Menopoz Sırasında Zerdeçalın 7 Faydası

Zerdeçal sadece menopoz sırasında ve menopoz sonrasında fiziksel etkilerle savaşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi de geliştirmenize yardımcı olur.
Menopoz Sırasında Zerdeçalın 7 Faydası
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz bir kadının hayatında, özellikle çocuk sahibi olma yeteneği açısından önemli bir aşamadır. Bu aşamada, yumurtalıklar östrojen ve progesteron üretmeyi durdurur.

Genellikle bir kadının kırklı yaşlarında veya ellili yaşları boyunca ortaya çıkar. Menopoz sonrası, menstrüasyon sona erdiğinde kadınlar hayatlarının geri kalanını bu şekilde geçirirler. Menopoz sırasında, hormon üretiminin azalmasından kaynaklanan çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Neyse ki, bu durumdan kaynaklanan rahatsızlığı azaltmak için pek çok seçenek vardır. Bu yazıda size zerdeçalın faydalarından bahsedeceğiz. Harika bir bileşen olduğunu ve zaman geçtikçe beslenmenize dahil etmek isteyeceğinizi keşfedeceksiniz.

1. Kan sulandırıcı etkisi vardır

şırınga

Menopoz sırasında ve sonrasında zerdeçalın en önemli faydalarından bir tanesi kardiyovasküler sağlığı korumasıdır. Zerdeçalın kan sulandıcı özellikleri, menopoz sırasında ve sonrasında kadınlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu tür hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olabilecek farklı ilaç türleri olmasına rağmen, bu ilaçlar aşırı kanama veya kan kaybına neden olabilirler. Zerdeçal herhangi bir yan etkisi olmayan kan sulandırıcı bir özelliğe sahiptir.

2. Zerdeçal fitoöstrojen bakımından zengindir

Fitoöstrojenler, vücudun salgıladığı östrojen aktivitelerinin benzerini yapan bitki türevleridir. Zerdeçalın faydalarından biri, yüksek miktarda fitoöstrojen içermesidir.

Eğer doktorunuz size östrojen yerine geçecek bazı alternatifler vermişse, bunlar fitoöstrojen takviyesi olabilir. Fitoöstrojeni doğal olarak elde etmek için harika bir alternatif az miktarda zerdeçal tüketmektir.

3. Ağrıları hafifletir

yaşlı kadın

Menopoz genellikle çeşitli ağrı ve iltihaplarla birlikte gelir. En sık görülen ağrı türleri kas ve baş ağrılarıdır ancak problemler sadece bunlarla sınırlı değildir.

Neyse ki zerdeçalın faydalarından bir tanesi de iltihaptan kaynaklanan ağrılarla savaşmaya yardımcı olmasıdır. Analjezik etkisi sayesinde günlük yaşantınızda ekstra ilaçlar kullanmadan ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Zerdeçal özellikle aşağıdaki ağrılara iyi gelir:

4. Depresyona iyi gelir

Hayatınız boyunca çok mutlu bir insan olsanız bile, menopoz sırasında depresyona girme riskiniz vardır. Ruh halinizde değişiklikler yaşıyorsanız, zerdeçalın başka bir yararının ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olduğunu bilmelisiniz.

Bazı kadınlar için bu değişiklik çok ciddi boyutlarda olur ve bu durum doğrudan menopozla ilgilidir. Aslında bu biyolojik bir değişimden ziyade hayatın yeni aşamasına uyum sağlamaya çalışmaktır.

Her durumda, gerekli önlemleri almak için menopoz belirtilerine dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • Uykuya dalma problemleri
 • Stres
 • Sıcak basmaları
 • Sürekli ağlama isteği
 • Kendini değersiz hissetmek

Bu yazımıza da bir göz atın: Menopozla Başa Çıkmak için 5 Doğal Ürün

5. Sıcak basmaları ve terlemeyle mücadele eder

başı ağrıyan kadın

Menopoz dönemindeki her kadın mutlaka en az bir kez sıcak basmalarından muzdarip olmuştur. Temelde birkaç dakika sürse de, aşırı bir sıcaklık hissetmenize neden olurlar. Çarpıntıya neden olabilir ve aşırı terlemenize yol açarlar. Bu problemin sebebi östrojen seviyelerindeki azalmadır.

