Menopoz Sırasında Cildiniz İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Cildi menopoz sırasında toksinlerden uzak tutmak için içeriden ve dışarıdan nemlendirmenin yanı sıra en iyi şekilde temizlemek temel bir gerekliliktir.
Menopoz Sırasında Cildiniz İçin Yapabileceğiniz 5 Şey
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz sırasında cildinizde ciddi değişiklikler olacağını duymuş muydunuz? Olacaklardan korkuyor musunuz?

Bugünkü makalemizde, menopoz sırasında cildinize nasıl bakacağınız hakkında konuşacağız.Her şeyden önce, menopozdan korkmak için hiçbir sebep yok. Bu, her kadının hayatında gerçekleşen doğal bir aşamadır.

40 yaşından sonra vücudunuz bazı değişikliklerle karşılaşmaya başlar. Bunlardan en önemlisi yumurtalıkların üreme hormonlarını üretmeyi durdurması ve menstrüasyonun sona ermesidir.

Bu zaman geldiğinde, ruh halinde değişikliklere genellikle cildin pürüzsüzlüğünü ve yumuşaklığını kaybetmesi eşlik eder. Birçok kadın menopozdan korkuyor çünkü güzelliklerini kaybedeceklerini düşünüyorlar.

Bununla birlikte, iyi haber, menopoz sırasında kötü bir cilt ile baş başa kalmanıza gerek olmamasıdır. Aslında bunun tam tersi. Canlılığı yeniden kazanmak için çok sayıda seçenek var. Burada onlardan bahsedeceğiz.

1. Cildinize detoks yapın

menopoz sırasında cilt için detoks

Menopoz sırasında cildinize bakmanın en etkili yollarından biri, onu toksinlerden arındırmaktır.Farkında olmayabilirsiniz, ama gün içinde cildiniz her tür zararlı madde ile temas eder.

İdeal olarak, gençken her gün yüzünüzü temizleme alışkanlığı kazanmış olmalısınız. Bununla birlikte, o dönemlerde başka endişelerinizin olabileceğini ve bu bakımı erteleyebileceğinizi biliyoruz.

Artık değişiklikleri görmeye başladıysanız, yüzünüzdeki gözeneklerin nefes almasına izin vermeniz önemlidir.Tozdan tere kadar, bu maddelerin tümü cildinizde derin değişikliklere neden olabilir. Sizi etkilemelerini engellemek için bu maddelerden her gün arınmanız gerekir.

Bunu her gün yüzünüzü yıkayarak yapabilirsiniz. Mağazalarda satılan makyaj temizleyicileri, doğal sabun ve ılık su ya da doğal yağları tercih edebilirsiniz. Önemli olan, bunu her gün düzenli olarak yapıyor olmanız.

Buna ek olarak, haftada bir kez cildinize kese yaptığınızdan emin olmalısınız. Ölü deri hücrelerinden kurtulmak ve gözeneklerin diplerinde bulunan kirleri temizlemek için bu işlemi yapmanız gerekir. Aynı zamanda, hücre yenilenmesini teşvik edeceksiniz.

2. Kendinizi güneşten koruyun

İhtiyacınız olan D vitaminini almak iyidir ama yine de güneşe çıktığınızda daima güneş kremi kullanmalısınız.Bu şekilde, cildiniz olası cilt kanseri türlerinden herhangi birine yakalanma riski olmadan ihtiyacı olan şeyleri emebilir. Unutmayın:

 • Güneşe çıkmak için günün en güzel saatleri öğleden önce ve saat 15:00’den sonradır.
 • Susadığınız zamanlarda vücudunuzu nemlendirmek için daima elinizin altında biraz su bulundurun.
 • Güneş kreminiz en az 35 SPF olmalıdır.

3. Doğal parlaklığını korumak için doğal yağlar sürün

avokado ve çikolata

Normal olarak, yaşlandıkça, kendinize daha çok güvenirsiniz ve kendinizi daha iyi tanırsınız. Bununla birlikte, hormonlarınız bunu takip etmeyebilir.

Bunun yerine, menopoz sırasında östrojen azalır. Bu da cildi olumsuz etkiler.Düşük östrojen miktarı cildinizin şöyle görünmesine neden olabilir:

 • İnce
 • Kuru
 • Kırışık

Neyse ki, nem ve doğal sağlıklı yağlar sağlayan avokado ya da somon gibi yiyecekler tüketerek menopoz sırasında cildinize dolaylı yoldan bakım yapabilirsiniz.

4. Menopoz sırasında cilt bakımı için kolajen bakımından zengin gıdalar tüketin

Menopoz sırasında, cildiniz normal miktarda kolajen üretmeyi durdurur. Bu durum yavaş yavaş gerçekleşir ama yine de kolayca fark edilebilir.

Genellikle karşılaşacağınız durumlar şunlardır:

 • Boyun, çene çizgisi ve yanaklarda batmış bir görünüm.
 • Bahsettiğimiz alanlarda küçük çizgilerin ortaya çıkması.
 • Dudaklarınızın üzerinde daha fazla kırışıklık oluşması.

Bu sorunları yaşıyorsanız, kolajeni direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz.Tek yapmanız gereken kolajen kapsülleri almak ve yumuşak dairesel masaj hareketleriyle cildinize uygulamaktır. Sadece kaliteli kolajen kapsülleri aldığınıza emin olun.

Başka bir alternatif ise, doğal olarak bu besin maddesini içeren gıdaları tüketmektir.Birkaç örnek aşağıdadır:

 • Balıklar (somon, ton balığı, istiridye)
 • Sebzeler (domates, havuç, ıspanak, salatalık, biber, sarımsak)
 • Ahududu
 • Yumurta
 • Soya
 • Beyaz çay

5. Menopoz sırasında cildinizi içeriden ve dışarıdan nemlendirin

hindistan cevizi suyu

Menopozdan sonra cildiniz çok kuru görünebilir, çünkü cilt yağlarını üreten bezler kapanır.Bunun olmasını önlemek için şunlara dikkat edin:

 • Yeterince su için: Vücudunuzun yapabileceği her şey için günde 8 bardak su içmek gerektiğini unutmayın. Su cildinizi nemlendirmenin yanı sıra toksinleri atmaya yardımcı olur.
 • Vücuda doğal olarak nem sağlayan gıdaları tüketin: Salatalık ve domates gibi sebzeler su doludur. Eğer yeterli miktarda sıvı alma sıkıntısı yaşıyorsanız, bunlardan birçoğunu tüketerek bu eksikliği telafi edebilirsiniz.
 • Yüksek kalite nemlendirici kremler kullanın: Yüksek kalite nemlendirici kremler ve losyonlar, menopoz sırasında cildinizin kaybettiği kolajen, yağ ve suyu sağlayabilir.En iyi şey, mineral yağlar ve gül suyu gibi doğal maddelerle kendi losyonunuzu hazırlamaktır.Eğer mağazadan bir krem almak istiyorsanız, en yüksek kalitede ve en doğal olan ürünleri tercih edin.
İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Mümkün Mü?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Mümkün Mü?

Kadınlar 60’lı yaşlara doğru menopozun belirtilerini hissetmeye başlarlar. Korku dolu hikâyeler işitmiş olsanız da sağlıklı bir menopoz dönemi mümk...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.