Kuru Cilt İçin Ev Yapımı Çözümler

1 Nisan, 2019

Kuru cilt sahibi iseniz yüzünüz gergindir, cildiniz pul pul dökülür ve yanma hissi verir. Cildinize zarar verecek kimyasallar kullanmadan ya da pahalı işlemler yaptırmadan bu problemi çözmenize yardımcı olacak bir çok doğal yöntem vardır. 

Bu yazımızda cilt kurumasını önleyen ve cildinize hem sağlıklı hem de yumuşak bir görünüm veren çeşitli yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Zeytinyağı ve Yumurta

Zeytinyağı ve yumurta sarısından elde edeceğiniz karışım cilt kuruluğu için mükemmel bir çözümdür. Zeytinyağının içinde E ve K vitamini ile birçok antioksidan vardır. Yumurta sarısında ise cildi yumuşatan A vitamini vardır.

Bu karışım için iki yemek kaşığı zeytinyağını iki yumurta sarısı ve yarım yemek kaşığı limon suyu ya da gülsuyu ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımı ile yüzünüzün tamamı ile boynunuza uygulayın. Yaklaşık yirmi dakika bekleyin ve ardından soğuk suyla durulayın. Maskeyi çıkarttığınız anda cildinizdeki değişimi göreceksiniz.

Limon Suyu ve Şeker

Limon suyu ve şeker ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi için en büyük yardımcılarınızdandır. Bir miktar limon suyu ve isteğinize göre bir ya da iki kaşık şekeri karıştırıp 10-15 dakika boyunca nazik hareketlerle yüzünüzü ölü hücrelerden arındırabilirsiniz. Bu işlerimin ardından yüzünüzü bol ılık suyla durulayın.

Limon suyu ve şeker karışımını uyguladıktan sonra cildinizin yumuşadığını hissedeceksiniz. Limonun içindeki C vitamini cilt tonunu düzenlemeye ve hücre gelişmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede cildiniz her zaman yumuşak ve sağlıklı görünür.

Badem Yağı

Badem yağı E itamini bakımından oldukça zengindir. Doğal bir nemlendiricidir ve kuru cilt için mucizevi etkileri vardır. Badem yağının en iyi yanı ise yüzünüzde yağlı bir görünüm bırakmamasıdır. Cildiniz badem yağını hızla emecek ve yumuşak bir görünüme sahip olacaktır.

Bu makaleye de göz atın: Bademin Kolesterol Düşürücü Özellikleri

Badem yağının en doğru kullanımı için, yaklaşık on dakika boyunca cildinize bir miktar badem yağı ile masaj yapın, ardından on dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Hint Yağı

Hint yağı, size ciddi ölçülerde zarar verebilecek sabun, sıcak su ve kuru kış havalarına karşı cildinizi koruyan bir bariyer görevi görmektedir. Cildinizi kirden arındırır ve nemlendirir.

Cildinizin en kuru bölgelerine kısa bir süre için masaj yapın. Aynı şekilde masaj yaparak sıcak suyla birlikte durulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı ile bir kuru cilt problemi olarak görülen pullanmanın önüne geçebilirsiniz. Bu yağ cildinizi nemlendirecek, yumuşatacak ve parlak bir görünüm sağlayacaktır.

Hindistan cevizi yağını yatmadan önce yüzünüze uygulayın ve sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı her gece yapmaya başladığınızda çok kısa bir süre içinde muhteşem sonuçlar alacaksınız.

yüz maskesi

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri aksatmadan devamlı bir şekilde uygularsanız cildinizin çok daha yumuşadığını göreceksiniz. Sizin için en iyi yöntemin hangisi olduğuna kendiniz karar vermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, bu yöntemlerin aynı anda kullanılmamasıdır çünkü cildinize zarar verebilirsiniz.

  • Pérez, R. R., Villanueva, S. R., & Cosío, R. R. (2005). EL ACEITE DE AGUACATE Y SUS PROPIEDADES NUTRICIONALES. E-Gnosis. https://doi.org/E-ISSN: 16655745
  • WebMD. The beauty benefits of natural oils. https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-natural-oils-beauty
  • WebMD. What is coconut oil? https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/qa/what-is-coconut-oil
  • Oregon State University. Vitamin A and Skin Health. https://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-A
  • Fundación Española de la Nutrición. Aceite de oliva. http://www.fen.org.es/MercadoAlimentosFEN/pdfs/aceiteoliva.pdf
  • Int J Mol Sci. 2018 Jan; 19(1): 70. Published online 2017 Dec 27. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. doi: 10.3390/ijms19010070
  • Lipid Insights. 2016; 9: 1–12. Published online 2016 Sep 7. Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production. doi: 10.4137/LPI.S40233
  • Harvard T.H. Chan. Coconut Oil. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/food-features/coconut-oil/