Mineral Alum: Çoklu Kullanım Alanları

Şap (alum) taşı deodorantlardaki kullanımı ile ünlü hale gelmiştir. Ancak, başka pek çok pratik kullanımı olduğunu biliyor muydunuz? Bunları keşfetmek için bu yazımızı okuyun!
Mineral Alum: Çoklu Kullanım Alanları

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Şap taşı, evinizde her zaman bulundurmanız gereken şeylerden bir tanesidir. İster inanın ister inanmayın, kesikler ya da kızarıklıklar gibi çeşitli genel durumlara ilk yanıt olarak hizmet eder. Bize inanmıyor musunuz? Okumaya devam edin ve mineral alum hakkında bilgi edinin.

Mineral Alum: Kullanımları

Farklı boyutlardaki iki şap taşı.
Şap (alum) evde pek çok olası kullanım türü olan bir doğal taştır.

Şap taşını eczanelerden ya da sağlıklı gıda mağazalarından “doğal” veya “sentetik” versiyonlarında satın alabilirsiniz. Tabii ki, ana bileşeni Potasyum-Alum yani K Al3 (OH) 6 (SO4) 2 olan doğal ya da alünit versiyonu satın almanızı tavsiye ederiz.

Bu volkanik taş, magma kayasından gelir. Kayalardaki potasyum feldispat değişikliklerine bağlı olan doğal bir ürün olduğu için, muhtemelen bir taş ile diğeri arasında renk ve doku farklılıkları görürsünüz. Merak etmeyin, bu tamamen normaldir.

Gelin, bu taşı evinizde nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

1. Deodorant Olarak Alum

Bir şap (alum) taşını deodorant olarak kullanan bir kadın.
Taşı ıslatın ve koltuk altlarınıza sürün.

Şap taşının en yaygın kullanımı deodoranttır. Aslında, internette bu doğal seçenek uğruna geleneksel deodorantları terk eden insanlar hakkında binlerce hikaye okuyabilirsiniz.

Bu insanların çoğu alüminyum içermeyen bir seçenek arayışı dolayısıyla bir değişiklik yapmaya karar verdiler, çünkü bazı çalışmalar alüminyum içeren deodorantların kullanımı ile meme kanserini ilişkilendirmiştir. Bazı araştırmacılar, kanser hücrelerinin büyümesini teşvik edebilen östrojen gibi, alüminyum bazlı ürünlerin de kanserin gelişimine katkıda bulunabileceğini öne sürdüler. Bununla birlikte, bu konuda hala kesin bir veri bulunmamaktadır.

Bu taşın kullanımının alüminyumu terk etmek anlamına gelmediğini belirtmekte fayda vardır, çünkü bu taş alüminyum ve potasyum bazlı tuzlu bir bileşiktir. Dolayısıyla, değişiklik için tek sebebiniz buysa, bunu yeniden değerlendirmelisiniz.

Bu taşı deodorant olarak kullanırken alkollerden, parabenlerden ve diğer koruyuculardan uzak durduğunuz doğrudur. Şap tamamen doğaldır ve bakterisit ve terlemeyi önleyici etkilere sahiptir. Kullanmak için, tıpkı bir roll-on deodorantta yaptığınız gibi taşı nemlendirmeniz ve koltuk altlarınıza sürmeniz yeterlidir.

Not: Şap cevherinin alerjiye neden olabileceğini unutmayın. Kızarıklık ya da rahatsızlık hissederseniz kullanmayı bırakın.

2. Akne Tedavisi

Yüzündeki akneleri sıkan bir kişi.
Şapın antibakteriyel özellikleri akne ile savaşır.

Etkisi %100 kanıtlanmış olmasa da, şapın antibakteriyel özelliklerinin akneyi tedavi etmeye, sivilceleri “kurutmaya” ve açık gözenekleri kapatmaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Hatta, bazı kozmetik ürünlerin bileşenlerinde dahi şap vardır. Elbette bu ürünü yüzünüze sürmeden önce bir uzmana danışmalısınız.

3. Kesikler İle Başa Çıkmaya Yardımcı

Bu taşın varsayılan özelliklerinden bir diğeri, küçük kesiklerdeki kanamayı durdurmaya yardımcı olmasıdır. Antiseptik etkisi enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

4. Tıraş Olduktan Sonra Yüzünüzü Nemlendirmek

Mineral alum sahip olduğu antiseptik özellikler dolayısıyla, tıraştan sonra kullanmak için iyi bir doğal seçenektir. Raporlara göre kızarıklık ve rahatsızlığı önleyebilir.

5. Aftöz Ülserlerden Kurtulmak

Ağzınızda yaralar varsa şap taşı kullanmaya başvurabilirsiniz. Bunun için, bir bardak su içinde birkaç yemek kaşığı toz haline getirilmiş taş ile bir çözelti hazırlayabilir ve etkilenen bölgede gargara yapabilirsiniz.

6. Çatlakların Varlığını Azaltmak

Bacağındaki çatlakları gösteren bir kişi.
Şap taşı çatlakların gizlenmesine yardımcı olabilir.

Çatlakların kaybolmayacağı doğru olsa da şap onları gizlemeye yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için şap kristallerine, sabuna ve nemlendiriciye ihtiyacınız olacak. Banyo yapın ve tedavi edilecek bölgeyi köpürtün. Kristalleri çatlakların üzerine yerleştirin ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. İyice durulayın ve ardından cildinizi nemlendirmek için kremi uygulayın.

7. Ağda Sonrası Yanan Cildi Yatıştırmak

Bunu bir tıraş sonrası ürünü olarak kullanabileceğiniz gibi, ağdadan sonra cildi rahatlatabilir ve kızarıklık ve rahatsızlığı önlemek için de çok yararlı olabilir. Nemlendirilmiş taşı ağda yapılmış alana uygulayın.

8. Arpacık Tedavisi

Şapın antibakteriyel özellikleri can sıkıcı arpacıklara neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ancak bu maddeyi göz kapaklarınızda kullanmadan önce bir uzmana danışın.

Gördüğünüz gibi şapın birçok kullanımı vardır.

Evinizde zaten şap taşı var mı? Yoksa, bir iki zorlu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabileceği için bir tane satın almanız gerekebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.