Metabolizma Yaşınızı Nasıl Küçültebilirsiniz?

Metabolizma yaşınızın kaç olduğunu daha önce hiç merak ettiniz mi? Daha 40 yaşında olmanıza rağmen 60 yaşında gibi mi davranıyorsunuz? Metabolizma yaşınızı nasıl küçülteceğinizi öğrenin.
Metabolizma Yaşınızı Nasıl Küçültebilirsiniz?
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Metabolizma yaşı, vücudunuzun gerçek sağlık durumunu ortaya koyar ve biyolojik yaşınızdan farklı olabilir.

Bazen aynaya bakıp kendinize, “ Olduğumdan daha yaşlı görünüyorum” diyebilirsiniz. Bununla birlikte, böyle düşünen insanlardan sadece birkaç tanesi bu konu ile ilgili harekete geçer.

Benzer şekilde, elinizden gelen her şeyi yaptığınızı düşünseniz de aslında uygulayabileceğiniz başka basit yöntemler de vardır.

Öte yandan, arkadaşlarınızla toplandığınızda onların tıpkı üniversite yıllarındaki gibi neşeli olduğunu ve genç göründüğünü fark edebilirsiniz. Ardından, aradan geçen zamanın bazı insanları nasıl teğet geçtiğini merak edersiniz. Bu, metabolizma yaşı ile ilgilidir.

Metabolizma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

kilo vermenin yolları

Genellikle, beslenme uzmanları ve doktorlar tıbbi birtakım değerlendirmeler sonucu metabolizma yaşınızı tespit eder.

Bu konuda spor salonlarındaki koçlardan ziyade, doktorların görüşünü almanızı öneriyoruz. Bununla birlikte, aşağıdaki verileri kullanarak kendiniz de metabolizma yaşınızı hesaplayabilirsiniz.

 • Yaş
 • Kilo
 • Bel çevresi ölçüsü
 • Vücut kitle indeksi

Bütün verilere sahip olduktan sonra, internet üzerinden metabolizma yaşınızı hesaplayabilmeniz mümkün. Elde edeceğiniz sonucun yaklaşık bir değer olacağını unutmayın. Kesin değeri sadece doktorunuz belirleyebilir.

Hesap makinesi, kişinin bazal metabolizması ve kişi ile aynı yaş grubunu ve aynı fiziksel durumu paylaşanlar arasında bir karşılaştırma yapar.

Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal metabolizma, vücudun dinlenirken harcadığı enerjinin göstergesidir ve bu enerji kaybını gidermek için tüketmeniz gereken kalori miktarıyla doğrudan ilişkilidir.

“Neredeyse aynı şeyleri yiyoruz ama ben daha fazla kilo alıyorum.” Bu cümleyi pek çok kişiden duymuşsunuzdur. Bunun sebebi kişilerin farklı bazal metabolizmalara sahip olmalarıdır.

Bazı insanlar yiyecekleri daha hızlı sindirir ve enerjiyi daha iyi açığa çıkarır. Bunun sebebi, vücut kitle indeksi fazla olanlarda enerjinin daha fazla harcanmasıdır. Bu da metabolizmayı hızlandırır.

Metabolizma Yaşını Hangi Faktörler Etkiler?

dengeli beslenmek
 • Yaş
 • Hormonlar
 • Kas sistemi
 • Genetik
 • Beslenme ve metabolizma
 • Tiroid ile ilişkili durumlar
 • Spor yapma sıklığı

Bu faktörlerin hepsinin metabolizma yaşı üzerinde etkisi vardır ancak bunları bahane olarak kullanmamalısınız. Beslenmenize ve sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Metabolizma Yaşını Bilmek Ne Kazandırır?

Metabolizma yaşınızı bilmek sağlığınızı daha iyi kontrol edebilmenize yardımcı olur. Metabolizma yaşınızın biyolojik yaşınıza eşit veya ondan daha az olması gerekir. İyi bir fiziğe sahip olmak için:

 • Kondisyonunuzu ve fiziksel gücünüzü iyileştirin
 • Metabolizmanızı iyileştirmek için eyleme geçin.
 • Sağlıklı olmak için gün içerisinde tüketmeniz gereken kalori miktarını bilin.
 • Uzun bir süre sağlıklı yaşamak istiyorsanız hayatınızın kontrolünü ele alın.
 • Fazla yağdan ve kas kütlesinde azalmadan kaynaklanabilecek hastalıkları önleyin.

Metabolizma Yaşınızı Küçültebilir Misiniz?

Cevap evet.

Yapmanız gereken ilk şey karar vermektir. Vücut sağlığınızı iyileştirmeye başlamak için, birtakım alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir.

Bu girişimde en önemli şey iradedir. Vücudunuzu yenileme sürecinin kısa sürede uygulanabilecek üç kilit noktası vardır.

Fiziksel Aktivite

ormanda koşu yapan kadın

Günlük egzersiz rutini oluşturmak metabolizmanızı hızlandırır çünkü kas sisteminizi çalıştırır ve daha fazla enerji harcamanızı sağlar.

Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmak metabolizma yaşınızı küçültmeye ve daha sağlıklı görünmenize yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, egzersiz sırasında kalori de yakarsınız. Biraz yürüyüş ve birkaç aerobik egzersiz yapmak oldukça faydalıdır.

Dengeli Beslenmek

Yağlı yiyeceklerden ve abur cuburlardan uzak durmak önemlidir. Sebze, protein, tahıl ve yağsız et tüketimini artırarak sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Kendinize bir beslenme menüsü hazırlamak ve öğün atlamamak çok önemlidir. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırmak için bol bol su içmelisiniz.

Yeterli Uyku

uyuyan kadın

Düzgün çalışabilmesi için vücudunuzun yeterli miktarda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Uyku kalitenizi artırmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Sıcak bir duş almak
 • Uyumadan önce çay içmek
 • Kitap okuyarak zihninizi boşaltmak
 • Rahatlamaya yardımcı birkaç yoga duruşu yapmak

Eğer bu üç noktaya dikkat ederseniz, değişimi kısa sürede fark edeceksiniz. Vücudunuz daha genç hissetmeye başlayacak ve sağlığınızın iyileştiğini göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.