Meyve ve Sebzeleri Yıkamak İçin Öneriler

Meyveleri ve sebzeleri yemeden önce soyuyor olsak bile, kabuktan içine bulaşması mümkün olan bakterilerden uzak durmak için bunları soyduktan sonra da her zaman yıkamalıyız.
Meyve ve Sebzeleri Yıkamak İçin Öneriler

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Meyve ve sebze yemek sağlığımız için vazgeçilmezdir çünkü bu yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direncimizi arttırır, bunların yanı sıra çok fazla besin değeri barındırdığından vücudumuzun en temel fonksiyonlarını sürdürebilmesi için vazgeçilmezdir.

Meyveleri tüketmenin en iyi yolları, olduğu gibi çiğ haliyle yemek veya koruyucu madde eklemeden meyvenin suyunu sıkmaktır. Bazı sebzelerin besin değerlerini kaybetmemesi ve sağlıklı içeriğini koruması için çiğ yenmesi daha iyidir. Bazılarının ise buharda veya az bir miktar kaynar suda pişirilmesi gerekmektedir.

Bu yiyecekler sayısız fayda sağlamasına rağmen yetiştirilme şekilleri meyve ve sebzelerin bir çok çevresel pisliğe maruz kalmasına sebep olmaktadır.

Buna ek olarak, çiftliklerde böcek ilaçları ve kimyasallar kullanılmaktadır, ayrıca satıldıkları yerlerde de bu meyve ve sebzelere neredeyse herkes dokunduğu için bir çok bakteriye maruz kalmaktadırlar.

Meyve ve sebzeleri yıkama ve dezenfekte etme yolları

 • Sirke, meyve ve sebzeler için en iyi dezenfektanlardan biridir, ayrıca antioksidan özelliğinden ötürü zararlı bakterileri yüzeyden temizleyerek uzun süre korunmasını sağlar. Bir bardak sirkeyi bir kase suya ekleyin, ve sebzelerinizi kullanmadan önce bu karışımın içinde 20 dakika bekletin.
 • Sirkeyi limonla karıştırmak da meyvelerin korunmasına yardımcı olur. Aynı oranda sirke, su ve limon suyunu bir sprey şişesinde karıştırın, meyvelere püskürtün, 10 dakika bekletin ve ardından temiz su ile yıkayın.
 • Doğal sabunlar da çok iyi dezenfektan görevi görürler, fakat meyve ve sebzelerin aromasını değiştirmesini engellemek için az miktarda kullanmakta ve kullandıktan sonra bunları iyice yıkamakta fayda var.
 • Suyu 5 damla çay ağacı yağıyla karıştırıp meyve ve sebzeleri bu karışımın içinde dezenfekte olması için bir kaç dakika bekletebilirsiniz. Ardından güzelce kurutun.

Akılda tutulması faydalı öneriler

sebze yıkamak

 • Bakterileri önlemek için her bir yiyeceği yemeden önce güzelce yıkamanız gerekir. Hatta yemek yapmaya başlamadan önce mutfak araç gereçlerinizin de temiz olduğundan, kalıntılardan arınmış olduğundan emin olmalısınız. 
 • Yemek yapmaya girişmeden önce de kesinlikle ellerinizi güzelce yıkamalısınız.
 • Meyve ve sebzelerinizi temizlerken kimyasal veya sıcak su kullanmaktan kaçının. Bu sebze ve meyvelerdeki bazı faydalı içeriklerin yok olmasına sebep olabilir.
 • Bütün meyve ve sebzeleri yemeden önce soymak iyi bir fikir değildir. Çünkü bazı meyve ve sebzelerin kabuğundaki besinler sağlığımız için çok önemlidir.
 • Eğer soyulan bir meyve veya sebze yiyorsanız, soyduktan sonra yıkamanız da önemlidir. Çünkü kabuktaki bakteriler meyvelerin veya sebzelerin içine geçmiş olabilir.
 • Marul veya lahana gibi sebzeleri temizlerken en dıştaki yaprakları ayırmalısınız. Buralar en çok bakterinin yerleştiği bölgelerdir, ardından bütün yaprakları herhangi bir böcek atığından veya kimyasaldan arındırmak için tek tek yıkamalısınız.
 • Yiyeceklerinizi yemeden önce, hastalıklardan veya enfeksiyonlardan korunmak için bu yiyeceklerin tamamiyle bakterilerden arınmış olduklarından emin olmanız çok önemlidir. İyi yıkanmamış yiyecekleri yemek bağırsak fonksiyonlarınızı değiştirip sindirim dengenizin bozulmasına neden olabilir, ishal veya gıda zehirlenmesine maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden yiyecekleri dezenfekte etmek çok önemlidir.

Çiğ meyveler ve sebzeler vücuda protein, mineral, vitamin ve diğer bir çok besin kazandırır. Bunların bazılarının pişirmekten dolayı yok olmasına neden olabilirsiniz. Çiğ yediğinizde bakterilere maruz kalacağınızı düşünüyorsanız, yukarıda verdiğimiz önerileri uygulamayı deneyin! Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir ...
Karbonatın Ev Temizliğinde Kullanımı için 12 Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karbonatın Ev Temizliğinde Kullanımı için 12 Yol

Karbonatı nerelerde kullanabileceğinizi daha önce hiç merak ettiniz mi? Karbonatın ev temizliğinde kullanımı için 12 farklı yolu anlattık. Tıklayın...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.