Lezzetli Çin Pilavı Tarifi

Mutfağınızda kalan sebzeleri değerlendirmek ister misiniz? Kolay bir yemek hazırlamak ister misiniz? O halde aşağıda vereceğimiz Çin pilavı tarifi tam da size göre!
Lezzetli Çin Pilavı Tarifi

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çin pilavı, uzak doğu mutfağının en popüler ve iştah açıcı yemeklerinden bir tanesidir. Kökeni 19. yüzyılın sonlarında San Francisco’ya çalışmaya gelen Çinli göçmenlere dayanır. Bu göçmenler, yemeklerden artan et ve sebzeleri değerlendirmek için bu tarife başvurmuşlardı.

Bu Çin yemeği, pek çok ülkenin mutfağında yer almaktadır ve bu nedenle de içerisinde bazı yerel malzemeler de kullanıldığından ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Klasik bir tarif

Kızarmış pilav olarak da bilinen Çin pilavı, pek çok insanın günlük yemeklerinde olmazsa olmaz bir hale geldi. Bunun sebebi bu tarifin maliyetinin oldukça az olması ve hazırlanışının da çok kolay olmasıdır çünkü önceki günden artan yemeklerden yararlanabilirsiniz.

Çin pilavında kullanılan malzemeler değişiklik gösterse de ana malzemeler pirinç, sebze ya da ettir. İsterseniz et yerine karides ekleyebilir ve tarifinizde yumurta da kullanabilirsiniz.

Çin pilavı garnitür veya ana yemek olarak sunulabilir. Her iki seçenek de iki kişiden fazlasına yeteceğinden paylaşmak için ideal olan bir yemektir.

pilav pişirmek

Ana malzemeler: pirinç, sebze, yumurta ve et

Lezzetli bir kızarmış pilav için ihtiyacınız olan ilk şey pişmiş beyaz pirinçtir. Eğer önceki günden kalmış pirinciniz varsa bu tarif için ideal olacaktır.

Pirince ek olarak, bu pilava koymak istediğiniz sebze ve etleri de seçmelisiniz. En yaygın olarak kullanılanları soğan, havuç, bezelye ve soya filizidir. Buzdolabında önceki günlerden kalan kabak veya yeşil fasulye gibi yemekler varsa onları da kullanabilirsiniz.

Et olarak da tavuk veya dana etini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sosis de kullanabilirsiniz. Daha lezzetli bir tarif için karides kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Çin pilavında pirinci pişirmenin pek çok farklı yolu vardır. Çırptığınız yumurtaları ayrı bir tavada pişirmek ve son olarak pilavla karıştırmak daha iyi olacaktır.

Zencefil ve soya sosu

Çin pilavının lezzetinde önemli bir rol oynayan malzeme kesinlikle zencefildir. Soya sosu ile birleştiğinde, sizi uzak doğu mutfağına götüren lezzetli bir yemek elde edersiniz.

soya sosu

Mümkünse, taze zencefili kullanmak ve diğer malzemelerle karıştırmadan önce lezzetini daha iyi ortaya çıkarmasını sağlamak için tavada biraz pişirmek daha iyi olacaktır. Ancak çok dikkatli olmalısınız çünkü zencefil çok hızlı yanar.

Çin pilavı yapmanın püf noktaları

Bu tarif için tüm malzemelerin hazır, pişirilmiş ve doğranmış olması çok önemlidir. Pişirme hızlı ve maksimum sıcaklıkta olmalıdır. İdeal yöntem, Çin pilavını derin bir tava içerisinde hazırlamaktır.

Her bir malzemeyi sote etmek için yağ kullanmak şarttır. Yurt dışındaki restoranlarda, genellikle daha fazla lezzet vermek için domuz yağı kullanırlar. Siz bunun yerine daha sağlıklı bir alternatif olarak zeytinyağı ya da bitkisel yağlar kullanabilirsiniz.

Tavayı iyice ısıtın, içerisine yağ koyun ve her malzemeyi en fazla 3-4 dakika ayrı ayrı soteleyin. Sebzeleri çok fazla pişirmeyin böylece yumuşamazlar.

Karides ile hazırlanan lezzelti Çin pilavı

karidesli çin pilavı

Malzemeler

 • 2 adet çırpılmış yumurta (50 gr)
 • 1 avuç soya filizi (30 g)
 • İnce ince doğranmış taze zencefil
 • 2 veya 3 adet ince doğranmış soğan (60 gr)
 • İnce doğranmış kereviz sapı (20 gr)
 • Küp küp doğranmış yeşil biber (30 gr)
 • 1 bardak kabuksuz taze karides (150 gr)
 • Önceden pişirilmiş 2 bardak beyaz pirinç (400 gr)
 • 1/2 bardak dondurulmuş sebze: havuç, mısır ve bezelye
 • Bitkisel yağ, tuz, karabiber, soya sosu

Yapılışı

 1. Çok sıcak tavanın içerisine biraz yağ koyun. Zencefili biraz soteleyin ve bir kenara koyun.
 2. Karidesleri iki dakika veya rengi değişene kadar sote edin ve bir kenara koyun.
 3. Bütün sebzeleri 4 dakika soteleyin.
 4. Soya sosu, zencefil ve pirinci ekleyin. Karıştırın.
 5. Karides ve çırpılmış yumurtayı da ilave edin.
 6. Bütün malzemeleri iyice karıştırın ve servis yapana kadar karıştırmaya devam edin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vera. (2008). Cereales, Legumbres, Leguminosas y Productos Proteínicos Vegetales. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentaciòn y la Agricultura.
 • Cañigueral, S. (2016). Jengibre. OFFARM.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.