Kuru Ciltten Kurtulmak için 4 Hile

Çok fazla banyo yapmanın cildinize zararlı olduğunu ve cilt kuruluğunu artırdığını biliyor muydunuz? Kuru ciltten kaçınmak için, günde bir kez duş almalı ve yeterli su içmeyi denemelisiniz.
Kuru Ciltten Kurtulmak için 4 Hile
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok kişi kuru ciltten kurtulmak ve güzel, ışıltılı ve nemli bir cilde sahip olmak için uğraşıyor. Peki siz umduğunuz sonuçları alıyor musunuz? Cilt, vücudumuzun en büyük organıdır ve birçok hayati fonksiyonun yerine getirilmesinden sorumludur.

Cildimiz bizi UV ışınlarına karşı korur ve iç sıcaklığımızı ayarlar. Cildiniz vücudun içinde bir sorun olup olmadığını gösteren ilk organlardan biridir. Bu nedenle, cildinizi sağlıklı ve nemli tutmak, sadece iyi görünmek için bir öncelik değil; vücudunuzu sağlıklı tutmak için de gereklidir. Kuru ciltten kurtulmak için bu tavsiyeleri takip edin.

1. Kuru ciltten kurtulmak için yeterince su için

damlayan su

Yeterince su içmek, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken temel şeylerden biridir. Birçok kişi, yüzlerini pahalı kremlerle silerek ciltlerini kusursuz durumda tutacabileceğine inanır. Bununla birlikte, kremler ya da cilt ürünleri sadece cildinizin yüzeyine nem sağlar.

Aslında, günde en az sekiz bardak su içmek, kuru cildi azaltmanıza yardımcı olur. İçtiğiniz su miktarını artırdığınızda, cilt tonunda ve pürüzsüzlüğünde anında değişiklikler görürsünüz.

Kremlerin sadece cildin ilk katmanını nemlendirdiğini unutmayın. Buna çok iyi kremler de dahildir. Öte yandan su, içten nemlendirici bir ajan olarak çalışır. Bu cildinizin katmanlarını değiştirir.

Bununla birlikte, daha hızlı etki elde etmenin bir yolu vardır. Günde sekiz bardak su içmenin yanı sıra, kuru ciltten kurtulmak için cildinize uygun, kaliteli bir krem kullanın.

2. Çok sık banyo yapmayı bırakın

Çoğu insan, kuru bir cildi varsa uzun süre banyo yapması gerektiğine inanır. Bunun onlara ihtiyaçları olan nemi sağlayacağını düşünürler. Bununla birlikte, bu aslında en çok kozmetik ve sabun şirketlerinin yararlandığı bir efsanedir.

Çok yıkandığınız zaman cildinizin kuruluğunu kötüleştirirsiniz. Çünkü yıkandığınızda, bol miktarda kimyasal maddeler içeren ürünler kullanırsınız. Bu ürünlerin gün içinde cildinizde biriken kalıntıları ortadan kaldırdıkları doğrudur.

Bununla birlikte, ciltteki koruyucu tabakayı da alırlar. Çok sıcak duşlar aldığınız zaman da bu katman etkilenir. Bu durumda cildiniz çok kurur. Banyo ve duş alma biçiminizin sorunlara neden olmasını önlemek için şunları unutmayın:

  • Bedensel bir aktivite yapmadığınız sürece vücudunuzu yalnızca bir kez yıkayın.
  • Suyun altında çok zaman harcamaktan kaçının.
  • Suyun mümkün olduğunca ılık olduğundan emin olun.
  • Ayaklarınızı ve koltuk altlarınızı sabunla yıkamaya özen gösterin.
  • Özel bölgeleriniz için nötr sabunlar kullandığınızdan emin olun.
  • Vücudunuzu kuruturken bunu hafifçe yaptığınızdan emin olun.
  • Cildiniz kuruduktan sonra, gözeneklerinizi kapatmak ve cildinizi beslemek için nemlendirici yağlar uygulayın.

3. Kuru ciltten kurtulmak için doğru tıraş edin

Jilet kullanarak tıraş olmak kuru cildi daha da kötüleştirebilir. İstenmeyen tüyleri tıraş ettiğiniz zaman, cildinizin doğal yağlarını da alırsınız. Bunun olmasını önlemek için vücudunuzu duş aldıktan sonra tıraş edin.

O zaman, tüyleriniz daha yumuşak ve daha esnek olur. Sonuç olarak tıraş daha da kolay olacaktır. Buna rağmen, bir tıraş kremi veya jel kullanmanız önemlidir. Daha sonra tıraş bıçağını -batık tüyleri önlemek için- tüylerinizin uzadığı yönde uygulayın.

Tıraş bıçağından kaynaklı aşırı tahrişi önlemek için bıçağın keskin olduğundan emin olun. Bitirdikten sonra daima bir nemlendirici krem kullanmanız gerekir. Bunu yapmak kuru cildi azaltır.

Tıraş kremi ya da jeliniz yoksa, bunun bir alternatifi vardır. Cildi nemlendirme özellikleri sebebiyle Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Bu yağı uyguladığınızda tıraştan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekmez. Hindistan cevizi yağı bunu zaten sizin için yapar.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Kuru Cilt Tek Bir Seferde Nasıl Tedavi Edilir?

4. Cildinizi koruyun

güneş kremi ve sahil

Kuru cilt, kırışıklık ve pürüzlülüğün ana nedenlerinden biri güneş ışınlarıdır. Bununla birlikte, bütün yıl boyunca geniş spektrumlı güneş koruyucuları (30 faktör) kullanıyorsanız, bu hasarı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Hava soğuk olduğunda bunun gerekli olmadığını düşünebilirsiniz; ancak yanılıyorsunuz. Yılın bu zamanlarında 30 faktör güneş kreminizi 15 faktör güneş kremi ile değiştirebilirsiniz.

Hızlı iklim değişiklikleri cildinizi önemli ölçüde etkiler. Havalar ısınmaya başlayınca, aşırı ısınmayı ya da aşırı terlemeyi önlemek için katlı giyecekler giydiğinizden emin olun. Kışın kuru, çatlamış dudaklardan kaçınmak için, 15 faktör bir dudak kremi kullanın.

Yaz aylarında, güneşin altında uzun kollu hafif, gevşek gömlekler giyin. Ayrıca, güneşin boynunuzu, kulaklarınızı ve gözlerinizi etkilemesini önlemek için geniş bir bir şapka takın.

Cildinizin tüm vücudu koruduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bu cildin yenilmez bir organ olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, kuru cildi önlemek için mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.