Mükemmel Ayaklar İçin Ev Tedavileri

· 18 Ocak, 2015

Saçlarımız, ellerimiz ve yüzümüze özen gösteririz, ama genelde ayaklarımızı unuturuz. Ancak, bu böyle olmamalı. Ayaklarınız sizin desteğinizdir ve bakılması, şımartılması gereken ilk onlar olmalıdır. Onlar sıkça yürüme, sıkı ayakkabı giyme, yalınayak yürüme, egzersiz yapma gibi unsurların sonucunda en çok etkilenen uzvumuzdur.

Bu, uzun vadede bir sorun olabilir. Estetik amaçların yanı sıra, gelecekte daha ciddi sorunları önlemek ve yaz aylarında sandalet giyerek onlarla hava atmak için ayaklarınızı mükemmel bir durumda tutmak iyi bir fikirdir.

Ayaklarınız Sizlerin Kökleridir

Birçok kişiye göre ayaklar insan vücudunun en önemli parçasıdır. Onlar sizi destekler ve aynı zamanda bir yerden diğerine gitmenizi sağlar. Doğa size dayanıklı ve güçlü ayaklar vermiştir, ancak bu onların zarar görmediği anlamına gelmez. Ayaklarda sıkça çatlaklar, nasırlar ve şişlikler oluşabilmektedir.

Mayonuza uyması için tırnaklarınızı boyamanın yanı sıra ayaklarınızın çok daha itinalı bir bakıma ihtiyacı vardır. Muhtemelen genel olarak ilk olarak saçınızı, daha sonra yüzünüzü, sonra da ellerinizi düşünürsünüz. Ayaklarınız hep en son gelir.

ayaklar2

Mükemmel ayaklarla hava atmak istiyorsanız, bir bakım rutinini takip etmeniz gerekir. Bu biraz zaman yiyebilir, ancak bunun yüz ifadelerinizi bile etkileyecek olan genel bir rahatlık sağlayacağını unutmayın.

Ayak Bakımının Püf Noktaları

ayaklar3

Çatlaklar, nasırlar ve benzerlerini içermeyen, bir mankeninki kadar mükemmel ayaklara sahip olmak için tek ihtiyacınız olan her hafta bir miktar zamandır. Aşağıdaki püf noktalar size yardımcı olacaktır:

 • Haftada bir kere yarım saat süresince deniz tuzuyla bir ayak banyosu yapın. Bu çok zor bir iş değil: bunu televizyon izlerken veya tırnaklarınızı boyarken bile yapabilirsiniz. Bu, özellikle de bütün gün işte ayakta duruyor veya oturuyorsanız çok faydalı olacaktır ve ayaklarınızın daha dinlenmiş görülmelerini sağlayacaktır.
 • Her on beş günde bir birkaç dakikalık bir sıcak su banyosu ve hemen ardından bir soğuk su banyosu yapın. Bu kombinasyon, ayaklarınızın kan dolaşımını artıracaktır. Suya birkaç damla limon eklerseniz onların kötü kokmasını da önleyebilirsiniz.
 • Fırsat buldukça süngertaşı kullanın. Bu, ayak bakımı için çok önemli bir unsurdur. Bu taş, herhangi bir güzellik mağazasında veya süpermarkette bulabileceğiniz, yoğunluğu düşük ama çok gözenekli bir volkanik taştır. Duş aldıktan veya sıcak banyodan sonra özellikle de topuklarınız olmak üzere ayağınızda nasırların oluştuğu bölgeleri yavaşça bu taşla kazıyın.
 • Ayaklarınıza her gece yatmadan önce nemlendirici bir krem veya uçucu bitki yağlarıyla masaj yapın. Bu onları rahatlatacaktır ve nasır oluşumunu önleyecektir. Ayaklarınıza dairesel hareketlerle ve hafif bir basınçla masaj yapın.

ayaklar4

 • Evde yalınayak yürüyün, ayak bileklerinizi döndürme hareketleri yapın, parmak uçlarınızda yürüyün. Bu şekilde ayaklarınızı kuvvetlendirirsiniz. İsterseniz onlara masaj yapmak ve tabanlarının kan dolaşımını iyileştirmek için ayaklarınızın altında bir top yuvarlayabilirsiniz.
 • Duştan sonra ayaklarınızın parmak aralarını kurulayarak mantar oluşumunu önleyin. Çok terlemeniz durumunda talk pudrası kullanın.
 • Yastıklı ayakkabı astarı kullanın ve çok sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Topuklu ayakkabı giymek de ayaklarınıza iyi gelmeyecektir.
 • Onların ete doğru veya deforme bir şekilde büyümesini veya zayıf olarak büyümesini önlemek için tırnaklarınızı yatay olarak kesin. Eğer pedikür için güzellik salonuna gidiyorsanız, kendinizi enfeksiyondan korumak için kullanılan araçların yüksek kalitede olduğundan ve paslı olmadığından emin olun.
 • Eğer alternatif tıpa ilginiz varsa, refleksolojiyi deneyebilirsiniz. Bu vücudunuzun koruma özelliğini stimüle eder ve toksik maddelerden arınmasına yardımcı olur. Bu, ayağınızın tabanlarında, sinir sisteminize bağlı belirli noktalarına basılmasını içermektedir.

Mükemmel Ayaklar İçin Tedaviler

Yukarıda anlatılan püf noktalara ek olarak, aşağıdaki tedaviler ayaklarınızın her zaman mükemmel görünmesini sağlamak için idealdir:

 • Ayaklarınıza özel bir krem uygulayarak pulların dökülmesini sağlayabilirsiniz. Her zaman kullandığınız kreme iki çorba kaşığı şeker ilave edin. Bununla topluklarınıza masaj uygulayın. Bu sürtünme ölü hücreleri elimine edecektir.
 • Muzun ayaklar için tedavi edici özelliği vardır. İki adet muzu bir macun elde edene kadar blendırdan geçirin. Bunu duştan sonra topuklarınıza uygulayın. Bunu 10 dakika ayağınızda bırakın ve ardından ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir kere yapabilirsiniz.

ayaklar

 • Sebze yağı: İlk denemenizde bu hoşunuza gitmeyebilir, ancak bunun kuru veya çatlamış ayaklarda çok etkili olduğunu unutmayın. Ayaklarınızı yıkadıktan ve iyice kuruttuktan sonra, hidrojenize yağ içeren bir kaseye yerleştirin. Gece boyunca kalın çorap giyin. Ölü hücreleri temizleyin. Bunu haftada üç defa uygulayabilirsiniz.
 • Limon suyuyla vazelin, kuru ve çatlamış ayaklar için mükemmel bir tedavi sağlar. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı uygulayabilirsiniz.
 • İki avuç dolusu tuzu üç çorba kaşığı avokado yağı ve iki damla nane yağıyla karıştırın. Bununla üç dakika süresince ayaklarınıza masaj uygulayın ve ardından ayaklarınızı ılık suya koyun. Bu nasırları elimine etmesinin yanı sıra kötü kokuları da önleyecektir.
Resimler Pacdog, Derek Gavey, Aussiegall, Tobias Lindman ve Courtney Rhodes’un izinleriyle kullanılmıştır.