Migrenin Bilmediğiniz 10 Nedeni

Migrenin en yaygın nedenlerinden biri de atmosferdeki basıncın değişmesidir. Ayrıca, hafta sonları da onlardan mustarip olmanız için bir neden teşkil edebilir. Çünkü bu aslında beyninizin dinlendiği zamandır.
Migrenin Bilmediğiniz 10 Nedeni

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Baş ağrıları o kadar sık görülür ki insanlar onlara gerektiği kadar dikkat etmez. Migrenlere pek çok farklı faktör neden olur. Bu faktörlerden bazıları genetiktir, diğerleri ise atardamar kaynaklıdır. Dünyada binlerce insanı etkileyen migrenin bilmediğiniz bu 10 nedenini öğrenmek istiyorsanız, yazımızı kaçırmayın!

Migrenin Bilmediğiniz 10 Nedeni

Migrenin ana nedeni bilinmiyor. Fakat, pek çok insanı yetersizliğe sürükleyen bu duruma neden olan belli faktörler vardır. Eğer bu yoğun baş ağrısından mağdursanız, şu nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

1. İklim

Çevrenizdeki ısı ve nem değişimleri ruh halinizi etkileyebilir. Bunda şüphe yoktur. Bu değişimler migrene sebep olabilir ya da kötü etkilerini iyice arttırabilir.

  • Baş ağrıları atmosfer basıncında düşüş olduğunda kötüleşebilir. Bu, çok yüksek sıcaklık ve nem seviyeleri için de geçerlidir.

İklimi kontrol edemeyeceğimize göre, durumla yüzleşmek için hazırlıklı olabiliriz.

  • Örneğin, mevsim yaz ise gün ortasında dışarı çıkmaktan sakınabilirsiniz. Ya da fiziksel aktiviteleri geç saatlere erteleyebilirsiniz.

2. Gıdalar Migrende Etkili

tabak içinde çeşitli peynirler

Bazı yiyecekler baş ağrısını arttırır. Lor peynir, sosis ve kızartma bu yiyeceklerden bazılarıdır.

Bu tür bir baş ağrısına yakalanma eğiliminiz varsa, aynı zamanda koruyucu ve yapay madde içeren yiyeceklerden de sakınmanız gerekir. (ki bu, marketlerde günümüzde satılan yiyeceklerin çoğu demektir)

Bunların yerine, daha sağlıklı bir yaşama sahip olmalısınız. Ayrıca, taze meyve ve sebze içeren bir diyetle beslenmelisiniz. Bu, özellikle migreniniz varsa sizin için geçerlidir.

3. Hafta sonları

Garip duyulsa da, Cumartesi ve Pazar günleri baş ağrılarının sebeplerindendir. Bu günler haftanın iple çekilen günleri olmasına rağmen ağrıyı tetikleyebilirler.

Çünkü pazartesiden cumaya kadar iş, sorumluluk ve okul gibi nedenlerin getirdiği yüksek stres seviyesinde bulunursunuz.

Hafta sonu geldiğinde, vücudunuz çok fazla rahatlamış olur ve rutininden çıkar: kısa süre içerisinde dinlenir ve sonra uyanırsınız, bir partiye gidersiniz, kötü yiyecekler yersiniz vs.

4. Migrenin Bir Başka Nedeni Kafein

Kahvenin yanı sıra kola gibi hafif içeceklerde de bulunur. Kafein dehidre olmanıza neden olur. Ayrıca, doğrudan kana karışır ve bu yolla beyninize giderek ona etki eder. Bu yüzden, bir bardak kahve içtikten sonra enerjik hissedersiniz. Fakat bunun olumsuz bir sonucu vardır: migrenler.

Kafein eksikliğine de dikkat etmeniz gerekir çünkü bu da baş ağrısına neden olabilir.

  • Eğer kahve tiryakisiyseniz, birden bırakamazsınız. Sürecin seviyeli olarak ilerlemesi gerekir.

5. Çok uyumak

makyajla uyuyan kız

Bu, tatilde veya haftasonlarında olabilir.

Başınız ağrıdığında ilk aklınıza gelen şey uzanıp dinlenmek olur. Halbuki yatakta çok fazla zaman geçirmek de baş ağrısına sebep olabilir.

Her şeyden önce, uyku düzeninizdeki değişimlere bakmanız gerekir.

  • 8 saatten fazla uyumak eğer ihtiyacınız varsa kötü değildir. Ancak bu bir huy haline gelirse yararınıza olmaz.
  • Çoğu durumda, kişi uyanmak istemez veya kestirme uykuları çok uzun olur. Bu tür davranışlardan kaçınmak önemlidir.

6. Migrenin Bir Numaralı Sebebi Alkollü içecekler

Bu içkilerin vücutta kafeine benzer etkileri vardır.

Düzenli olarak alkol tüketen kişiler migren veya baş ağrılarına yatkın haldedirler. Bunun nedeni, alkoldeki maddelerin vücudunuz için zararlı olmasıdır.

Ayrıca alkol böbrek ve karaciğerinizin daha fazla çalışmasını gerektirir.  Akşam yemeğinin yanında bir kadeh şarap kötü değildir ama her gün partiye gitmek kötü bir şey olabilir.

7. Migrenin En Önemli Nedeni Stres

Bir süredir yüksek stres seviyesindeyseniz bunun vücudunuzda sonuçları olacaktır. Bu problemden kimse kaçamazmış ve bu konuda yapacak bir şey yokmuş gibi görünür. İşin doğrusu, insanların stresten kurtulmak ve dolayısıyla migreni önlemek için pek çok tekniği vardır.

Örneğin, yoga veya meditasyon yapabilirsiniz. Eve gittiğinizde köpüklü bir banyo yapabilir, hafta sonu şehir dışına çıkabilir, hatta işten sonra hoş aktivitelerde bulunabilirsiniz.

8. Magnezyum Eksikliği

Eğer bu besini yeteri kadar almazsanız, baş ağrısı çekmeniz muhtemeldir. Magnezyum içeren şu gıdaların tüketimini arttırabilirsiniz:

  • Buğday kepeği
  • Kuru bitkiler (kişniş ve nane gibi)
  • Balkabağı, ayçiçeği, keten ve susam tohumları
  • Badem, kaşu ve Brezilya cevizi

9. Duyusal Uyarım

migrenin 10 nedeni

Bazı uyaranlar migrene sebep olabilir. Işığın gözünüze girmesi, parfüm dükkanına gitmeniz veya sinemada bir aksiyon filmi izlemeniz bunlara örnektir.

Merkezi sinir sisteminizi çevreleyen zarlar bazı ışık, ses veya koku uyaranları tarafından tahriş olup beyninizde bulunan acı reseptörlerini uyarabilirler.

10. Glüten hassasiyeti de migrene sebep olur

Bu, çölyak hastalığınız olduğu anlamına gelmez. Bu, glütene toleransınızın düşük olabileceği anlamına gelir. Glütenli yiyeceklerin tüketimini keserek (kurabiye, ekmek, pizza vs.) bu probleme sahip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra baş ağrılarınızın azalıp azalmadığına da bir bakın.

İlginizi çekebilir ...
Migren Ağrılarını Dindirmek İçin Doğal Yöntemler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Migren Ağrılarını Dindirmek İçin Doğal Yöntemler

Migren ağrılarını dindirmek için kullanabileceğiniz doğal yöntemleri ve nasıl uygulandıklarını öğrenmek için bu yazımıza mutlaka göz atın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.