Mide Ülserinin Semptomları

Vücudunuz sağlıklı olmak için fiziksel ve duygusal bir dengeye ihtiyaç duyar. Stres ise sağlığınızın en büyük tehditlerinden birisidir ve mide ülserinin ana sebebidir.

Mide ülserinin sebebi bir çok şey olabilir; asidik bir beslenme şekli, sağlıksız yeme alışkanlıkları ve stres gibi dış etkenler. Mide ülseri günümüzde çok yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Eğer ülseriniz olup olmadığından emin değilseniz veya ülsere maruz kalmamak için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımıza kulak verin!

İşaretleri Dikkatli Okuyun

Vücudumuzun bize verdiği işaretleri gözden kaçırmak çok kolaydır. Günlük baskı, zorunluluklar, sorumluluklar ve aile; vücudumuzda olan biten şeylere karşı olan farkındalığımızdan bizi uzaklaştırabilir. Eğer stresin sizi yenmesine izin veriyorsanız veya ne yiyip içtiğinize dikkat etmiyorsanız, sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz demektir. Vücudunuz korunması gereken çok narin bir mekanizmadır, bu yüzden fiziksel ve duygusal olarak dengede olması çok önemlidir. Sindirim sisteminizin vücudunuzun stres ve anksiyeteden en çok etkilenen bölümlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Sindirim sistemi ikinci bir beyin gibi davranmaktadır, ve ülsere sebep olan faktörler yüzünden kolaylıkla zarar uğrayabilir. Mide ülseri ciddi sonuçlara sebep olabilen tehlikeli bir hastalıktır. Peki bu hastalık bu kadar ilerlemeden semptomlarından haberdar olmaya ne dersiniz?

1. Mide ağrıları

Midede ve özellikle de göğüs kafesi kemiğiniz ve göbek deliğiniz arasındaki bölümde oluşan ağrılara dikkat etmelisiniz. Bu ağrıların genellikle kendilerini ne zaman gösterdiğini biliyor musunuz? Mideniz boş olduğunda ve genel olarak öğün aralarında. Yakıcı bir acı! Asit giderici ilaçlar işinize belki yarayabilir, fakat antiasitler tipik olarak gece ağrılarını veya öğün atladığınızda oluşan ağrıları tedavi etmeye yarar.

2. Anormal acılar

Zaman zaman olağan dışı acılardan muzdarip olduğunuz olmuştur, fakat eğer durum kronik bir hale geliyorsa tehlikeli olmaya başlamış demektir. Vücudunuzun size ne söylemeye çalıştığının farkında olun. Eğer şu durumları yaşıyorsanız dikkat etmekte fayda var:

 • Gaz veya geğirme.
 • İştah kaybı veya kilo kaybı.
 • Sıvı tüketiminden sonra aşırı dolu hissetme.
 • Her gün yorgun ve bitkin hissetme.
 • Sabah bulantıları veya bulantı hissi.

3. İleri derecede ülser

Eğer ileri derecede ülserden muzdaripseniz, bunun belli başlı semptomları vardır. Bu durumları gördüğünüz anda doktorunuza danışmalısınız.

 • Koyu veya kanlı dışkı.
 • Her gün kusma, kanlı kusma.

Ülseri hafifletmek için yiyecek önerileri

yemek

Ülserin semptomlarını daha kötü hale getiren veya ülseriniz yoksa bile ülsere sebep olacak yiyecekleri öğrenmek için mutlaka bir diyetisyene danışmalısınız. Bazı gıdalar, örneğin tuz, hipertansiyona ve enflamasyona sebep olarak ülsere davetiye çıkarabilir. Medikal ilaç tedavisinin yanı sıra, mide dostu bir beslenme şekli de edinmeniz çok önemlidir.

Yiyecek önerileri:

 • Tuz ve şekerden uzak durun.
 • Çikolata ve karamel gibi tatlılardan uzak durun.
 • Beyaz un yerine buğday tüketin.
 • Şekerli içeceklerden uzak durun.
 • Kahve tüketiminize sınır koyun ve alkolden uzak durun.
 • Süt ürünlerinden uzak durun.
 • Böbrek ve kalp gibi organsal etlerden uzak durun.
 • Baharatlı yiyecekler yemeyin.

Yemeniz gereken yiyecekler

Ispanak, enginar, mantar, hindiba, karnabahar, marul ve kabak gibi alkalin yeşiller mideniz için harikadır. Yemeğinize lezzet ve sağlık için kekik eklemeyi de ihmal etmeyin!

Nane, kekik, limon, kovanotu, meyan kökü ve kantaron çayı da önerilmektedir. Yemekten sonra günde 2 kez içilen 1 adet ılık çay midenizi yatıştıracaktır. Birkaç damla da limon damlatın, sitrik asit içermesine rağmen vücudunuza iyi gelecektir.