre la Asimetría Corporal en Adolescentes. International Journal of Morphology33(2), 507-513. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-95022015000200016
  • Rendón Morales, Pablo Anthony, Guerrero González, Edison Santiago, Aguirre Obando, Eduardo Arturo, Noroña Casa, Luis Enrique, Betancourt Mejía, Elena Raquel, & Vaca García, Mario Rene. (2017). Beneficios de la natación en el asma. Revista Cubana de Investigaciones Biomédicas36(2), 150-158. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002017000200022&lng=es&tlng=es.
  • Latorre García, Julio, Sánchez-López, Antonio Manuel, Baena García, Laura, Noack Segovia, Jessica Pamela, & Aguilar-Cordero, María José. (2016). Influencia de la actividad física acuática sobre el neurodesarrollo de los bebés: revisión sistemática. Nutrición Hospitalaria33(Supl. 5), 10-17. https://dx.doi.org/10.20960/nh.515

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.