Mandalina ve 7 İlginç Kullanım Alanı

Mandalina hem kozmetik alanında hem de tıp alanında faydaları olan olağanüstü bir meyvedir. Mandalinanın çeşitli kullanım alanlarını öğrenin ve onlardan faydalanın!
Mandalina ve 7 İlginç Kullanım Alanı

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2019

Mandalina soyarken, bu narenciye meyvesinin ilginç faydalarından muhtemelen habersizdiniz. Mandalinanın yaygın olarak bilinen tek faydası C vitamini bakımından oldukça zengin olmasıdır. Mandalinanın diğer faydalarını öğrendiğinizde oldukça şaşıracaksınız.

Mandalina vücudunuzdaki hidrasyonu da artırır. İnsan vücudunda oldukça yüksek miktarda su bulunur. Bu elementin vücuttaki yoğunluğu %75 ila 80 civarındadır. Yediğimiz gıdaların pek çoğunun katı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu oran oldukça ilginçtir.

Söz konusu mandalina olduğunda, durum farklı değildir. Bu meyvenin şaşırtıcı dünyasına derinlemesine indikçe, sadece yemek için kullanılmadığını keşfedeceksiniz. Mandalinanın faydaları cilt bakımı, saç bakımı ve hatta kanserle mücadele için mükemmeldir.

Mandalina olağanüstü bir meyvedir. Yüksek miktarda A, C ve E vitamini içerdiğini unutmayın. Ayrıca oldukça agresif hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olan karotenoidler bakımından da oldukça zengindirler.

Aşağıda bu meyvenin çeşitli faydalarına bir göz atın.

Mandalinanın vücut için çeşitli faydaları

Mandalinanin bilmeniz gereken faydaları hakkında küçük bir liste hazırladık. Bugünkü yazımızda mandalinanın 7 faydasını öğrenebilirsiniz.

1. Kolesterol problemleriyle mücadele etmenize yardımcı olur

damarlar

Mandalinalarda, kolesterol üretimini durduran ve sağlığa zararlı olan fazla kolesterolü kontrol altına alan synephrine adı verilen bir madde vardır.

Ne işe yarar?

Bu meyvenin içinde bulunan antioksidanlar, kötü kolesterolün arterlerdeki etkileriyle savaşmak için oldukça etkilidir. Arterlerdeki kötü kolesterol miktarını azaltırken iyi kolesterol miktarını artırır. Tüm bunları bu lezzetli meyveyi günlük olarak tüketerek yapabilirsiniz.

2. Karaciğer kanseriyle mücadele etmenize yardımcı olur

Hastaların kansere karşı savaşması gereken uzun ve zorlu mücadele sürecine mandalina da katkıda bulunabiliyor. Bilimsel kanıtlara göre, bu narenciye meyvesinde bazı kanser türleriyle mücadele etmeye yardımcı olan spesifik bileşenler vardır.

Mandalina suyu içmek, yüksek beta-kriptoksantin içeriği sayesinde hepatit C hastalarının karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca, mandalinaların içerdiği yüksek miktardaki limonen, meme kanserini önlemeye yardımcı olur. 

Bununla birlikte, tüm bunlar kanser karşıtı yapılan tıbbi tedaviye bir takviye niteliğindedir.

3. Doğal bir yağ temizleyicidir

mandalina ile ocağı silen kadın

Mandalinanın bu yönünün oldukça basit bir açıklaması vardır. Her şey, narenciye meyvelerinde yüksek miktarda bulunan C vitamininin bir sonucudur. Et pişirdikten sonra tavada veya tencerede kalan yağ, baharat ve diğer kalıntılar mandalina suyu ile temizlenebilir.

Bu meyvenin yağ temizleyici olarak kullanılabilmesi için, çok olgunlaşmamış büyük mandalinalara ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Tıpkı, yağın bir bileşeni olan kandaki kötü kolesterolü arterlerden temizlediği gibi, C vitamini konsantrasyonu sayesinde yemeklerden arta kalan yağları da ortadan kaldırır.

4. Cildinizi güzelleştirir

Cilt, insan vücudunda emici ve narin bir sünger gibidir. Mandalinanın içerdiği besleyici maddeler arasında cildinizin dokusunu iyileştiren iki büyük element vardır.Güzellik ve sağlık arasında çok ince bir çizgi vardır ancak konu cilt güzelliği olduğunda C ve E vitamininin faydalarını göz ardı etmemelisiniz.

Bu vitaminler cildi dengelemenize ve genç görünmek için gerekli olan kollajenin üretiminin artmasına büyük ölçüde yardımcı olurlar.

5. Saçınızdaki beyazlara elveda diyin!

saçları beyazlamış kadın

Bu nasıl mümkün olabilir? Mandalinada bulunan B12 vitamini, saçlarınızın beyazlama sürecini yavaşlatır. Mandalinanın bu harika özelliğinden nasıl faydalanacağınızı merak ediyorsanız aşağıda açıklayacağız. Bu numarayı saçınıza nasıl uygulayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki prosedürü açıklayacağız.

Parlaklık ve hacim:

Mandalina suyunu topikal olarak saçınıza uygulayabilir ve daha sonra durulayabilirsiniz. Bu işlemin ardından saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü fark edeceksiniz. Mandalina, E ve B12 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler saçların uzaması ve güçlü olması için son derece önemlidir.

6. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

Mandalina kabuğunda bulunan yağ, cilt yüzeyindeki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Mandalina kabuğundaki yağda bulunan kimyasal bileşenlerin özellikleri, yaralarla mücadelede, onları dezenfekte etmekte ve iyileşme için yeni hücreler ve dokular sağlamaya katkıda bulunmada yararlı etkilere sahiptir.

7. Besleyici özellikleri için salatalara ekleyebilirsiniz

Vitamin eksikliği olanlar için mandalinanın, havuç veya domates gibi diğer gıdalarla birlikte tüketilmesi, sağlık için gerekli protein ve besinlerin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. Herhangi bir vitamin eksikliği sorununuz varsa mandalina tüketerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Artık neden daha fazla mandalina tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Liu, Y. , Heying, E. and Tanumihardjo, S. A. (2012), History, Global Distribution, and Nutritional Importance of Citrus Fruits. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 11: 530-545. doi:10.1111/j.1541-4337.2012.00201.x
  • Chemopreventive Agents and Inhibitors of Cancer Hallmarks: May Citrus Offer New Perspectives? (2016). Cirmi S, Ferlazzo N, Lombardo GE, Maugeri A, Calapai G, Gangemi S, Navarra M.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27827912
  • Yamada, T., Hayasaka, S., Shibata, Y., Ojima, T., Saegusa, T., Gotoh, T., Ishikawa, S., Nakamura, Y., Kayaba, K., Jichi Medical School Cohort Study Group (2011). Frequency of citrus fruit intake is associated with the incidence of cardiovascular disease: the Jichi Medical School cohort study. Journal of epidemiology, 21(3), 169-75.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3899405/
  • Yamada, T., Hayasaka, S., Shibata, Y., Ojima, T., Saegusa, T., Gotoh, T., Ishikawa, S., Nakamura, Y., Kayaba, K., Jichi Medical School Cohort Study Group (2011). Frequency of citrus fruit intake is associated with the incidence of cardiovascular disease: the Jichi Medical School cohort study. Journal of epidemiology, 21(3), 169-75.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3899405/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.