Meloksikam - Bilmeniz Gereken Her Şey

Meloksikam anti-enflamatuar, analjezik ve antipiretik etkilere sahiptir. Bu terapötik etkiler COX-2'nin seçici inhibisyonu dolayısıyla gerçekleşir. Daha fazla bilgi edinebilmek için okumaya devam edin.
Meloksikam - Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2022

Meloksikam analjezik ve antipiretik olup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar grubuna dahil olan bir aktif maddedir. Bu ailenin içerisinde de oksikamların bir parçasıdır, bunlar da bir tip seçici COX-2 inhibitörü olan ilaçlardır.

Bu ilaçlar osteoartrit ve romatoid artritte operasyon sonrasında görülen ağrı ve enflamasyonun tedavisi için kullanılırlar. Ayrıca ateşi düşürmek için de kullanılabilirler. Doktorlar bu ilaçları genelde hem yetişkinler hem de 2 yaşından büyük çocuklar için reçete ederler.

COX Enzimleri Nelerdir?

Elinde bir avuç ilaç tutan bir kişi.

Birçok NSAID ilacı gibi Meloksikam da hem terapötik etkilere hem de yan etkilere sahiptir, bunlar Vane adlı bilim insanı tarafından 1971’de yapılmış bir öneride açıklanmıştır.

Vane bu ilaç tipinin COX adı verilen bir enzimin aktivitesini inhibe etme yeteneğinin bulunduğunu söylemiştir. Bir enzim, çeşitli vücut mekanizmalarını destekleyip bu mekanizmaların gelişmesine izin veren bir tür moleküldür.

COX enzimleri araşidonik asidi hücre zarından kararsız siklik endoperoksitlere dönüştüren sentetaz enzimleridir. Bunlar da diğer molekülleri etkilemeksizin prostaglandinlere ve tromboksanlara dönüşür.

COX ailesi içerisinde birkaç farklı alt tip bulunmaktadır, bunlar: COX-1, COX-2 ve COX-3’tür. 1 ve 2 aynı yapıya ve benzer bir moleküler ağırlığa sahiptir. İlki daha küçük bir kanala ve aktif alana sahiptir. Bu COX-1 inhibitörlerinin aynı zamanda COX-2 inhibitörleri de olmasını ancak bunun tam tersinin doğru olmamasını açıklar.

COX-3 sadece merkezi sinir sisteminde bulunur, bundan dolayı inhibisyonu herhangi bir anti-enflamatuar etkiye sahip değildir, ki bu bazı NSAID ilaçlarında ortaya çıkabilir.

Meloksikam Vücut Üzerindeki Etkisini Nasıl Tetikler?

Yukarıda da söylemiş olduğumuz üzere meloksikam anti-enflamatuar, analjezik ve antipiretik etkilere sahiptir. Bu terapötik eylemler COX-2’nin seçici inhibisyonu ile gerçekleşir.

Bu inhibisyonun bir sonucu olarak prostaglandinlerin ve enflamatuar, febril ve ağrılı süreçler ile ilgili diğer maddelerin sentezleri engellenir.

Prostaglandinler yağ asitlerinden türetilen maddelerdir. Sinir sistemi, pürüzsüz doku, ayrıca kan ve üreme sistemi de dahil olmak üzere farklı organizma sistemlerinin çeşitli fizyolojik süreçlerini etkiler ve bu süreçlerde görev yaparlar.

Prostaglandinlerin ana işlevleri arasında şunlar bulunur:

 • Enflamatuar cevabı düzenlerler
 • Ek olarak, bazı sinir uçlarındaki acıyı uyarırlar
 • Gastrik mukus salgılanmasını arttırıp gastrik asit salgısını azaltırlar
 • Düz kasların kasılmasına neden olurlar
 • Benzer şekilde, vücut ısısının düzenlenmesi ve ateşin çıkması süreçlerine de müdahale ederler
 • Son olarak, böbreklerden maddelerin atılmasını teşvik etmek suretiyle kan basıncındaki azalmayı kontrol ederler

Bundan dolayı, sentezinden sorumlu olan enzimler bu maddeyi inhibe ettiklerinde tüm bu süreçler azalır ve yol açtıkları semptomları iyileştirir. Bu şekilde de analjezik, anti-enflamatuar ve antipiretik etkiler ortaya çıkar.

Ek olarak, çeşitli klinik çalışmalar meloksikamın acil durumlarda bir kontraseptif tedavi olarak da işe yaradığını göstermiştir.

Meloksikamın Olumsuz Etkileri

Bir ilaç dolabının içi.

Piyasadaki tüm diğer ilaçlar gibi meloksikam da kişinin tedaviye başlamadan önce dikkate alması gereken bir dizi yan etkiye sebep olmaktan muaf değildir.

Bu açıdan insanların meloksikam kullanılan klinik çalışmalarda en sık bildirdiği yan etkiler sindirim sistemi üzerinde sebep olduğu etkilerdir. En ciddi reaksiyonlar kanama ve mide perforasyonlarıdır.

En sık gözlemlenen gastrointestinal yan etkilerin bazıları aşağıdadır:

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Dispepsi (hazımsızlık)
 • Midede gaz birikmesi, şişkinlik
 • Bulantı ve kusma

Bu yazımızı da keşfedin: Mide Sorunu İçin Ballı Aloe Vera Tarifi

Sonuç Olarak

Meloksikam analjezik ve antipiretik olup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar grubuna dahil olan bir ilaçtır. Genellikle osteoartrit ve romatoid artritte operasyon sonrasında görülen ağrı ve enflamasyonun tedavisi için kullanılır. Doktorlar bu ilacı ateş için de reçeteleyebilirler.

Bu ilaç COX-2 enzimi için seçici bir inhibitördür ve bu nedenle prostaglandin sentezini engeller. Bu ilacı kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu ilaç gastrointestinal kanamalar gibi ciddi yan etkilere yol açabileceğinden dolayı her zaman doktorunuzun verdiği talimatları takip etmeniz önemlidir.

Herhangi bir sorunuz olursa doktorunuza danışın ve sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için ilacı kullanırken her zaman doktorunuzun önerilerini takip edin.

İlginizi çekebilir ...
Gastrointestinal Ağız Kokusu İçin 5 Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gastrointestinal Ağız Kokusu İçin 5 Doğal Çözüm

Gastrointestinal ağız kokusu mideden kaynaklanan kötü koku anlamına gelir. Oldukça güçlü ve iğrenç bir kokuya yol açtığı için çok can sıkıcı olabil...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jacobs, G. (2010). Meloxicam. In The Essence of Analgesia and Analgesics. https://doi.org/10.1017/CBO9780511841378.059
 • de Grauw, J. C., van de Lest, C. H. A., Brama, P. A. J., Rambags, B. P. B., & van Weeren, P. R. (2009). In vivo effects of meloxicam on inflammatory mediators, MMP activity and cartilage biomarkers in equine joints with acute synovitis. Equine Veterinary Journal. https://doi.org/10.2746/042516409X436286
 • Guillot, M., Moreau, M., Heit, M., Martel-Pelletier, J., Pelletier, J. P., & Troncy, E. (2013). Characterization of osteoarthritis in cats and meloxicam efficacy using objective chronic pain evaluation tools. Veterinary Journal. https://doi.org/10.1016/j.tvjl.2013.01.009

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.