Menopoz Dönemi: Bu Süreçte Kilo Almamanın 8 Yolu

Hayatınızın bu yeni döneminde yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenin yanında, günde yarım saat yürüyüş yapmanız sizi formda tutacaktır.
Menopoz Dönemi: Bu Süreçte Kilo Almamanın 8 Yolu

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bazı insanlar menopoz dönemi boyunca kilo almayı hayatın kaçınılmaz bir gerçeği olarak görürler. Metabolizmalarının belli bir değişim geçirdiğine inandıkları için bunu kontrol etmelerinin zor olduğunu düşünürler.

Adet döngünüzün yavaş yavaş sonlanması artık vücudunuzun daha az östrojen ürettiği anlamına gelir. Bunun karşılığında hormonal değişiklikleriniz hem vücudunuza, hem de ruh halinize yansır.

Ancak bu sürecin neden olacağı değişikliklerin farkında olup, doktorunuzun tavsiyeleriyle beraber erkenden önlem alarak buna engel olabilirsiniz.

Menopoz dönemi, hayatınızın yeni bir aşamasıdır. Sadece kendinize dikkat ederek eskisi gibi sağlıklı, mutlu ve dolu dolu yaşamanız mümkündür. Bu yazıda bunun nasıl olacağını size açıklayacağız.

Menopoz dönemi boyunca kilo almanın nedenleri

Avrupa Medikal Obezite Enstitüsü’ne göre kadınlar, menopoz döneminde 5 ile 10 kg arasında kilo alırlar. Peki bu durum kaçınılmaz mıdır? Bu soruyu soruyor olabilirsiniz, menopoz döneminde kilo alımını durdurabilmek için yapabileceğimiz bir şey var mıdır?

Elbette var! Doğru önlemleri almak hem bu durumu önlemenizi sağlar, hem de genel anlamda daha iyi bir hayat kalitesine kavuşmanıza yardımcı olur. Ama değişiklikleri biraz daha iyi anlamak için öncelikle bu durumun nedenlerine bakalım:

İç salgı bezlerinin bozulması

Menapoz dönemi boyunca vücudunuz östrojen üretmeyi keser. Bu da bazı küçük değişiklikler hissedeceğiniz anlamına gelir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Metabolizmanız yavaşlar ve yağ oranınız artar.
 • Vücudunuzu hareket ettirmek için daha az enerjiniz varmış gibi hissedersiniz ve gereğinden fazla tükettiğiniz ne varsa yağa dönüşebilir.
 • Birçok vakada görüldüğü üzere kadınlar menopoz dönemi boyunca duygusal değişiklikler yaşar. Bu durum uyku problemine, kaygıya ve hatta depresyona neden olabilir.
 • Menopoz dönemi yeme bozuklukluklarına neden olabilir.
 • Bazı kadınlarda kas kaybına rastlanılabilir.
 • Menopoz zamanla kas liflerinizi eritebilir. Böylelikle kastan çok yağa sahip olup, önceki yıllarda tecrübe ettiğiniz güce ve atikliğe sahip olmadığınızı göreceksiniz.

Keşfedin: Menopoz Semptomlarını Azaltan Doğal Yöntemler

renkli göz

Duygularınızla baş etmek

Kadınlarda menopoz dönemi boyunca görülen en genel şey bazı değişiklikleri negatif olarak tecrübe etmeleridir. Normal bir şekilde yemelerine rağmen, aynaya baktıklarında bir ya da iki beden büyüdüklerini görmeleri muhtemeldir.

Bu yüzden “Diyetime dikkat ediyorum; ama neden karnımda, kalçamda ve hatta yüzümde aniden yağlanmalar oluştu?” diye merak etmeleri de normaldir. Vücudunuzda neler olduğunun farkında olmanız önemlidir; ancak o zaman hayat kalitenizi arttırmak için daha iyi yollar bulabilirsiniz.

