Mükemmel Ayaklar İçin Ev Tedavileri

Mükemmel Ayaklar İçin Ev Tedavileri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Saçlarımız, ellerimiz ve yüzümüze özen gösteririz; ama genelde ayaklarımızı unuturuz. Ancak bu böyle olmamalıdır. Ayaklarınız sizin desteğinizdir ve bakılması, şımartılması gereken ilk onlar olmalıdır. Mükemmel ayaklar için neler yapabilirsiniz? Mutlaka okuyun!

Ayaklar sıkça yürüme, sıkı ayakkabı giyme, yalınayak yürüme, egzersiz yapma gibi unsurların sonucunda en çok etkilenen uzvumuzdur. Bu, uzun vadede bir sorun olabilir.

Estetik amaçların yanı sıra, gelecekte daha ciddi sorunları önlemek ve yaz aylarında sandalet giyerek ayaklarımızla hava atmak için ayaklarınızı mükemmel bir durumda tutmak iyi bir fikirdir.

Ayaklarınız Sizlerin Kökleridir

Birçok kişiye göre ayaklar insan vücudunun en önemli parçasıdır. Onlar sizi destekler ve aynı zamanda bir yerden bir yere gitmenizi sağlar. Doğa size dayanıklı ve güçlü ayaklar vermiştir; ancak bu onların zarar görmediği anlamına gelmez. Ayaklarda sıkça çatlaklar, nasırlar ve şişlikler oluşabilmektedir.

Mayonuza uyması için tırnaklarınızı boyamanın yanında, ayaklarınızın çok daha itinalı bir bakıma ihtiyacı vardır. Muhtemelen genel olarak ilk olarak saçınızı, daha sonra yüzünüzü, sonra da ellerinizi düşünürsünüz. Ayaklarınız hep en son gelir.

çıplak ayak

Mükemmel ayaklar ile hava atmak istiyorsanız, bir bakım rutinini takip etmeniz gerekir. Bu biraz zamanınızı alabilir; ancak bunun yüz ifadenizi bile etkileyecek olan genel bir rahatlık sağlayacağını unutmayın.

Ayak Bakımının Püf Noktaları

güzel ayaklar için bakım

Çatlaklar, nasır ve benzerlerini içermeyen, bir mankeninki kadar mükemmel ayaklar için tek ihtiyacınız olan her hafta biraz zamandır. Aşağıdaki püf noktalar size yardımcı olacaktır:

Deniz tuzuyla ayak banyosu

Haftada bir kere yarım saat süresince deniz tuzuyla bir ayak banyosu yapın. Bu çok zor bir iş değildir. Televizyon izlerken veya tırnaklarınızı boyarken bile yapabilirsiniz.

Bu, özellikle de bütün gün işte ayakta duruyor veya oturuyorsanız çok faydalı olacaktır ve ayaklarınızın daha dinlenmiş görülmelerini sağlayacaktır.

Sıcak ve soğuk su banyosu

Her on beş günde bir birkaç dakikalık bir sıcak su banyosu ve hemen ardından bir soğuk su banyosu yapın. Bu kombinasyon, ayaklarınızın kan dolaşımını artıracaktır. Suya birkaç damla limon eklerseniz ayaklarınızın kötü kokmasını da önleyebilirsiniz.

Sünger taşı

Fırsat buldukça süngertaşı kullanın. Bu, ayak bakımı için çok önemli bir unsurdur. Bu taş, herhangi bir güzellik mağazasında veya süpermarkette bulabileceğiniz, yoğunluğu düşük; ama çok gözenekli bir volkanik taştır.

Duş aldıktan veya sıcak banyodan sonra, özellikle de topuklarınız olmak üzere, ayağınızda nasırların oluştuğu bölgeleri yavaşça bu taşla kazıyın.

