Mbah Gotho, 145 Yaşında Olduğunu İddia Eden Adam

Dünya üzerindeki en yaşlı insan olmasına rağmen, Mbah Gotho tam olarak kaç yaşında olduğunu bilmiyor çünkü doğum tarihini doğrulayan bir kayıt yok. Bu tarzda bir kayıt tutma, yirminci yüzyıla kadar icat edilmemiştir.
Mbah Gotho, 145 Yaşında Olduğunu İddia Eden Adam

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Ölümün Mbah Gotho’yu unuttuğunu, ayrıca onun kayıtlarının gerçek olduğunu ve bu yaşlı adamın artık ne 145 yaşından daha genç ne de daha yaşlı olduğunu söylüyorlar.

Evet, inanılması güç. Yüz yaşına girmiş insanlar hakkında hikayeler okumaya alışık olmamıza rağmen, böyle bir vaka daha önce hiç duymamıştık.

Fakat atlayamayacağımız bir ayrıntı var: Bay Gotho artık daha fazla yaşamak istemiyor. Kendi sözleriyle, “Sakince ve korkmadan ölümü bekliyorum, ancak o benden kaçınmak istiyor gibi görünüyor,” diyor.

Birçok kişi onun ömrünün uzunluğunun sırrını öğrenmeye çok hevesli ve cevap da esas kahramanın kendisinden geldiği için çok güzel.

Aşağıda bunu daha fazla açıklayacağız.

Mbah Gotho’nun uzun ömrünün sırrı

Mbah Gotho 31 Aralık 1870’de doğdu. Bu kimlik kartında ve hatta 145 yıl önce doğduğu ve hala yaşadığı Java adasının resmi kayıtlarında bulunmaktadır.

Eğer bu doğruysa, şimdiye kadar bilinen en yaşlı kişi odur. Bu zamana kadar bu rekor, 122 yaşında vefat eden Fransız bir kadın olan Jeanne Calment (1875-1997)’e aitti.

en yaşlı adam

Bay Mbah Gotho’nun neden Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap ise çok basit:

  • Mbah Gotho’nun doğum gününe ilişkin resmi bilgilerin tamamı Java adasında. Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için, bağımsız doğrulama adına üçüncü bir kaynak bulunması gerekir, ve böyle bir kaynak da mevcut değil.
  • Bunun sebebi de büyük ölçüde resmi kayıtların 20. yüzyıla kadar yaygınlaşmamasından kaynaklanmaktadır.

“En yaşlı adam” için bu rekora sahip olmamasına rağmen, herkes onun yaşının gerçek olduğunu kabul ediyor. Mbah Gotho yaklaşık bir buçuk yüzyıl yaşına girmek üzeredir. Bu kesinlikle inanılmaz bir şey.

Birçok aile üyesi geride kaldı

Uzun bir ömür insana birçok fırsat sunmaktadır. Öğrenmenizi, hatalarınızı düzeltmenizi, başarısızlıklarınızın üstesinden gelmenizi ve hatta birçok kez hayatınızı “sıfırlamanızı” sağlar. Ona sorarsak Mbah Gotho iyi bir yaşam sürdü, fakat şimdi sadece üzücü anılara sahip.

  • Dört eşini gömmüş. Toplamda 10 kişi olmak üzere de çocuklarına ve kardeşlerine veda etmiş.
  • Bu durumun doğal olmadığını çok iyi biliyor. Yaşam yasaları, çocukların ebeveynlerini gömmesi yönünde ilerler; tersi değil.

Her sabah uyandığında, artık hayatta olmayan kişilerin sonsuz anılarını kabul etmesi gerekiyor. Bunlar ona uzun yaşamını hatırlatan ve bunun nedenini merak ettiren bir geçmişin yankılarıdır.

Onu sevenler çok uzun bir süredir istirahatteyken o neden hala burada olduğunu sorgulamaktadır.

Bay Mbah Gotho artık, torunları ve torunlarının çocuklarıyla çevrili mütevazi hayatına geçiş yapmıştır.

en yaşlı adam

Uzun ömrünün sırrı

Uzun ömür için iki maddenin var olduğunu açıklamaktadır:

  • İlki, onu seven insanlar tarafından çevrelenmesidir. Sevgi hayatı çalıştıran bir motordur ve sevdiklerimizle zaman geçirmeye devam etmek için her gün savaşmamızın sebebidir.
  • İkinci bileşen de Java’nın kültürü ile ilgilidir. Burada unutulmaması gereken güzel bir atasözü vardır: “Sabırlı olan kişi kişi daha uzun yaşar.”

Mbah Gotho bize her zaman sonsuz sabra sahip bir insan olduğunu söylüyor. Her zaman kabullenici var oluşuna, işlerin kendi ritminde gitmesine izin vermeye, sakince gözlemlemeye ve kızgın olmamaya odaklanırmış.

Öyle ki, torunları, dedelerinin hiçbir zaman herhangi bir şeyden şikayet etmediğini şakacı bir dille söylüyorlar. Sizin için sunulan her şeyi ve sevgiyi başka hiçbir şey istemeden kabul edin.

Gitmek isteyen açık bir zihin

Bay Gotho’nun 20 yıldan fazladır içinde taşıdığı tek dileği şudur: bir mezar taşı ve ölüm gözlerini kapatmaya geldiğinde ailesiyle bir araya gelmek üzere dinleneceği bir yer.

  • Ancak o gün henüz gelmedi ve dünyanın en yaşlı adamının komşuları ve arkadaşları onu biraz daha yakınlarında tutmak istiyor.
  • Artık görememesi ve kendini savunamaması önemli değil. Mbah Gotho, hiç kimsenin hatırlayamadığı bir geçmiş hakkında açıkça konuşabilen bir bilgelik kaynağıdır.
yaslilik

Tanıdıkları onu takdir etmektedir çünkü o  işgalcilere karşı savaşan bir kahramandır; savaş zamanı Japonlarla savaştı ve hayat boyunca ailesi için elinden geleni yaptı.

Ancak insanların tüm hayranlığına rağmen onun arzusunu anlayabiliyoruz. Çünkü hayat sizin üzerinize biner ve yıllar yorgunluğu, yaşlanmayı ve her şeyden önce sevdiklerinize elvedayı getirir.

Dünyanın en yaşlı adamı sadece gözlerini kapatmak istiyor, çünkü onun dolu dolu bir yaşamı olmuş ve herhangi bir büyük savaşçı gibi, hak ettiği dinlenmeyi istiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.