Zerdeçalın faydalarından bir tanesi, sıcak basmalarıyla ve ve sıklığıyla savaşan antioksidanlar ve fitoöstrojen bakımından zengin olmasıdır.

6. Vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır

Östrojen ve vajinal atrofide azalma, vajinal enfeksiyonlardan muzdarip olma riskini artırır. Menopoz sırasında ve menopoz sonrasında, tahriş, kaşıntı ve anormal vajinal akıntı görülmesi normaldir. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonu riski de artmaktadır.

Zerdeçalın yararları arasında antimikrobiyal, anti fungal ve anti inflamatuar özellikler içermesi vardır. Aslında, zerdeçal bu sorunla mücadelede en çok kullanılan ilaçlardan biridir.

7. Memedeki ağrıları ve meme kanseri riskini azaltır

meme kanseri

Hormon seviyeleri, menopoz sırasında ve sonrasında meme kanserinin gelişimini etkileyebilir. Zerdeçalın ve içerdiği fitoöstrojenlerin faydalarından bir tanesi, bu hastalıktan muzdarip olma riskini azaltmasıdır.

Aşağıdaki semptomlar konusunda dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın:

 • Meme ağrısı
 • Rahatsızlık hissi
 • Memede küçük yumrular

Zerdeçalın olumlu etkisi kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Bu yüzden kanser tedavisinden geçiyorsanız biraz zerdeçal tüketmeniz önerilir. Ayrıca, bazı kanser tedavileri mide bulantısına neden olabilir. Bu mide bulantısı zerdeçal yardımıyla da ortadan kaldırılabilir.

Menopoz sırasında ve sonrasında zerdeçalın faydalarından yararlanın

Artık zerdeçalın faydalarını bildiğinize göre, günlük olarak zerdeçal tüketmek için daha fazla sebebiniz var. Zerdeçal tüketmenin pek çok yolu vardır.

Bunlardan bir tanesini aşağıda öğrenebilirsiniz:

 • Yeşil smoothienize 1 çay kaşığı (5 gr) zerdeçal tozu ekleyin
 • Sabah bir adet zerdeçal hapı alın
 • Smoothielerinize 3 cm’lik taze zerdeçal ekleyin

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aggarwal BB, Harikumar KB. Potential therapeutic effects of curcumin, the anti-inflammatory agent, against neurodegenerative, cardiovascular, pulmonary, metabolic, autoimmune and neoplastic diseases. The International Journal of Biochemistry & Cell Biology 2009; 41 (1): 40-59. Available at: https://doi.org/10.1016/j.biocel.2008.06.010. Accessed 01/27, 2019.
 • Kim DC, Ku SK, Bae JS. Anticoagulant activities of curcumin and its derivative. BMB reports 2012; 45 (4): 221-226. Available at: https://doi.org/10.5483/BMBRep.2012.45.4.221. Accessed 01/27, 2019.
 • Liu D, Chen Z. The effect of curcumin on breast cancer cells. Journal of Breast Cancer 2013; 16 (2): 133-137. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706856/. Accessed 01/27, 2019.
 • Lopresti AL, Maes M, Maker GL, Hood SD, Drummond PD. Curcumin for the treatment of major depression: a randomised, double-blind, placebo controlled study. Journal of Affective Disorders 2014; 167: 368-375. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.06.001. Accessed 01/27, 2019.
 • Salmazi R, Calixto G, Bernegossi J, dos Santos Ramos MA, Bauab TM, Chorilli M. A curcumin-loaded liquid crystal precursor mucoadhesive system for the treatment of vaginal candidiasis. International Journal of Nanomedicine 2015; 10: 4815. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525803/. Accessed 01/27, 2019.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.