Ayak masajı

Ayaklarınıza her gece yatmadan önce nemlendirici bir krem veya uçucu bitki yağlarıyla masaj yapın. Bu ayaklarınızı rahatlatacak ve nasır oluşumunu önleyecektir. Ayaklarınıza dairesel hareketlerle ve hafif bir basınçla masaj yapın.

kumlu ayaklar

Ayak egzersizleri

 • Evde yalınayak yürüyün, ayak bileklerinizi döndürme hareketleri yapın, parmak uçlarınızda yürüyün. Bu şekilde ayaklarınızı kuvvetlendirirsiniz.
 • İsterseniz onlara masaj yapmak ve tabanlarının kan dolaşımını iyileştirmek için ayaklarınızın altında bir top yuvarlayabilirsiniz.

Ayaklarınızı iyice kurulayın

Duştan sonra ayaklarınızın parmak aralarını kurulayarak mantar oluşumunu önleyin. Çok terlemeniz durumunda talk pudrası kullanın.

Doğru ayakkabılar giyin

 • Yastıklı ayakkabı astarı kullanın ve çok sıkı ayakkabılar giymekten kaçının.
 • Topuklu ayakkabı giymek de ayaklarınıza iyi gelmeyecektir.

Tırnaklarınızı yatay kesin

 • Tırnakların ete doğru veya deforme bir şekilde ya da zayıf olarak büyümesini önlemek için tırnaklarınızı yatay olarak kesin.
 • Eğer pedikür için güzellik salonuna gidiyorsanız, kendinizi enfeksiyondan korumak için kullanılan araçların yüksek kalitede olduğundan ve paslı olmadığından emin olun.

Refleksoloji

Eğer alternatif tıpa ilginiz varsa, refleksolojiyi deneyebilirsiniz.Bu, vücudunuzun koruma özelliğini stimüle eder ve toksik maddelerden arınmasına yardımcı olur. Bu yöntem ayağınızın tabanlarında, sinir sisteminize bağlı belirli noktalara basılmasıyla yapılır.

Mükemmel Ayaklar İçin Tedaviler

Yukarıda anlatılan püf noktalara ek olarak, aşağıdaki tedaviler ayaklarınızın her zaman mükemmel görünmesini sağlamak için idealdir:

 • Ayaklarınıza özel bir krem uygulayarak pulların dökülmesini sağlayabilirsiniz. Her zaman kullandığınız kreme iki çorba kaşığı şeker ilave edin. Bununla topluklarınıza masaj uygulayın. Bu sürtünme ölü hücreleri elimine edecektir.
 • Muzun ayaklar için tedavi edici özelliği vardır. İki adet muzu bir macun elde edene kadar karıştırıcıdan geçirin. Bunu duştan sonra topuklarınıza uygulayın. Bunu 10 dakika ayağınızda bırakın ve ardından ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir kere yapabilirsiniz.
yazlık ayakkabı ve ayaklar
 • Sebze yağı: İlk denemenizde bu hoşunuza gitmeyebilir; ancak bunun kuru veya çatlamış ayaklarda çok etkili olduğunu unutmayın. Ayaklarınızı yıkadıktan ve iyice kuruttuktan sonra, hidrojenize yağ içeren bir kaseye yerleştirin. Gece boyunca kalın çorap giyin. Ölü hücreleri temizleyin. Bunu haftada üç defa uygulayabilirsiniz.
 • Limon suyuyla vazelin, kuru ve çatlamış ayaklar için mükemmel bir tedavi sağlar. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra bu karışımı uygulayabilirsiniz.
 • İki avuç dolusu tuzu üç çorba kaşığı avokado yağı ve iki damla nane yağıyla karıştırın. Bununla üç dakika süresince ayaklarınıza masaj uygulayın ve ardından ayaklarınızı ılık suya koyun. Bu, nasırları elimine etmesinin yanı sıra, kötü kokuları da önleyecektir.

Resimler Pacdog, Derek Gavey, Aussiegall, Tobias Lindman ve Courtney Rhodes’un izinleriyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.