Kuru Ciltten Kurtulmak için 4 Hile

6 Ekim, 2017
Çok fazla banyo yapmanın cildinize zararlı olduğunu ve cilt kuruluğunu artırdığını biliyor muydunuz? Kuru ciltten kaçınmak için, günde bir kez yıkanmalı ya da duş yapmalı ve yeterli su içmeyi denemelisiniz.

Birçok kişi güzel, ışıltılı ve nemli bir cilde sahip olmak için uğraşıyor. Umduğunuz sonuçları alıyor musunuz?

Cilt bedenin en büyük organıdır. Birçok hayati fonksiyonun yerine getirilmesinden sorumludur:

Cildiniz vücudun içinde bir sorun olup olmadığını gösteren ilk organlardan biridir.

Bu nedenle, cildinizi sağlıklı ve nemli tutmak, sadece iyi görünmek için bir öncelik olmamalı: cildinize vücudunuzu sağlıklı tutmak için de bakmalısınız.

Kuru cildi azaltmak için bu tavsiyeleri takip edin.

1. Yeterince su için

damlayan su

Yeterince su içmek, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için yapmanız gereken temel şeylerden biridir.

Birçok kişi, yüzlerini pahalı kremlerle silerek, ciltlerini kusursuz durumda tutacabileceğine inanır. Bununla birlikte, kremler ya da cilt ürünleri sadece cildinizin yüzeyine nem sağlar.

Aslında, günde en az sekiz bardak su içmek, kuru cildi azaltmanıza yardımcı olur. İçtiğiniz su miktarını artırdığınızda, cilt tonunda ve pürüzsüzlüğünde anında değişiklikler göreceksiniz.

Kremlerin sadece cildin ilk katmanını nemlendirdiğini unutmayın. Buna çok iyi kremler de dahildir. Öte yandan, su içten nemlendirici bir ajan olarak çalışır. Bu cildinizin katmanlarını değiştirir.

Bununla birlikte, daha hızlı etki elde etmenin bir yolu var. Günde sekiz bardak su içmenin yanı sıra, kuru cildi azaltmak için size uygun, iyi bir krem kullanın.

2. Çok sık banyo yapmayı bırakın

Çoğu kimse, kuru cilde sahipse, uzun banyolar ya da duşlar alması gerektiğine inanır. Bunun onlara ihtiyaçları olan nemi sağlayacağını düşünürler. Bununla birlikte, bu, en çok kozmetik ve sabun şirketlerinin yararlandığı bir efsanedir.

Çok yıkandığınız zaman, cildinizin kuruluğunu kötüleştirirsiniz.

Çünkü yıkandığınızda, bol miktarda kimyasal maddeler içeren ürünler kullanırsınız.

Bu ürünlerin gün içinde cildinizde biriken kalıntıları ortadan kaldırdıkları doğrudur. Bununla birlikte, ciltteki koruyucu tabakayı da alırlar.

Çok sıcak duşlar aldığınız zaman da bu katman etkilenir. Bu durumda cildiniz çok kurur.

Banyo ve duş alma biçiminizin sorunlara neden olmasını önlemek için şunu unutmayın:

  • Bedensel bir aktivite yapmadığınız sürece vücudunuzu yalnızca bir kez yıkayın.
  • Suyun altında çok zaman harcamaktan kaçının.
  • Suyun ılık ya da mümkün olduğunca ılık olduğundan emin olun.
  • Ayaklarınızı ve koltuk altlarınızı sabunla yıkamaya özen gösterin.
  • Özel bölgeleriniz için nötr sabunlar kullandığınızdan emin olun.
  • Kendinizi kuruturken bunu hafifçe yaptığınızdan emin olun.
  • Cildiniz kuruduktan sonra, gözeneklerinizi kapatmak ve cildinizi beslemek için nemlendirici yağlar uygulayın.

3. Kuru cildi azaltmak için doğru traş edin

Jilet kullanarak tıraş olmak kuru cildi daha da kötüleşebilir. İstenmeyen tüyleri tıraş ettiğiniz zaman, cildinizin doğal yağlarını da alırsınız.

Bunun olmasını önlemek için vücudunuzu duş aldıktan sonra tıraş edin. O zaman, tüyleriniz daha yumuşak ve daha esnek olur. Sonuç olarak tıraş daha da kolay olacaktır.

Buna rağmen, bir tıraş kremi veya jel kullanmanız önemlidir. Daha sonra tıraş bıçağını -batık tüyleri önlemek için- tüylerinizin uzadığı yönde uygulayın.

Tıraş bıçağından kaynaklı aşırı tahrişi önlemek için iyice keskin olduğundan emin olun. Bitirdikten sonra daima bir nemlendirici krem kullanmanız gerekir. Bunu yapmak kuru cildi azaltır.

Tıraş kremi ya da jeliniz yoksa, bunun bir alternatifi var. Cildi nemlendirme özellikleri sayesinde Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Bu yağı uyguladığınızda tıraştan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekmez. Hindistan cevizi yağı bunu zaten sizin için yapar.

4. Cildinizi koruyun

güneş kremi ve sahil

Güneş ışınları, kuru cilt, kırışıklık ve pürüzlülüğün ana nedenlerinden biridir.

Bununla birlikte, bütün yıl boyunca geniş spektrumlı güneş koruyucuları (SPF 30) kullanıyorsanız, bu hasarı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Hava soğuk olduğunda bunun gerekli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak yanılıyorsunuz. Yılın bu zamanlarında, SPF 30 güneş kreminizi bir SPF 15 ile değiştirebilirsiniz.

Hızlı iklim değişiklikleri cildinizi önemli ölçüde etkiler. Havalar ısınmaya başlayınca, aşırı ısınmayı ya da aşırı terlemeyi önlemek için katlı giyecekler giydiğinizden emin olun.

Kışın kuru, çatlamış dudaklardan kaçınmak için, SPF 15 derecesinde bir dudak kremi kullanın.

Yaz aylarında, güneşin altında uzun kollu hafif, gevşek gömlekler giyin. Ayrıca, güneşin boynunuzu, kulaklarınızı ve gözlerinizi etkilemesini önlemek için geniş bir bir şapka takın.

Cildinizin tüm vücudu koruduğunu unutmayın. Bununla birlikte, bu cildin yenilmez bir organ olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, kuru cildi önlemek için mümkün olduğunca dikkat etmeniz gerekir.

Bunlar da ilginizi çekebilir