Bazen duygusal bozukluklar antidepresanlar gibi ilaçlar almanıza neden olabilir. Ancak uzun dönemde bu ilaçlar da sizin kilo almanıza ve fiziksel değişiklikler geçirmenize neden olur. Bunları da hesaba katmayı unutmayın.

Menopoz dönemi boyunca kilo almaktan kaçınmak için neler yapabilirsiniz?

yaşlı kadın

1. Yeni bir dönem yeni stratejiler gerektirir

Hala güzel kalıp kendinizi çekici bulabilirsiniz. Menopoz, hayatınızdaki değişikliklerden haberdar olup dolu dolu yaşayabileceğiniz bir dönemdir. Yeni stratejilere alışmalısınız.

Bu değişim boyunca doktorunuzdan yardım istemek konusunda tereddüt etmeyin; hormon tedavisi bazen yardımcı olabiliyor. Bu, nasıl bir kadın olduğunuza ve nasıl bir vücut tipine sahip olduğunuza göre değişen bir durumdur.

Ancak vücudunuzun artık daha az kaloriye ihtiyacı olduğu konusunda net olmamız gerekir. Bu, daha az yemeniz anlamına gelmiyor, aksine artık daha iyi beslenmeniz gerekir. 

2. Bazı sebzeleri yemeye öncelik verin

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Kabak
 • Karnabahar
 • Patlıcan
 • Sarımsak
 • Soğan

Öğrenin: Kan Şekerini Düzenlemenin Doğal Yolları

3. Günde iki porsiyon meyve yiyin

Eğer farkındaysanız, şeker yoğunluğu oldukça fazla olan meyveler vardır ve eğer bunları gereğinden fazla tüketirseniz, bu meyveler sizin kilo almanıza neden olabilir. Avrupa Medikal Obezite Enstitüsü günde iki porsiyon meyve tüketimini tavsiye ediyor. En iyi seçenekleriniz:

 • Armut ve elma gibi beyaz renkli meyveler
 • Turunçgiller ve çilek yüksek oranda biyoflavonoid içerdiğinden menopoz döneminde yaşanan ani ateş basmasını yatıştırır.
 • Nar

4. Tüm yulaf türlerine evet diyebilirsiniz

Kahvaltıda çavdar ekmeği ya da yulaf yemeniz ısrarla tavsiye edilir. Örneğin öğle yemeğinde, bu tür maddelerden yapılmış ekmeğinize salata veya sebzeler eşlik edebilir.

5. Haftada iki kez yağlı balık yiyin

Somon gibi balıklar kalp ve vücudunuzun genel dengesine yardımcı olan omega-3 gibi önemli asit ve proteinleri barındırır.

6. Sağlıklı gıdalar ve beyaz etin önemi

Aşağıdaki gıdaları haftada 4 kez tüketmek iyi bir fikir:

 • Tavuk veya hindi
 • Beyaz balıklar: Mezgit, morina ve keler balığı gibi
 • Keten tohumu
 • Salatanıza zeytinyağı, avokado ve fındık fıstık ekleyin.

7. Günde 1 buçuk ile 2 litre arası su içmeyi unutmayın

 • Bol su içmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun için her zaman yanınızda su şişesi gezdirmeyi alışkanlık edinin.
 • Bunun yanında günde bir kadeh kırmızı şarap içmek de güzel bir yöntem olabilir.

8. Egzersiz yapın

yürüyüş yapan kadınlar

Üstünüze rahat kıyafetler giyin, birkaç arkadaşınızı çağırın ve onlarla spora, yürümeye, yüzmeye, dans etmeye, bisiklete binmeye gidin. Her gün 45 dakika aerobik egzersiz yapmak güzel bir alışkanlıktır.

İlginizi çekebilir ...
Menopozun 4 İyi Yanını Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Menopozun 4 İyi Yanını Keşfedin

Menopoz pek çok kadının düşündüğü gibi “felaket” değildir. Aslında, kendine özgü güzellikleri olan bir değişim sürecidir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.